İbn-i Sina'nın tedavi yöntemiydi! Faydaları tıbben kanıtlandı

Genellikle hastalık dönemlerinde içilen tavuk suyu çorba, Antik çağdan bu yana tedavi amacıyla kullanılıyor. İbn-i Sina'nın da tedavi yöntemleri arasında bulunan tavuk suyu çorba günümüzde sihirli iksir olarak biliniyor. Bilim insanları tarafından bazı hastalıklar için ısrarla öneriliyor...

İbn-i Sina'nın tedavi yöntemiydi! Faydaları tıbben kanıtlandı

Yapılan araştırmalar sonucu tavuk suyu hücrelerin büyümesini engelleyen aminoasitler tarafından son derece zengin. Özellikle mevsim geçişlerinde meydana gelen soğuk algınlığı, yaz gribi ya da nezle tedavisinin en doğru ilacı oluyor.

iStock-509659658

Tavuk suyu çorbası, beyaz kan hücre üretimini destekliyor. Bu sayede gribe yakalanmak biraz daha zorlaşıyor. Bazı hastalıklar vücutta su kaybına neden olur, örneğin ishal. Bu durumlarda vücut inanılmaz halsiz kalır ve tansiyon düşüklüğü yaşanır. Bu süreçte sıvı tüketmek, vücutta bulunan alerjenler ve yabancı etklenlerle mücadele eder. Vücudun kaybettiği sıvıyı tavuk suyuna çorba geri kazandırır.

iStock-881037032

Asırlardır tedavi amacıyla kullanılan tavuk suyu boğaz ağrısı ve bademcik iltihabına da çok iyi gelir. Bahsettiğimiz faydalardan yararlanmak için hazır tavuk suyu yerine evde kendi tavuk suyunuzu yapmanızı tavsiye ediyoruz

Malzeme Listesi

tavuk suyu

2 adet tavuk göğsü
1 adet kereviz sapı ve yaprağı
1/2 adet maydanoz
2 adet havuç
1 adet soğan
3 adet defne yaprağı
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tane kırmızıbiber
göz kararı tuz

iStock-483061164

Yıkayıp süzdüğünüz tavuk göğüs etlerini geniş bir tencereye alın. Üzerine ince doğranmış sebzeler, baharatlar, tuz ve suyu ekleyin. Tencerenin kapağını kapatmadan 50 dakika kısık ateşte pişirin.

Tavuk etlerini ayrı bir yere aldıktan sonra tavuk suyunu süzgeç yardımıyla süzüp hava almayan cam bir kavanoza aktarın.

Ilıdıktan sonra buzdolabında 2-3 gün derin dondurucuda ise 6 ay saklayabilirsiniz...

iStock-953432658

Vücuda giren yabancı maddelere karşı vücudun ilk savunması olan nötrofiller , bakterilerin yok edilmesi, iltihaplanma ve mukus üretimi yardımıyla vücuttan atımına yardımcı olur. Soğuk algınlığına karşı tavuk suyu çorba içilmesi, sinüslerin temizlenmesini sağlayarak tedaviyi sonlandırır.

Tavuk suyu çorba aynı zamanda sindirimi düzenleyen ve bağırsakların iç yüzeyinin iyileşmesine yardım eder. İçerdiği birçok faydalı madde bağışıklık sistemini ayakta tutar.

En güzel tavuk çorbası tarifi için tıklayın.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
Hani nerde o tavuklar?! Memlekette tavuk mu kaldı, Yerken ne yağı, tadı ne de kokusu bile olmayan, saman desem ,samana hakaret bir ŞEY.
İBN-İ SİNA YOBAZLARIN KURBANI OLMASAYDI İNSANLIK ADINA ÇOK BÜYÜK HİZMETLER YAPABİLECEK BİR YETENEKTİ.. BİR GECEDE VERİLEN FATVAYLA ADAMIN BÜTÜN ÇALIŞMALARI YOK SAYILIP YAĞMALANDI.. EN BÜYÜK SÖZÜ BENİM İÇİN "UZUN AMA DAR HAYATTANSA, KISA AMA GENİŞ BİR HAYATI TERCİH EDERİM" OLMUŞTUR.. DİN İLE BİLİM HERZAMAN KARŞI KARŞIYA GELECEKTİR AMA ELBET BİLİM GALİP ÇIKACAKTIR..
Memlekette hakiki tavuk yetiştiriliyor mu, nerede bulacağız bu gezen, yüzen(!) tavukları. 40 günde civciv bile olamayacak hayvanı sırf maddi kazanç uğruna şişirip tavuk diye satılmasına ne cevap vereceğiz.? EL İNSAF...Zerre kadar Kuldan utanmak, Allah(CC) tan korkmak yok.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler