Mynet Trend

Lizbon

Batı Avrupa’nın En Eski Şehirlerinden Biri Lizbon veya Lisboa, Portekiz’in başkenti ve yarım milyondan fazla nüfusu ile Portekiz’in en büyük şehri.

Lizbon

Genel Bilgiler

Batı Avrupa’nın En Eski Şehirlerinden Biri

Lizbon veya Lisboa, Portekiz’in başkenti ve yarım milyondan fazla nüfusu ile Portekiz’in en büyük şehri. Tagus Nehri’nin ağız kısmındaki tepelik alana kurulmuş olan Lizbon, M.Ö. binlerce yıl öncesinde kurulmuş, Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri. Bundan dolayı Lizbon’un görülmesi gereken en güzel bölgeleri tarihi yerlerden oluşur.

Lizbon tabii ki bunlarla sınırlı değil: İklimi, tepelerin zirvesindeki muhteşem manzaraları, arkadaş canlısı insanları, lezzetli yiyecekleri (Kremalı turta ve bacalhau ya da tuzlu somon)...

Şehirde görülmesi gereken yerlerin başında, gotik tarzda inşaa edilmiş olan Torre de Belem Kalesi gelir. Bu kale, 16. yüzyılda, Tagus Nehri yakınlarında, savunma kalesi olarak inşaa edilmiş olup aynı kale, tören erişim noktası olarak da kullanılmıştır. Lizbon’da görülmesi gereken bir diğer yer ise, St. George Kalesi. Bu kale, Orta Çağ dönemi izlerini taşıyor ve tepenin üzerinden nehre bakıyor. St. George Kalesi’nin bahçelerinde dolaşarak şehrin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

Öyle ya da böyle, St. George's Kalesi'ni kesinlikle ziyaret edin, Alfama mahalleri etrafında dolaşın. Dar sokaklarla karşılaşacağınız Lizbon'un en eski bölgesi ilginç mağazalarla dolu. Küçücük kafeler, harika fırınlar ve daha fazlası... Gününüzü şehrin en canlı yeri olan, her şeyin gece başladığı Bairro Alto'da bitirin.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön