Mynet Trend

         

Mimari açıdan günümüzde bile yaklaşılamayan mistik şehir : Kayaköy

Mimari açıdan günümüzde bile yaklaşılamayan mistik şehir : Kayaköy

Sadece 50 metrekarelik alanlarda hem manzarayı hem güneşi gören evler inşa etmenin mümkün olduğunu bizlere gösteren Kayaköy’ü Gezgininayakizleri - Cüneyt Durhan sizler için yazdı. Keyifli okumalar!

Kayaköy yaklaşık 5 bin yıllık bir tarihe sahip Fethiye’nin en önemli ziyaret alanlarından bir tanesi. Köyün Rumca adı ise Levissi’dir. Eski tarihinin Rumlar tarafından Antik Likya Krallığının kalıntıları olan Karmylassos’un üzerine inşa edildiği bilinmekte. Günümüzde 400‘e yakın yapı ayakta kalmayı başarabilse de eski zamanda burada yaklaşık 15 bin kişi yaşıyormuş. Zamanında ise bölgenin ticaret merkezi konumundaymış. Kurtuluş zamanı Yunanistan ile Türkiye arasında yapılan antlaşma gereği Mübadele göçü başlamış.

Buradan göç eden Rumlar Yunanistan’a ve Batı Trakya’dan gelen Türkler ise buraya yerleştirilmiş. Köyde 1 yıl yaşamaya çalışan Türkler ise uyum gösteremedikleri için Manisa yakınlarına göç etmişler. Daha sonra köy deprem nedeniyle büyük bir yıkım yaşamış. Köyde şu an günümüze ulaşan 400 civarında konut yıkık bir şekilde ayakta kalmayı başarabilmiş. Yolcu360 Muğla Dalaman Havalimanı araç kiralama seçenekleri ile ulaşabilirsiniz.

MUĞLA

Bu evlerin arasında zanaat dükkanları, kilise, şapel, okul ve gümrük binalarının kalıntılarını görebilirsiniz. Evlerin yaklaşık 50 metrekare ve birbirlerinin açılarını kapatmayarak hem manzara hem de güneşi görmeleri ise ilgi çekici. Dönemin mimarisi çok iyi hesaplayarak inşa etmeleri ilgi çekici. Sokakların arasına girdiğinizde ise karşılaştığınız manzara hayalet köyü andırıyor. Köyün alt tarafı yol boyunda ise hala yaşam sürmekte. Burası yıllardır görmek istediğim Türkiye’deki en ilginç yerlerin başında geliyordu. Fethiye’nin yanı başındaki bu köy ziyaretçi yörenin en ilgi çekici yerlerinden birisi. Köyde katılmak isterseniz bir sanat kampı da bulunmakta bilginize.

muğla1

HAYALET ŞEHİR KAYAKÖY

Burası korunan sit alanıdır, köyü ziyaret etmek isterseniz müze kartınız varsa ücretsiz ya da 5 TL ücret ödeyerek gezebilirsiniz. Fethiye’nin dibindeki bu harika köyü ziyaret etmeden dönmeyin derim. Keza benim Türkiye’de en etkilendiğim yerlerden birisi oldu. Ülkemin cennet güzellikler ile dolu. Karış karış gezdiğim bu toprakların büyüsü beni her zaman içine çekmeye başarıyor.

MUĞLA2

Yolunuz Muğla'ya düşerse es geçmeyin. Mutlaka buraya uğramanızı öneririm. Eminim ki sizlerde benim gibi bu mistik yerden etkileneceksiniz. Köye gelmişken sanat kampına katılarak farklı deneyinler elde edebilir, keyifli anlar geçirebilirsiniz. Mutlaka görmenizi isteyeceğim cennet ülkemin en güzel yerlerindendir.

Keşfetmeniz dileğiyle...


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön