Macaristan’da Osmanlı kasabasının kalıntıları bulundu

Macar tarihçi ve arkeologların 2013 yılında başlattığı Kanuni Sultan Süleyman'ın kayıp mezarının bulunması projesinde sona gelindi.

Macaristan’da Osmanlı kasabasının kalıntıları bulundu

Araştırmalar, mezarla birlikte izleri büyük oranda kaybolmuş büyük bir Osmanlı kasabasının kalıntılarının da bulunmasıyla sonuçlandı.

Kanuni Sultan Süleyman'ın mezarı, Zigetvar yakınlarındaki 'Üzüm Tepesi'ndeydi. Araştırma ekibi, bu tepenin aynı zamanda 1566'daki Zigetvar Kalesi kuşatması esnasında, karargâhın ve padişah otağının kurulduğu yer olduğunu gün ışığına çıkardı.

Osmanlı İmparatorluğu'nun topraklarını 46 yıllık padişahlığı sırasında büyük oranda genişleten Kanuni, hayatını bu tepede kaybetti. Kalenin fethi gerçekleşinceye kadar, yani birkaç günlüğüne ölümü askerden gizli tutulmuş ve burada gizlice toprağa verilmişti.

Zigetvar Kalesi'nin ele geçirilmesinin ardından da padişahın naaşı İstanbul'a nakledilmişti.

KANUNİ'NİN TÜRBESİ NASIL UNUTULDU?

Bir zamanlar Kanuni'nin geçici olarak toprağa verildiği, iç organlarının defnedildiği bu mezar, daha sonra bir türbe haline gelmiş ve Osmanlı'nın Macaristan'da hüküm sürdüğü 150 yıl boyunca önemli bir ziyaret yeri oldu.

Avusturya ordularının Macaristan topraklarını Osmanlı'dan geri almasının ardından ise türbe yıkıldı. Aradan geçen yüzyıllar içinde de hâlâ konuşulsa da artık yeri bilinmeyen bir mekân haline geldi.

Pécs Üniversitesi bilim insanı Dr. Norbert Pap öncülüğünde başlatılan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Macar Bilimler Akademisi'nin (MTA) finansman ve bilimsel desteğiyle süren çalışmalar, birkaç yıl içinde sadece türbenin yerini tespit etmekle kalmadı, o güne kadar bilinmeyen bir kasabayı da ortaya çıkardı.

"Üzüm Tepesi"nde bulunan türbenin izleri, araştırmacıları türbe etrafında Osmanlı tarafından kurulan bir kasabaya götürdü.

Kasabının, etrafı hendek ve duvarlarla çevirili merkezinde bir türbe, bir tekke, bir cami ve bir kışla vardı. Kasaba, ilk olarak bu tesislere hizmet vermekle yükümlü insanların yerleştiği ve zamanla genişleyen iki mahalleden oluşuyordu.

1664'te Evliya Çelebi, seyahatnamesinde kasabadaki binaların bir kısmının inşasının devam ettiğini yazdı. 1683'te Viyana seferi yolunda Kara Mustafa Paşa da burayı ziyaret etti ve hemen türbenin yanındaki binada konakladı.

'TARİHLE BARIŞMAK HALKLAR ARASINDA DA BARIŞ SAĞLAR'

Kanuni Sultan Süleyman türbesi ve çevresinde kazının tamamlanarak tüm binaların kalıntılarının ana hatlarıyla ortaya çıkarılması, Osmanlı tarihindeki bir boşluğu dolduruyor.

Ancak türbe sadece Türkler açısından değil, 16. yüzyılda başlayarak yaklaşık 150 yıl boyunca Osmanlı egemenliği altında yaşayan Macarlar açısından da büyük öneme sahip.

Macarlar, "tarihle barışmanın halklar arasında da barış sağlayacağına" inanıyor. Macaristan'da hem hükümet hem de uzmanlar, gelecek yıllarda Kanuni Sultan Süleyman türbesinin çok önemli bir ziyaret merkezi olacağı görüşünde.

2019 bitmeden, Türkiye ve Macaristan'dan devleti temsilen üst düzey katılımın da gerçekleşeceği bir törenle, Kanuni Sultan Süleyman türbesinin resmen açılışının yapılması planlanıyor.

Macar bilim insanları Zigetvar'dan sonra şimdi de Mohaç'ta Kanuni Sultan Süleyman'ın izini sürüyor

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Üç kıtaya medeniyet götüren yüzyıllarca yönettiği ülkeleri sömürmeyen,katliam yapmayan,ırza geçmeyen muhteşem bir ecdadımızla ne kadar övünsek azdır.5-6 nesil boyunca yönettiği ülkeleri,İsteseydi asimilasyonla kimliklerini tamamen unutturabilir farklı insanlar yapabilirdi ama yapmadı.İnsana saygıyı,dine,örfe adete saygıyı,değerleri yağmalamamayı vahşi batı Osmanlıdan öğrenmelidir.
@vatandas1953 dinini yaşaman için cizye vergisi alan,istilacı ve ganimetçi,eşcinselliğin meşru görüldüğü,saray ve çevresi haricinin vergi ile fukaralık ile belinin büküldüğü,üretim ve bilimin neredeyse sıfır olduğu bir emperyalist sistem.. ne kadar övünsek azdır.. :D :D
@vatandas1953 Sadece vahşi batı mı? Kürtlerin asimilasyona uğrama durumu yok mu bazı ülkelerde? :))
en güçlü osmanlı padişahlarından birisi.allah atamıza rahmetiyle muamele etsin.türkün tarihi 1923 te başlamıyor.sultan süleyman,istanbulun fatihi sultam mehmet han,devleti alinin kurucusu osman gazi,ilk düzenli orduyu kuran orhan gazi,sultan murat, ulu hakan abdülhamit ve adı sanı duyulmamış nice gazi ,şehit,vatan evladı.allah hepsine rahmet etsin
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler