Leonardo DiCaprio, Brezilya Devlet Başkanı'na yanıt verdi

Brezilya'nın aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun, ABD'li aktör ve çevre aktivisti Leonardo DiCaprio'yu Amazon bölgesindeki yangınlara maddi teşvik sağlamakla suçlamasının ardından DiCaprio bir açıklama yaptı. DiCaprio "Doğal ve kültürel mirasını korumaya çalışan Brezilya halkını destekliyorum." dedi.

Leonardo DiCaprio, Brezilya Devlet Başkanı'na yanıt verdi

Bolsonaro'nun suçlamalarına Instagram hesabı üzerinden yanıt veren Leonardo DiCaprio, şunları yazdı:

"Amazonlar için bu kriz döneminin ortasında Brezilya'nın kültürel ve doğal mirasını korumak için çabalayan halkını destekliyorum. Onlar çevreyi korumak için gereken bağlılık ve tutkunun inanılmaz birer örneği. Bu yeri doldurulamaz ekosistemlerin geleceği tehlikede ve onları koruyan grupların yanında yer almaktan gurur duyuyorum. Desteğe gerek olsa da biz hedef alınan örgütlere yatırım yapmadık. Brezilya'nın yerel halkının, yerel hükümetlerinin, bilim insanlarının, eğitimcilerin ve Amazon'un geleceğini korumak için yorulmadan çalışan kamuoyunun yanındayım. "

Bolsonaro, DiCaprio'nun, bu yıl Amazon Ormanları'nda çıkan yangınlardan kısmen sorumlu olduğunu iddia ettiği kar amacı gütmeyen örgütlere fon sağladığını savunmuştu.

Bolsonaro, "DiCaprio havalı adam, değil mi? Amazon'u yakmak için para veren" ifadesini kullanmış fakat iddialarını delillendirememişti.

Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE), ağustos sonunda yayımladığı raporda, Brezilya'daki Amazon ormanlarında yılın ilk sekiz ayında 83 binden fazla yangın çıktığını bildirmişti.

Yeryüzündeki oksijenin yüzde 20'sini sağlayan, "Dünya'nın akciğerleri" olarak adlandırılan Amazon Yağmur Ormanları yılda bir milyar tondan fazla atmosferik karbonun emilmesini sağlıyor. (Cumhuriyet)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Brezilya devlet başkanı Bana birini hatırlattı.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler