Kurbanlıklar elde kaldı

Köylerden, Kurban Bayramı için Gerze pazarına getirilen hayvanlarının yüzde 60-70'inin elde kaldığı bildirildi.

Kurbanlıklar elde kaldı

Geçen yıl Kurban Bayramı'nda yüzde 10 hayvanının kaldığını söyleyen hayvan tacirleri, bu yıl küçükbaş hayvanların yüzde 30, büyükbaşların ise yüzde 60-70 oranında ellerinde kaldığını belirttiler.

Hayvan fiyatlarının önceki yılla aynı olmasına rağmen bu yıl az satılmasının sebebinin alım gücünün düşük olması ve geçen yıla göre daha az tatilcinin gelmesi olduğu belirtildi.

"BAZI ARKADAŞLAR HİÇ HAYVAN SATAMADAN GİTTİLER"

Gerze’nin yerli vatandaşlarının yanında diğer illerden gelen tatilcilerin de kurban satış rakamlarına büyük oranda etki ettiğini söyleyen hayvan satıcıları, "Bu yıl geçen yıldan daha az satış oldu. Bazı arkadaşlar hiç hayvan satamadan gittiler. Satılanların çoğunluğu da küçükbaş hayvanlar. Büyükbaş satışında bu yıl çok düşüş yaşandı” dedi.

Hayvan sahiplerinden biri olan Adem ve Ali Kuzu kardeşler pazara getirdikleri 100 hayvandan 30 tanesinin elinde kaldığını dile getirdi.

"GEÇEN YILA GÖRE SATIŞLAR KÖTÜ GİTTİ"

Satıcılar, “Bugün 3 tane küçükbaş sattık. Elimizde kalmaması için fiyatını düşürdük ama yine de alıcısı yok. Geçen yıla göre satışlar kötü gitti bu yıl. Satılmayan hayvanları kasaplara satıp elimizden çıkartacağız” diyerek bu yılki satışların beklentilerini karşılamadığını ifade etti. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
15 bin dediginiz hayvani 10 bine verirsiniz artik kasaba sizi gidi firsatcilar
kasapta et 40 tl bunlarda kemikli et 70tl fırsatçılık yapiyolar kurban diye milleti kazikliyolar
iyi olmuş hiç üzülmedim ankara ortaköy pazarıda aynı durumda hep ellerinde kaldı bakmaya gittiğimizde 14-15-16 dan başladı fiyatlar pazarlık desen 500-1000 daha aşağı inmiyorlar ayrıca montofon ve simental ağırlıklıydı 1 buçuk yaşındaki kurbanlıklar 7 kişilik gibiydi ama kurban niteliği taşımıyor neyazıkki ..hele bir çadır vardı 1,5 yaşında kapak atmammış mallar biz aldık sonradan farkettik iade ettik kurbanlık vasfı taşıyan mal aldık.....
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler