YEMEK

Oruç Tutarken Susuzluğu Gideren 7 Besin

Ramazan ayında oruç tutanların en zorlandığı aşama şüphesiz susuzluk... Sahurda tok tutan gıdaları yiyerek açlığınızı bastırıyorsunuz, peki ya susuzluk? Yaz aylarına denk gelen Ramazan'ı oldukça rahat geçirmeniz için susuzluğu önleyen 7 gıdayı sizlerle paylaşıyoruz!

Oruç Tutarken Susuzluğu Gideren 7 Besin

Kavun ve karpuz


Yaz mevsiminin güzide meyvelerinden olan kavun ve karpuz, sahurda soğuk olarak tüketildiğinde ciddi anlamda susuzluğunuzu önlemiş olacaktır. Dilerseniz bu meyveleri sorbe olarak da tüketebilirisiniz.

Karpuzlu Dondurma Tarifi İçin Tıklayın


Şeftali


Ramazan ayının yaza denk gelmesi oruç tutanları tedirgin yapsa da yaz meyveleri imdatlarına yetişti. Kavun ve karpuzdan sonra etkili olan bir diğer meyve; şeftali!

Şeftaliden komposto yapabilir ya da meyve salatası halinde sahurda bolca tüketebilirsiniz. Mide ve bağırsakları düzenleyen şeftali, oruç tutarken susamanıza engel olacak...


Domates


Bol miktarda kalsiyum, magnezyum ve potasyum içeren domates, kelimenin tam anlamıyla serinleten bir gıda. Bizim önerimiz, sahur sofranızda çeri domateslerini (kesmeden) derin bir kase içerisinde buz ile bekletmeniz. Bu şekilde beklettiğinizde, siz sofradan kalkana kadar domatesler soğuk kalacaktır.

Domatesin Faydalarını Öğrenmek İçin Tıklayın


Ev yapımı yoğurt


Sağlığa binbir çeşit faydası olan yoğurt, Ramazan'da da bizleri yalnız bırakmıyor. Evde mayaladığınız tuzsuz yoğurt, sıcak günlerde serinlemeniz için birebir!

Evde Yapabileceğiniz 5 Süt Ürünü Tarifi İçin Tıklayın

Ev Yoğurdu Tarifi için Tıklayın


Meyan şerbeti


Meyan şerbeti, bağışıklık sistemini sigortalayan nadide içeceklerden biri. Sıcak havalarda gazlı içeceklerin yerine tercih edebileceğiniz bu içecek, gün boyu susuzluğunuzun giderilmesine yardımcı olur.


Maden suyu


Böbreklerdeki taş oluşumunu önleyen maden suyu aynı zamanda iltihap gidericidir. Pankreasa bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklarda da oldukça etklilidir. Ramazan ayında, iftardan sonra ve sahurda içeceğiniz bir şişe maden suyu sizi hem rahatlatacak hem de susuzluğunuzun giderilmesinde etkili olacaktır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
yaklaşık 18 saat aç ve susuz kalmayı kolaylaştıranın yediğiniz ya da içtiğiniz şeyler olduğunu düşünüyorsanız oruç tutmayın ne yerseniz ne içerseniz 18 saat sizi rahatlatmaz sizi rahatlatacak ve orucu kolaylaştıracak tek güç Allah
@gicikneo SİZE KİMSE ORUÇ TUTMAYIN DEMİYOR DAHA RAHAT GEÇİRMENİZ İÇİN ÖNERİDE BULUNUYOR ZOR MU BUNU ANLAMAK.
@gicikneo CAHİLLER KEŞKE ÖLSE ...SEN YANGEL YAT ALLAH SENİ UZAYA ÇIKARIR YOBAZ TEMBEL HERİFLER..ONDANDIR YA MÜSLÜMAN GEÇİNENLERİN ALLAH BU GÜN BELASINI VERİYOR
600 yıl oldu daha oruç kolaylığı ve orucun ne bozduğunu öğretemediniz bu insnlara ve hala soruyorlar...
@figarox5 NEYE GÖRE 600 YIL.1400 YIL OLMASIN O. SANA OLUMLU OY VERENLERLE AYNI ZEKA ORANI VAR SENDE !!!!
@figarox5 orucu nelerin bozduğunu öğrenemeyenler aç kalmaya dayanamayanlardır. Öğrenemezsiniz asla çünki oruç tutmayı istemiyorsunuz. Orucun kolaylığı.. güldürmeyin . Sadece aç kalmak demek değil oruç tutmak. Zor ibadet vesselam.
@figarox5 yeni nesiller geldikçe bilgilerin tazelenmesi gerekir. sen 600 yaşındasın galiba
1400 yıl öncesi de oruç farzdı ayeti iyi okuyun
orucu bozmak cok sevaptır. oruc bozulmak için tutulur... her gün oruca niyet edip 1 2 saat tutun sonra bozup allahı trolleyin cok zevkli oluyor.
@citroturk ATEŞ SENİ ÇAĞIRIYORRRRRRRRR
Geri Dön