Kokusuyla Mest Eden Lavantanın Sağlık İçin 8 Faydası

Genellikle parfüm, sabun ve esans olarak kozmetik sanayisinde kullanılan lavantanın sağlığımızı koruma adına da birçok faydası bulunuyor. Kokusuyla büyüleyen muazzam bitki içeriğiyle de bedenimizi canlandıracak nitelikte...

Kokusuyla Mest Eden Lavantanın Sağlık İçin 8 Faydası

Karaciğer yetmezliği tedavisinde kullanılır

Lavanta karaciğer için büyük anlam taşır. Karaciğer yetmezliği hastalığının tedavisinde lavanta kürü oldukça etkilidir. Zarar görmüş karaciğerin onarımında bu kür hücrelerin yenilenmesi için yardımcı olur.


Akne tedavisi ve yüz kızarıklarının giderilmesinde oldukça etkilidir

Lavanta, antiseptik ve antifungal özellikleri sayesinde cilt problemlerini ortadan kaldırır. Sivilceli bölgeye sürülen lavanta yağı düzenli kullandığı taktirde olumlu sonuçlar verir. Aynı zamanda yara ve yanıklara da iyi geldiği bilinmektedir.


Yatıştırıcı etkisi sayesinde strese karşı savaş verir

Lavanta yağının sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Yağının rahatlattığı gibi kokusu da yatıştırma konusunda son derece etkilidir. Sinir sisteminizi yatıştırır ve ruh sağlığınızı korur. Sıkıntılı anlarınızda bir avuç lavanta kurusu koklamak size iyi gelecektir.


Romatizma ağrılarını dindirir

Romatizma ağrısı çekenler lavantayı mutlaka tüketmeli. Ağrılarınızın başlangıç aşamasında içeceğiniz lavanta çayı hem sizi sakinleştirecek hem de ağrılarınız artmasını engelleyecek.


Saçları besler ve parlaklık kazandırır

Yıpranmış saçların onarımında kullanılan lavanta yağı aynı zamanda saça parlaklık kazandırır. Lavanta yağını duştan önce saçlarınıza sürün ve 30 dakika bekletin. Yıkadıktan sonra ortaya çıkan parlaklığa inanamayacaksınız!


Kabızlık ve gaz problemlerini ortadan kaldırır

Hemen hemen herkesin yaşadığı hazımsızlık problemlerine çözüm; lavanta! Lavanta çayı tüketimi bağırsak problemleri sorunlarının ortadan kalkmasını sağlar. Sadece çayını tüketmek yerine, çorbalarınıza lavanta tohumları ekleyebilirsiniz.


Göz altı morlukları tedavisinde kullanılır ve gözleri dinlendirir

Lavanta yağıyla göz kapaklarına kompres yapıldığında gözdeki yorgunluk hissini alır. Göz altı morluk tedavisinde de kulanılmaktadır.


Kas ağrılarına iyi gelir

Kas ağrılarına mis kokulu çözüm; lavanta banyosu! Duş alacağınız suyu 5 çay kaşığı lavanta yağı eklemeniz yeterli olacaktır. Lavanta banyosu vücudunuzu dinlendirip ağrılarınızın giderilmesinde etkili olacak. Sadece vücudunuzu dinlendirmekle kalmayıp aynı zamanda sizi sakinleştirecek... Haftada bir yapılması bizden size tavsiye:)

Türkiye'nin Gül Bahçesi Isparta Artık Lavantalarıyla Anılıyor

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler