Mynet Trend

Los Angeles’ın tam ortasında 90 yıldan uzun süredir evsizlerin yaşadığı bölge: Skid Row

Skid Row, Los Angeles'ın merkezinde olmasına rağmen pek çok evsizin yaşadığı ve suç oranının yüksek olduğu bir yer olarak biliniyor. 1800’lü yıllarda zengin kesimin uğrak noktası olan bu bölge zamanla evsizlerin adresi haline geldi.

Los Angeles’ın tam ortasında 90 yıldan uzun süredir evsizlerin yaşadığı bölge: Skid Row

ABD’nin New York’tan sonra en kalabalık şehri Los Angeles, Kaliforniya eyaletine bağlı bir metropol olarak biliniyor. Yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Los Angeles, evsizlerin çoğunlukta olduğu Skid Row bölgesiyle tanınıyor. Bu bölgeyi bu kadar popüler yapan ise Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan evsiz nüfusunun büyük bir kısmının burada yaşıyor olmasıdır. Evsizlerin yaşam alanı haline gelen Skid Row’un tarihsel yolculuğunu sizler için araştırdık.

skid row

1800’lü yıllarda Los Angeles'ın tam merkez noktasında yer alan ve Hollywood'un da etkisiyle sanayileşmenin hızla başladığı Skid Row'a Amerika'nın her yerinden yatırımcılar geliyordu. Geleceğin yerleşim noktası olarak görülen Skid Row’a dair bütün planlar yolunda giderken ABD’yi derinden sarsan “Büyük Buhran” yaşandı. 1929'da başlayıp tam 10 yıl boyunca süren bu kriz boyunca Amerika'nın pek çok kesimi kötü bir şekilde etkisi altına aldı.

skid row2

Ülke çapında yoksulluk oranının artması ile evsizler her tarafa yayılmaya başladı. Bu durumu gören yetkililer ise Los Angeles'ın cazip olanaklarını koruyabilmek adına gördükleri tüm evsizleri Skid Row'a topladı. Polisler birkaç bloktan oluşan Skid Row'u ablukaya aldı ve hem giriş hem de çıkışları kapattı. Los Angeles'ın tam merkez noktasında yer alan ve yalnızca birkaç blok ötesinde Grammy Müzik Ödüllerinin düzenlendiği Skid Row, bir anda tüm evsizlerin özel mülkü haline geldi. Los Angeles Polis Departmanı, Skid Row'daki suç oranının azalması ve daha güvenli bir bölge olması için çalışmalar yürütse de burası günümüzde hala Amerika'nın en tehlikeli bölgesi olarak biliniyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Vay be süper güç Amerika ama milyonlarca evsiz var bumu süper güçlüğü daha vatandaşına bakamıyor ama süper güç ee tüm paraları silah yapmaya harcayın ca sokakta aç susuz kalıyor millet biden derhal istifa etsin açlar aç süt paraları bile yok torunlarına süt bile alamıyorlar doğal gaz ı bile yakamıyorlar kışı battaniye altında geçiriyorlar haa pardon bunları diyen bizim karnı tok gözü aç olanlar dı demi
L.A de evsizler için binalar var istiyen gidiyor.Sokakta yaşamayı tercih kendi istekleri.Çok büyük tuvaletler de sıcak su,saç kurutma makinası ve tuvalet kağıtları mevcut.L.A de Şubat ayında Denize giriliyor.Soğuk bir bölgede değil.Şehir Merkezi Adliye karşısı köprü üstü sıraya evsizlerle dolu.Asla rahatsız etmezler yanınıza gelmez bir şey istemezler.Kahve Kek alır verirseniz teşekkür ederler.Yaşam biçimini seçene karışılmaz.Pek çok yardım kuruluşları da var.
Geri Dön