Müzik Dinlemek Sağlığınıza Faydalı Mı? 3 Maddede Açıklıyoruz!

Müzik dinlemeye de, müzik yapmaya da devam!

Müzik Dinlemek Sağlığınıza Faydalı Mı? 3 Maddede Açıklıyoruz!
  1. Müzik dinlemek, acı hissinizi azaltır. Fiziksel acıyı bile!

Görsellerimize Shia LaBeouf'ün başrolünü oynadığı Sia klibi Elastic Heart'tan bir görüntüyle başlayalım :)

Müziğin depresyonu yatıştırdığı, ruhsal acıyı azalttığı gibi önermeler lise yıllarımızdan beri kullandığımız, sevgililerimizden her ayrıldığımızda ''Bu şarkı resmen benim ayrılığımı anlatıyor'' cümleleriyle başvurduğumuz, çok alışılageldik bir durum. Peki müziğin fiziksel acıyı da azalttığını biliyor muydunuz?

Utah Üniversitesi'nde Psikolog David Bradshaw önderliğinde gerçekleştirilen deney, -kabul edelim; hafif manyakça. Ama müziğin vücuda etkisi üzerinde çok şey anlatıyor. Deneyde, 143 deneğe müzik dinletildi. Denekler müzik dinlerken bazıların parmakları yakıldı, bazılarının ise parmaklarına küçük jilet kesikleri atıldı.

Tamamen dinlediği müziğe odaklanmış 143 deneyin vücudunda acıya bağlı olarak değişen hormonlar ve sinir sisteminde gerçekleşen sinyaller gözlemlendiğinde; deneklerin bu acıları hisseden normal bir insana göre çok daha az acı hissettikleri ortaya çıktı!

Eliniz filan kesilirse hemen müzik açın yani. 2. Müziğin sinir stresi aldığını zaten biliyorduk; işte size bilimsel kanıtı!

Sinir stresten arınmış en güzel karakter tabii ki Yoda.
Big Lebowski de fena örnek sayılmaz hattâ :)

McGill Üniversitesi'nde Profesör Levitin önderliğinde gerçekleştirilen araştırmada müzik dinlemenin kan basıncını düşürdüğü, bu sayede stresi azalttığı görüldü. Araştırma, ameliyata girmek üzere olan hastalar üzerinde gerçekleştirildi.

Central Florida Üniversitesi'nde gerçekleştirilen başka bir araştırmada ise ameliyattan çıktığı anda müzik dinletilen insanların çok daha sakin davrandıkları, çok daha az acı duydukları gözlemlendi.

Canınız sıkkınken müzik dinlemeye devam yani ;)3. Sadece dinlemek değil; müzik yapmak da epey sağlıklı!

Resimde gördüğünüz beyefendinin adı Frank Iacono, kendisi şu an 103 yaşında. Halâ Providence Civic Orkestrası'nda keman çalmaya devam ediyor. Halâ sağlıklı olmasını, halâ müzik yapıyor olmasına bağlıyor.

Haksız da sayılmaz:

Dailymail'de yayınlanan habere göre, İskoçya'daki St.Andrews Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırma, müzikal aktivitelerin beyin aktivitelerini iyi yönde etkilediğini ortaya koydu.

***Dünyaya kazık çakma niyetindeyseniz müziğe devam...

***O kadar alkole, sigaraya ve başka maddelere rağmen bu adamın nasıl halâ ölmediğini şimdi anlıyoruz.

Keith Richards, 72 yaşında.
Kendisi Rolling Stones'un efsane gitaristi.
Halâ sahnede yardırmaya devam ediyor.Bilimsel olarak kanıtlandı: müzik sağlığınıza iyi geliyor. Dinlemeye de, yapmaya da devam!

Kaynaklar: Dailymail.co.uk, Musicworksforyou.com, Brainfacts.org & Lifehack.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler