Oscar Geri Sayımı Devam Ediyor, İşte En İyi Uyarlama Senaryo Adayları

Sinema ile edebiyat arasında, sinema icat edildiği günden itibaren güçlü bir bağ bulunuyor. Bakalım bu sene güçlü bağı kuran hangi senarist bu sene 'En iyi uyarlama senaryo' Oscar'ını eve götürecek?

Oscar Geri Sayımı Devam Ediyor, İşte En İyi Uyarlama Senaryo Adayları

The Big Short

Bir film düşünün ki oyuncu kadrosunda Brad Pitt, Christian Bale, Ryan Gosling ve Steve Carell gibi Hollywood'un kalburüstü oyuncularını bir araya getirmiş olsun. The Big Short bu mükemmel oyuncu kadrosuyla olduğu kadar Michael Lewis'in aynı adlı kitabından uyarlanan ve 2008 ekonomik krizini anlatan senaryosuyla da dikkat çekiyor. Filmin aynı zamanda yönetmenliğini de yapan ve bu kategoride de Oscar'a aday olan Adam McKay ve Charles Randolph kurgusal olmayan bir kitaptan uyarladıkları bu senaryoyla baya zor bir işin altından kalkıyor.

Brooklyn

Ünlü İrlandalı yazar Colm Toibin'in aynı isimli romanından uyarlanan Brooklyn, Nick Hornby'ye En İyi Uyarlama Senaryo kategorisinde bir adaylık getirdi. Aynı zamanda en büyük ödül olan En İyi Film kategorisinde de yarışan film, hikayesiyle ve görüntüleriyle 50'lerin melodram filmlerinin havasını günümüze taşıyor.

Carol

Başrolünde duru güzelliğiyle hepimizi büyüleyen Cate Blanchett'in yer aldığı Carol, Amerikan edebiyatının önemli yazarlarından Patiricia Highsmith'in The Price of Salt isimli romanından uyarlanan senaryosuyla bu kategoride ödüle aday. Daha sonra Carol adıyla da yayınlanan The Price of Salt romanından uyarlanan ve senaryosunu Phyllis Nagy'nin yazdığı Carol'da hevesli bir fotoğrafçının, kendisinden daha yaşlı bir kadınla kurduğu ilişki anlatılıyor. Yazıldığı dönemde lezbiyenlik temasını işlediği için hayli cesur olan bu romanı Patricia Highsmith, Claire Morgan takma ismini kullanarak yayınlamıştı.

The Martian

The Martian, hiç kuşkusuz senenin en dikkat çeken filmlerinden biri. Andy Weir'in aynı isimli romanından Drew Goddard'ın senaryolaştırdığı film usta yönetmen Ridley Scott tarafından yönetildi. 2035 yılında geçen ve hayli gerçekçi bir bilimkurgu olan The Martian'da, Mars'ta araştırma yapan bir grup astronotun ani gelişen bir Mars fırtınasına maruz kalması ve bu gruptan bir üyenin öldü zannedilerek Mars'ta bıraklıması üzerine olaylar gelişiyor. Matt Damon tarafından başarılı bir şekilde canlandırılan başkahramanımız Mark Watney'in Mars'ta tek başına verdiği yaşam mücadelesi kategorinin de en güçlü adayı.

Room

İrlanda asıllı Kanadalı yazar Emma Donoghue'nun kendi romanından senaryolaştırdığı Room, bu sene Oscar ödüllerinin sürpriz adaylarından birisi. Başrolündeki Brie Larson'un aday gösterildiği hemen hemen her ödülü alması da Room'da dikkat çeken faktörlerden birisi. 5 yaşındaki oğluyla bir odaya hapsolmuş bir kadının oğluyla birlikte odadan kaçış planları yapmasının anlatıldığı etkileyici film bakalım Oscar'a ulaşabilecek mi?

Tüm Oscar adaylarını merak ediyorsanız sizi şöyle alalım. Tabii, aşağıdaki anketimize oy vermeyi de unutmazsanız seviniriz :)

Sizin tercihiniz hangi filmin senaryosu?


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler