Kalorisi düşük besin değeri yüksek: Kerevizin faydaları

Kereviz, havuç, yaban havucu, maydanoz ailesinin bir parçasıdır. Kerevizdeki lif, sindirim ve kardiyovasküler sistemlere fayda sağlayabilir. Ayrıca hastalığı önlemede rol oynayabilecek antioksidanlar içerir. Bu makalede kerevizin faydalarını, sağlığınız için neden bu kadar önemli olduğunu bulacaksınız.

Kalorisi düşük besin değeri yüksek: Kerevizin faydaları

Düşük kalorisi nedeniyle birçok kişi tarafından sıklıkla tüketilen kerevizin faydalarını öğrendikten sonra daha sık tüketeceğinizden, bu besini hiç yemiyorsanız bugünden itibaren yemeye başlayacağınızdan eminiz. Daha çok düşük kalorili bir diyet yemeği olarak görülen kereviz aslında sizi şaşırtacak derecede sağlık yararına sahip. Gelin daha yakından bakalım.

KEREVİZİN FAYDALARI

Kerevizin en sağlıklı sebzelerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Ispanak, lahana, elma ve limonu duymuşsunuzdur ama bu yeşil sebze genelde unutuluyor.

Hem çiğ hem de pişmiş olarak yenilebilen kerevizi, suyunu sıkıp içecek olarak, çiğ olarak, pişirip çorba olarak, buharda pişirerek, salatalarda vb. birçok farklı şekilde tüketebilirsiniz.

YOĞUN SU İÇERİR

Kerevizde, hücresel fonksiyonlar ve hidrasyon için hayati önemde olan, %95 oranında su ve elektrolit bulunur. Uzun bir uçak yolculuğunun veya gıda zehirlenmesinin ardından vücudunuzun tekrar su kazanması için, taze sıkılmış kereviz suyunu, yine elektrolit açısından zengin olan hindistan cevizi suyu ile karıştırın. Bu özel içecek, marketlerdeki spor içeceklerinden daha faydalıdır.

ALKALİN MİNERALLERLE DOLUDUR

Kerevizde potasyum, magnezyum, sodyum ve demir bulunur, bu yüzden de hem oldukça alkalize edicidir, hem de et, süt ürünleri ve işlenmiş gıdalar gibi asitli yiyeceklerin etkilerini nötralize eder. Bu mineraller aynı zamanda birçok vücut fonksiyonu için çok önemlidir.

KEREVİZDE BULUNAN SODYUM ÇÖZÜNEBİLİR VE ORGANİKTİR BU YÜZDEN DAHA ÇOK EMİLEBİLİR

Vücudunuz tarafından kerevizdeki tuzun emilimi, normal tuzun emilimine göre çok daha kolaydır. Bu da eğer sağlıklı beslenmeye çalışıyorsanız, tuzlu ve sağlıksız yiyecekler yemenizi önler.

KLOROFİL AÇISINDAN ZENGİNDİR

Klorofil kanı yenilemeye yardımcı olur ve kanserden koruyucu, iltihaplanmayı önleyici ve antioksidan özelliğe sahiptir. Klorofilin bu faydaları, yeşil yapraklı gıdaların sağlığımız için çok faydalı olmasının baş nedenlerinden biridir.

SUDA ÇÖZÜNEN VE ÇÖZÜNMEYEN LİFLER AÇISINDAN ZENGİNDİR

Bu da vücudun sağlıklı boşaltım fonksiyonlarına yardımcı olur, kan şekerini ve besin emilimini düzenler.

KİLO VERMEK İÇİN HARİKADIR

Büyük bir kereviz sapı sadece 10 kalori içerirken aynı zamanda vücudunuza sağlıklı besin maddeleri sağlar.

SAKİNLEŞMENİZE VE DAHA İYİ UYUMANIZA YARDIMCI OLAN MAGNEZYUM İÇERİR

Çoğu kişide magnezyum eksikliği vardır, bu yüzden kerevizi beslenme düzeninize dahil etmek bu çok önemli besini vücudunuza kazandırır.

İLTİHAPLANMAYI ÖNLER

Akut iltihaplanma iyileşme süreci için önemli ve gerekli olsa da, kronik iltihaplanma birçok hastalığa yol açabilir. ABD Kalp Vakfının belirttiğine göre, kronik iltihaplanma arteskleroz, kireçlenme, osteoporoz, Alzheimer, gıda duyarlılığı, diyabet, kalp hastalıkları ve bazı durumlarda kanser gibi birçok hastalığa yol açabilir. Yaşlanmayı da hızlandırır.

TOKSİNLERİ ARINDIRIR

Bu da vücudunuzdaki toksinlerden kurtulmanızı sağlar.

GÖZLERİNİZ İÇİN İYİDİR

Bir bardak doğranmış kereviz, iyi bir göz sağlığı için gerekli olan günlük A vitamini ihtiyacınızın % 10'unu karşılar.

KÖTÜ KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR

Kerevize kokusunu ve tadını veren bütil oftalat isimli bileşen, aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür.

KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR

Kerevizde bulunan ftalid isimli aktif bir bileşenin dolaşım sistemi sağlığını iyileştirdiği bulundu.

KANSERLE SAVAŞIR

Kerevizde bulunan luteolin isimli güçlü bir flavonoid, özellikle pankreas kanserinde kanser hücrelerinin büyümesini önler.

K VİTAMİNİ KAYNAĞIDIR

K vitamini; kan pıhtılaşması, güçlü kemikler ve iyi bir kalp sağlığı için önemlidir.

REFLÜYE İYİ GELİR

Yayınlanan bir araştırmada, asit reflüsünden şikayetçi hastalara, içinde kereviz de olan düşük asitli beslenme şekli öneriliyor.

İÇİNDE BİRÇOK ANTİOKSİDAN VARDIR

Kerevizde bulunan antioksidanlar, hücrelerimizdeki, kan damarlarımızdaki ve organlarımızdaki istenmeyen oksijen zararından korunmaya yardımcı olur.

İDRAR SÖKTÜRÜCÜDÜR

Bu kristaller vücuttaki eklemlerin çevresinde oluşur ve eklemleri kullanırken ağrıya yol açar ve iltihaplı eklemlerdeki dokunun çoğalmasına neden olur.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

C vitamini ve antioksidan içeriğinin yüksek olmasından dolaylı, düzenli kereviz yemek grip hastalığına ve diğer birçok hastalığa yakalanma riskinizi düşürür.

SİNİR SİSTEMİNE VE BEYİN SAĞLIĞINA İYİ GELİR

Kereviz, sinir sistemini oksijene bağlı zararlardan korur.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
gercekten cok saglikli
cok saglikli
tarif için teşekkürler
tsk
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler