Öğrendiğinizde yok artık dedirtecek 10 mutfak sırrı

Şimdi sizlere bahsedeceğimiz bu 10 yiyecek içlerinde birer sır saklıyor. Hatta öyle ki bir tanesinin içinde hazine yatıyor fakat bizler bunun farkında bile değiliz!

Öğrendiğinizde yok artık dedirtecek 10 mutfak sırrı

Her geçen gün mutfak bilgilerimize bir yenisini daha ekliyoruz. Pratik bilgiler, yeni tarifler ya da püf noktaları... Her biri mutfakta vakit geçirmek isteyenler için son derece değerli. Bildiklerimize yenileri katmaya devam edeceğiz sevgili okur. Listede son derece şaşırtıcı mutfak sırları var; fıstık ezmesinin içinden elmas çıkartmak gibi mesela...

patates

Çiğ patatesin kablosuz internet sinyallerini yansıtabildiklerini söylesek? 2012 yılında uçaklarda kablosuz internet test gerçekleştirilirken koltuklara patates yerleştirilmiş. İçindeki su ve kimyasal maddeler sayesinde internetin daha hızlı çekmesine yardımcı olabiliyorlar. Siz de evinizde modem kutusundaki wifi çubuklarına takarak deneyimleyebilirsiniz :)

pp

Somonların pembemsi rengine alışkınız değil mi? Aslında çiftlik somonlarının etleri beyaz olmalıdır. Somona pembe rengini veren şey ise balıkların yemlerine karotenoid denilen maddedir. Balık üreticileri bu rengi elde etmek için kullanırlar bitkilerden elde edilen bu maddeyi. Doğal somona baktığımızda ise pembe renklidir, bunun nedeni ise bolca karides yemeleridir. İşte olayın asıl nedeni de şimdi gün yüzüne çıkıyor; bazı çigtlik somonları doğal somon olarak size verilebilir, aman dikkatli olun.

ıstakoz

1800'lerin ortasına kadar ıstakoz fakirlerin yemeğiydi. Hatta öyle ki fare yemekle bir tutuluyordu! Şimdi bakıyoruz da durum tam tersi, sosyete masalarından eksik olmayan bir yiyecek.

çay

Şimdilerde elimizden düşürmediğimiz çay, bundan çok çok uzun zaman önce Çin'de şifa getirmesi amacıyla kullanılan bir 'ilaç'mış. Özellikle gut hastaları tarafından tüketilirmiş.

istiridye

İstiridyeler öldüğü anda bozulmaya başladıkları için restoranlarda tam ölmemiş bir şekilde servis edilirler. Yani tüketilen istiridyeler neredeyse canlıdırlar.

fıstık

Bilim insanları, fıstık ezmesinin yüksek oranda karbon içerdiğini ve bu sayede elmasa dönüştürebileceğini ortaya koydu. Fıstık ezmesinden mücevher çıkarmak için karbondioksit moleküllerinin içinden oksijeni çıkarıp, kalan karbonu çok yüksek basınca tabi tutmak.

limon

Eğer aldığınız limonları uzun bir süre kullanmadıysanız dolap içinde kururlar. Bunun üstesinden gelmek için pek fazla bilinmeyen bir mutfak sırrından bahsedeceğiz. Kaynayan suyun içine limonları koyun ve sadece 3 dakika suda bekletin. Ardından sudan alıp soğumalarını bekleyin. Tazecik limonları sizin olsun efendim!

meybuz

Meyveli buzların üretimi tesadüf olmuştur. 1905 yılında 11 yaşında olan Frank, gazoz bardağını dışarıda unutmuş ve sabah kalktığında onu donmuş bir şekilde bulmuş. Bu tesadüfen ortaya çıkan icat zamanla tüm dünyaya yayılmış ve bugün herkes tarafından sevilerek tüketiliyor.

kraker

Dişlerin çok daha hızlı çürümesine neden olan şey ne yazık ki bildiğimiz gibi şekerlemeler değildir. Şekere gör krakerler dişlerin daha hızlı bir şekilde çürümesine neden olur. Bunun sebebi ise içindeki asit oranıdır. Kraker çiğnendikçe dişlere yapışır ve bakterilere uygun bir ortam yaratır. Bu da diş çürümesine neden olur.

lahana

Lahananın yemeği de sarması da son derece lezzetlidir ancak pişerken ortaya çıkan koku hepimize rahatsızlık verir. Bu çirkin kokunun çıkmasını önlemek için pişen yemeğinizin içine bir parça elma kabuğu ekleyin. Kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler