YEMEK

Mercimek Filizli Salata (230 Kalori)

Mercimek hali hazırda protein değeri en yüksek baklagillerden biridir. Filizlendirdiğinizde canlı olduklarından besin değerleri katlanarak artıyor.Kuru hallerine göre vitamin, antioksidan değerleri %800 e kadar artıyor. Yüksek alkali besinlerdendir. Ete yakın bir protein oranına erişirler. Kalorileri düşüktür,salatanıza rahatlıkla katabilirsiniz.Kendi kendilerini sindiren enzimler sayesinde kolay sindirilir ve gaz yapmazlar. Bu sebeple günün her saati kullanabilirsiniz.

Malzeme Listesi

50 gr mercimek filizi (130 kalori)
1/2 adet avokado (90 kalori)
1/2 adet domates (10 kalori)
4 adet yaprak marul
5 adet maydanoz
1 adet limon suyu
3 yemek kaşığı zeytinyağı
göz kararı tuz

(1-2 Kişilik - 15 dakika)

Hazırlanışı

Adım 1

Filizlendirme yöntemi; Önce biraz nostalji yapalım.Orta okulda pamuklar arasında fasulye filizlendirmeyen var mı?İşte gün geldi bilgimizi gerçek hayata aktarmaya... 1 bardak kuru mercimeği 1 gece içme suyunda oda sıcaklığında bekletin. Sabah suyunu süzüp tepsiye yayın. Üzerine ıslattığınız temiz mutfak bezini serin. Oda sıcaklığında ve karanlık bir ortamda mesela fırın içinde bekletin. Akşam saatinde tekrar bezi ıslatıp serin. Mercimeğinizin hep nemli olmasına dikkat edin.1. günün sonunda hafif baş verdiklerini göreceksiniz.Siz günde 2 kere tercihen aynı saatlerde nemli tutarsanız 3. günün sonunda filizlenip, hatta yeşillendiğine şahit olacaksınız.

Adım 2

Marul ve maydanozu yıkayıp doğrayın. Olgun avokadoyu dilimleyin. Domatesi de doğrayıp salatanıza mercimek filizleri de ekleyin.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler