Oh be: Canan Karatay sayesinde zeytinin kahvesi de yapıldı

Zeytin ve zeytin yağının önemli merkezlerinden Balıkesir'in Edremit ilçesinde kurulu bir Ar-Ge firması, zeytin kahvesi üretti. İşte zeytin kahvesi nedir sorusunun cevabı...

Oh be: Canan Karatay sayesinde zeytinin kahvesi de yapıldı

Edremit'te 15 yıldır zeytin ve çeşitli bitki özlerini işleyerek ilaç ham maddesi elde eden bir Ar-Ge firması, ürettiği zeytin kahvesini piyasaya sürmeye hazırlanıyor

Ar-Ge firmasının sahibi Faruk Durukan, düzenlediği basın toplantısında, zeytinleri fermente olmadan, içeriğindeki faydalı maddeleri koruyarak işlediklerini, az miktarda ısı ile doğal yollardan zeytin kahvesi elde ettiklerini açıkladı.

Canan Karatay içtikçe zeytin yağı değerlendi

İspanya’dan rekor zeytinyağı satışı

Zeytin kahvesinin şifa kaynağı olduğunu dile getiren Durukan, "Zeytin meyvesi kahvesi dünyada bir ilktir. Güzel de bir tadı vardır ama tadından çok şifa içeriklidir. Zeytin meyveleri toplandıktan sonra fabrikamıza geliyor ve burada çekirdekleri ve kabukları ayrılıyor. Geriye kalan zeytin meyvesi düşük ısıda kurutuluyor ve pudra haline dönüştürülüyor. Bunu zeytin kahvesi olarak değerlendirebiliyoruz" diye konuştu.

Bebekler bile içebilecek

Zeytinyağıyla kronik hastalık riskini azaltın

Bu kahveyi bebekler dahi içebilecek. Çünkü içerisinde çok yüksek antioksidan değerler bulunuyor. 4 kutsal kitapta da geçen zeytini biz burada turşu olmadan (fermente), bir işlem görmeden, yani içerisindeki faydalılar kaybolmadan, düşük ısılarda işleyerek kahve haline getiriliyor. İçerisinde insan sağlığına çok faydalı maddeler olması nedeniyle dünyanın en kıymetli kahvesi zeytin kahvesi olacak. Antioksidanların dışında zeytin kahvesi 'oleuropein' maddesini, yani hücre yenileyici madde de içeriyor.

Türk kahvesi gibi pişirilecek

Zeytin kahvesi, Türk kahvesinin yapılışı ile aynı şekilde pişirilerek tüketiliyor.

Fiyatı belli değil

Piyasaya sürmek için patent sürecinin tamamlanmasını bekleyen Durukan, "Ürünümüzün patent başvurularını da yaptık. Piyasa satış fiyatımız henüz belli değildir. Şimdiden çok fazla talep var. Denemek isteyenlere her zaman kapımız açıktır" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler