NASA paylaştı! Kızıl gezegende ilginç görüntü!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi'nin (NASA) Mars keşif uydusu Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), Kızıl Gezegen'in yüzeyindeki Cerberus Fossae oyuklarının yakın plan fotoğraflarını çekti.

NASA paylaştı! Kızıl gezegende ilginç görüntü!

NASA, derin fay çatlaklarının oluşturduğu oyukların MRO tarafından çekilmiş yüksek çözünürlüklü fotoğraflarından birini internet sitesinde yayımladı.

Mars'ın 11 derece kuzey enlemi ile 160 derece batı boylamı üzerinde yer alan oyukların yamaç kısımlarının, "kütle tükenimi" adı verilen toprak kaymalarına maruz kaldığı belirtildi.

Fotoğrafta mavi renkli kısımlarda yüzeye yakın bölgedeki sert tabakadan kopan kayaların oyuğun içine döküldüğü görülürken, dipteki siyah yamaç çizgilerin daha ince yapıdaki taş ve toprağın aşağı kayması sonucu oluştuğu ifade edildi.

Dünya'dan 2005 yılının ağustos ayında uzaya fırlatılan MRO, 10 Mart 2006'dan bu yana Mars yörüngesinde gözlem yapıyor. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Neyse ki toprak kayması esnasında ölen ya da yaralanan olmamış...
@uyurgezer33 nerden biliyosun
Yalancı nasa böyle uyduruk fotomontaj lar ile kaç milyon dolar para kazandığını biliyoruz. Ay a çıkma yalanını da biliyoruz.
@fatih_erkmen_1974,,,,, Hacı sana ve senin gibilere SGK'nın ücretsiz beyin nakli yapması lazım.Gerçekten ihtiyacınız var.
50den fazla uzay ajansi var, çin, rusya ve amerikanin ay usleri var bilimsel yaxi oku biraz youtuber geyigi takip edecegine.hicbir bilimsel otorite amerikanin aya gitmesini konu bile etmezken siz durumu biliyosunuz bravo valla.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler