IBM, SkillsBuild Programı ile Türkiye’de Kalifiye İş Gücüne Katkı Sağlayacak

IBM, çeşitli nedenlerden dolayı kariyerine ara verip işe dönmek ya da sektör ve meslek değiştirmek isteyenlerin iş gücüne katılmalarına yardımcı olmak için geliştirilen SkillsBuild'i Türkiye'de hayata geçirdi.

IBM, SkillsBuild Programı ile Türkiye’de Kalifiye İş Gücüne Katkı Sağlayacak

Girişimcilik Vakfı (GİRVAK) ve YenidenBiz işbirliğiyle geliştirilen program, iş gücüne dahil olmak ve rekabetçi "yeni yakalı" işlerde çalışmak isteyenleri desteklemeyi amaçlıyor. Akredite dijital eğitim içeriği, kişiye özel koçluk ve pratik öğrenme deneyimi sunan SkillsBuild Programı, katılımcıları sahip oldukları donanıma ek olarak hedefe yönelik becerilerle donatmayı hedefliyor.

IBM İş Değerleri Enstitüsü’nün (IBV) araştırmasına göre, yapay zeka ve akıllı otomasyon nedeniyle dünyanın en büyük 12 ekonomisindeki yaklaşık 120 milyon çalışanın, gelecek üç yıl içinde yeniden eğitilmesi ya da yeni beceriler edinmesi gerekiyor. IBM SkillsBuild, özellikle dezavantajlı kesimden gelen iş arayanların rekabetçi işler için gerekli olan teknik ve profesyonel beceriler geliştirmelerine katkı sağlayacak.

SkillsBuild, şu anda iş arayanlar için web geliştiricisi becerileri, müşteri hizmetleri temsilcisi becerileri ve dijital temel beceriler de dahil olmak üzere üç kariyer programı sunuyor. Eğitim programları, siber güvenlik, analitik ve diğer popüler becerilerle yeni teknolojileri kapsayacak şekilde genişletilecek. İş arayanlar, teknik ve profesyonel becerilerini geliştirirken bulut, yapay zeka, veri bilimi ve blockchain gibi teknolojilere ilişkin temel bilgiler de edinecek. SkillsBuild platformunda eğitimler, kişisel yetenek değerlendirmesiyle başlıyor. Öğrenciler, profesyonel beceriler de dahil olmak üzere belirli işler için role dayalı eğitimler alıyor. Eğitim programlarını tamamlayan katılımcılara dijital yetkinlik belgesi veya rozet veriliyor. Katılımcılar, IBM'den gönüllülerle veya SkillsBuild'in diğer iş ortaklarıyla birlikte, kişisel koçluk ve deneyimsel öğrenme aracılığıyla pratik bir öğrenme deneyimini de elde ediyorlar.

HONOR 9X Lansmanı | Kevin Kong ile Röportaj

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler