Kağıt Toplayarak Hayatını Kazanan Mehmet Kadir Abi'nin Doğum Gününü Kutlayarak Yüreklerimizin Karını Eriten Muhteşem Gençler

59 yaşımdayım. Bugün yılın son günü. Benim de doğum günüm. Gece saat 12’ye kadar çalışmak zorundayım. Eğer çuvalımı doldurursam bugün benim doğum günüm.

Kağıt Toplayarak Hayatını Kazanan Mehmet Kadir Abi'nin Doğum Gününü Kutlayarak Yüreklerimizin Karını Eriten Muhteşem Gençler

Bugün benim doğum günüm...

Yeni yılın son günü, Aljazeera Türk Kameramanı Güray Ervin'in Eminönü'nde karşılaşıp sohbet ettiği Mehmet Kadir Karamanlı'yı hatırladınız mı?

İnsanların "yılbaşını kutlama telaşı" yaşadığı 31 Aralık günü Köprünün üzerinde, karların içinde kağıt arabasıyla ilerlerken rast gelmişti Mehmet Abi'ye Ervin.

Selam verip yanına giden ve yılbaşından beklentisini soran kameraman, Mehmet Abi'nin 2 dakikalık cevabını internette paylaşınca, video sosyal medyada büyük ilgi gördü ve 1 günden az bir sürede 250.000'den fazla kişi tarafından görüntülendi.

Nicelik olarak 2 dakikalık kısacık bir video gibi durmasına rağmen nitelik olarak belki de yıllara bedel bir konuşma yaptı Mehmet Abi...

Söze;

"59 yaşımdayım. Bugün yılın son günü. Benim de doğum günüm. Gece saat 12’ye kadar çalışmak zorundayım. Eğer çuvalımı doldurursam bugün benim doğum günüm. Çuval 260 kilo alıyor. Ama ben o kadar dolduramıyorum. Bugün de kar var bakacağım artık."

Diye başlamıştı Mehmet Abi... Sonra şöyle devam etmişti;

"2016’da da Karaköy’de, Eminönü’nde, Sirkeci’de kağıt toplamaya devam edeceğim. Bizim beklentimiz bu. 2015’te aynı şekilde şişe, kutu, kağıt toplayarak geçti. Ama yeni yıl, bizim gibi yaşamayan insanlar için daha güzel, mutlu, huzurlu geçsin. Şehitlerimiz olmasın. Askerlerimiz, polisimiz, korucularımız ölmesin. Hiç kimse ölmesin. Her şey güzel olsun"

... Ve üstündeki elbiseleri sorunca Ervin, şöyle bitirmişti;

"Bütün elbisem bu. Başka elbisem yok. Herşeyim, bütün servetim bu. Bir de arkamdaki araba"

Video sosyal medyada ışık hızı ile yayıldıktan sonra sosyal medyada örgütlenen bir grup altın kalpli insan Mehmet Abi'ye sürpriz yaptı :)

Facebook'ta İstanbul'da yapılacak 999 şey adlı grubun oluşturduğu "doğum günü" etkinliğinde buluşan 15 kişiye yakın genç grubu Karamanlı'yı bulup ona sürpriz yaptı!

> İstanbul'da Yapılacak 999 Şey olarak "Kağıt Toplayan Adama Doğum Günü Hediyesi Ver" adında bir etkinlik oluşturmuş idik... > > Posted by [İstanbul'da Yapılacak 999 Şey](https://www.facebook.com/istanbuldayapilacak999sey/) on [5 Ocak 2016 Salı](https://www.facebook.com/istanbuldayapilacak999sey/posts/307442626093161)

Bir pastahanede oturup pasta kesildi, mumlar üflendi :)

Hakkında sadece "Bir internet kafede bulaşık yıkama ve temizlik yapma karşılığında kaldığı" bilinen Mehmet Abi'mize, yoğun bir arama sürecinden sonra ulaşmayı başaran gençler ilk önce onu bir pastahaneye götürdü ve doğum gününü kutladılar.

> Arkadaşlar Mehmet Kadir abimizle alakalı bir açıklama ihtiyacı hissettik. Arkadaşlarını toplayıp abimizi ziyarete giden... > > Posted by [İstanbul'da Yapılacak 999 Şey](https://www.facebook.com/istanbuldayapilacak999sey/) on [5 Ocak 2016 Salı](https://www.facebook.com/istanbuldayapilacak999sey/posts/307465789424178:0)

Selfie'siz olmaz tabi :)

Pasta kesilip mumlar üflendikten sonra bir süre muhabbet eden Mehmet Abi ve gençler çok güzel vakit geçirdiler. Aldıkları hediyeleri Mehmet Abi'ye takdim eden gençlere Mehmet Abi videodaki o mütevazi haliyle "Ben bugün ikinci kez doğdum" demiş.

Durun daha bitmedi. Buluşmadan sonra Facebook grubunda Karamanlı için bir kampanya başlatıldı.

Doğum günü etkinliği de sosyal medyada aynı hızla yayılınca Mehmet Abi'ye yardımcı olmak isteyen birçok kişi çıktı ortaya haliyle.

Grupta bunun için bir açıklama yapıldı;

"...Bu saatten sonra Mehmet Kadir abimize pasta kesmek, üst-baş almak, para vermek ona bir fayda sağlamaz. Çünkü ne o kadar pastayı yiyebilir, ne de o kadar elbiseyi giyebilir. Kendisi sandalyeleri birleştirerek yatan bir adam bu elbiseleri koyacak bir yeri de bulamaz. Bunları ya dağıtmak, ya da satıp paraya çevirmek zorunda kalacaktır. O nedenle bu tarz hediyelere şu an için gerek yok. Kendisinin kaldığı semt, garibanların, fakir fukaraların, mültecilerin yoğun olduğu kadar bazı suçluların, uyuşturucu müptelalarının da eksik olmadığı bir mıntıkadır. O nedenle abimize vereceğimiz her nakdi yardım, kendisine para yardımı yapıldığını düşünenler tarafından takip edilip can sıkıcı bir hal alabilir, can güvenliği riski oluşabilir. Kendisi tehdit edilebilir veya daha büyük sıkıntılara maruz kalabilir. O nedenle pasta, kıyafet, para gibi yardımları şimdilik yapmayalım.

Mehmet Kadir abimizin ihtiyacı şu an için çalışabileceği bir iş ve barınacağı bir evdir. Eğer bu abimize bu tarz bir yardım yapabileceksek bunu yapalım. Bunun dışında ne yaparsak yapalım abimizin üzerinden kendimizi avutmak ve kendimize rant sağlamak dışında birşey yapmıyor olacağız. İş ve barınak konusunda fikri olan, ilgilileri harekete geçirebileceğimizi düşünen varsa bu başlığa yazabilir. Biz, ilgilenenlere kendisinin adresini ve ulaşılabilecek bir telefonu veririz."

Eğer siz de bir şeyler yapmak isterseniz grup yöneticisi ile iletişime geçmeniz yeterli.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler