Marvel dünyasından bir yıldız: Legion konusu ve oyuncuları

2017'nin Şubat ayında ilk bölümü yayınlanan ve çok sevilen Legion konusu ve oyuncuları hakkında sizler için bir metin hazırladık. Legion dizisi hem başarılı kadrosu hem de dahiyane konusuyla izleyenleri kendine hayran bıraktı. Legion FX ve Marvel ortak yapımı. Legion konusu kadar görsel ve işitsel efektleriyle de kendinden söz ettirdi.

Marvel dünyasından bir yıldız: Legion konusu ve oyuncuları

İçindekiler

  • Legion Dizisi Konusu
  • Legion Dizisi Karakterleri / Oyuncuları
  • Legion IMDb'den Kaç Puan Aldı?
  • Legion Kaç Bölüm?
  • Legion Ne Demek?

Legion konusu ve oyuncuları ile ses getiren, Marvel-FX ortaklığında seyirciye servis edilen bir dizi. Legion dizisi bildiğimiz Marvel evrenine teğet geçiyor diyebiliriz. Alışageldiğimiz Marvel evrenlerinin aksine Legion dizisi mutantların tamamen bilinmediği bir evrende geçiyor. Legion Marvel izleyicisini ekranlara kitlediği gibi hiç Marvel evrenine ayak basmamış seyirciyi de kendine çekti. Son derece sıra dışı olan Legion dizi konusu, işin içine akıl hastalıkları da girince özellikle genç izleyiciler tarafından çok rağbet gördü. 2017 yılında ekranlara gelen Legion dizisi, 2019 yılında seyirciye veda etti.

Legion Dizisi Konusu

Legion dizisi, konusu açısından diğer birçok Marvel uyarlamalarından farklı. Legion dizisi konusu, David Haller'in kimsenin duymadığı ve görmediği garip şeyleri algılaması nedeniyle akıl hastası sanılması ve hastaneye kapatılmasıyla gelişen olayları anlatıyor. Ancak baş karakterimiz David, ne şizofreni ne de çoklu kişilik bozukluğuna sahip. Aslında kendisi bir mutant ancak içinde bulunduğu evrende kimsenin mutantlardan haberi olmadığı için David, çevresi tarafından hasta sanılır. David Keller'in hayatı, Syd adında bir kadınla tanışmasıyla büyük bir değişime uğrar.

Legion dizisi, bizlere bir mutantı anlama ve Marvel'da alıştığımız evrenin dışında bir fantastik evrene girme fırsatı veriyor. Legion konusu ne kadar farklı olursa olsun hepimizin Fargo dizisinden tanıdığı ünlü yönetmen Noah Hawley'in usta ellerinde bu konu gerçek bir sanat eserine dönüşüyor. Hawley, sadece bir çizgi romanı ekranlara uyarlamıyor; aynı zamanda bizlere bir görsel şölen sunuyor. Görsel ve ses efektleri ile de kendinden söz ettiren dizi hakkında daha uzun yıllar konuşulacağını söylemek mümkün.

Legion Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

David Haller (Dan Stevens)

Legion dizisinin baş karakteri David Haller, çocukluğundan beri gaipten sesler duyuyor olması ve kimsenin görmediği şeyleri görmesi nedeniyle akıl hastası muamelesi görür ve kendisine farklı tanılar konur. David, gördüğü ve duyduğu şeylerden rahatsız olduğu için ilaç kullanmayı denese de faydasını göremez. Şizofreni tanısı konan David, yenemediğini düşündüğü hastalıklarla mücadele etmekten yorulur. Hasta olmadığını anladığında hayat artık onun için çok daha farklı bir hal alır.

David Haller karakterine hayat veren oyuncu, pek çoğumuzun Downtown Abbey dizisinden tanıdığı Dan Stevens. Söylenenlere göre kendisi bu rol için psikoloji üzerine birçok seminere gitmiş ve daha iyi bir oyunculuk sergileyebilmek için karakterin başına gelecekler hakkında çok fazla bilgi sahibi olmak istememiş.

Sydney Barret (Rachel Keller)

Sert ve aksi tavırlarının altında ince bir ruh yatan Syd, kendini dış dünyadan korumak için bir nevi duvar örmeye çalışır. Bu gergin halleri, kimi zaman onu zor durumlara soksa da o bir şekilde başının çaresine bakmanın yolunu bulur. Syd karakteri aynı zamanda kimsenin kendisine dokunmasına izin vermez, bunun için de oldukça geçerli nedenleri var.

Bu çetrefilli karakteri canlandıran Amerikalı genç oyuncu Rachel Keller; kariyerine kısa filmlerle başlamış olsa da adını esas Supernatural ve Noah Hawley ile birlikte çalıştığı Fargo dizilerinde duyurdu.

Amy Haller (Katie Aselton)

David'in ablası olan Amy, hasta olduğuna inandığı için David'den uzak durmaya çalışsa da pek başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Bu arada kalmış ablayı canlandıran Katie Aselton, oyunculuk kariyerine ek olarak 2010 yılında The Ferbie ve 2012'de Black Rock projeleriyle yönetmenlik alanında da kendini gösterdi.

Ptonomy Wallace (Jeremie Harris)

Ptonomy, uçurumdan atlasa takip edeceğimiz türden liderlik sergileyen ve katı bir espri anlayışına sahip olan enteresan bir karakter. Bu karakterin iki handikabı var. Biri inanılmaz bir fotoğrafik hafızaya sahip olması, diğeri ise başkalarının anılarını okuyabilmesi. Başta hepimize çekici gelen bu özellikler Ptonomy için bir lanet sayılabilir çünkü diğer insanların travmaları onun için kendi travmaları kadar etkileyici olabiliyor.

Ptonomy karakterine hayat veren oyuncu Jeremie Harris, oyunculuğa A Walk Among Tombstones filmiyle başlasa da yıldızı Legion dizisi ile parladı. Kendisi daha sonra Fargo'nun da kadrosuna dahil oldu.

Kerry Loudermilk (Amber Midthunter)

Kerry deli dolu ve bir gezgin ruha sahip, hayatın lüksüne erişmekten ziyade dünyanın her ucunu görme hevesiyle yanıp tutuşan bir kadın. Ayrıca sözünü sakınmayan bir yapısı var ki bu onun için çok sorun değil. Başı derde girse de girmese de Kerry bulunduğu yerden çok geçmeden ayrılır. Bu çılgın karakter aynı zamanda çok iyi bir dövüşçü olmasıyla da dikkat çeker.

Kerry karakterine can veren oyuncu Amber Midthunter ise henüz çocukken oyunculuğa gönül vermiş bir Meksikalı. 9 yaşından beri ekranlarda gördüğümüz Amber de adını Legion dizisi ile duyuranlardan.

Cary Loudermilk (Bill Irwin)

Cary insanları zekasıyla kendine hayran bırakan bir genetikçi. Genel tavır olarak biraz utangaç olduğu söylenebilir ancak bu utangaçlığın yerini onu tanıdıktan sonra samimiyet, neşe ve yüksek bir mizah anlayışı alıyor. Cary için Kerry'nin dengeleyicisi demek de pek yanlış olmaz.

Cary karakterini canlandıran Bill Irwin ise gerçek hayatında bir komedyen. Broadway'de Who is Afraid of Virginia Woolf performansıyla da Tony Awards'a layık görüldü.

Lenny Busker (Aubrey Plaza)

David ile yolları hastanede kesişen Lenny, Legion dizisi karakterleri arasında uyuşturucu ve alkol bağımlılığı olan tek karakter. David'in yakın arkadaşı olan Lenny, tüm bağımlılıklarına rağmen hayatının değişeceğine inanıyor. Lenny, hayatı dans ve müziğin birleştiği bir festival tadında yaşıyor. Arkadaş canlısı ve samimi bir yapıya sahip olan Lenny de dizinin sevilen karakterleri arasında.

Bu karakteri canlandıran usta oyuncu Aubrey Plaza da tıpkı Bill Irwin gibi bir komedyen, kendisini Parks and Reaction dizisindeki performansıyla tanıyoruz.

Melanie Bird (Jean Smart)

Dizinin geçtiği evrende mutantlar gizli kalmış olsa bile onların varlığını araştırmaya kendini adayan bir psikiyatrist var; Melanie Bird. Bu kararlı doktor bir bilinmezi, yani David'in güçlerini araştırıyor.

Melanie Bird karakterini bizlerle tanıştıran Jean Smart, Legion oyuncuları arasında dikkat çeken isimlerden. Jean Smart, 2008 yılında komedi dalında en iyi yardımcı kadın oyuncu olarak Emmy ödülünü kazandı.

Legion IMDb'den Kaç Puan Aldı?

Seyircilerin verdiği oylar neticesinde Legion IMDb puanı 8,3 olarak belirlendi.

Legion Kaç Bölüm?

Legion dizisi 3 sezon sürdü. Birinci sezon 8, ikinci sezon 11 ve üçüncü sezon 8 bölüm olmak üzere toplam 27 bölüm halinde yayınlandı.

Legion Ne Demek?

Legion kelimesi İngilizcede "alay" , "kalabalık" ve "lejyon" gibi anlamlara geliyor. Lejyon, eski Roma'da ordu birliklerine verilen isim.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler