YEMEK

Osmanlı Saraylarında Ramazan'da Neler Yenirdi?

Osmanlı saraylarında Ramazan ayı diğer tüm özel günlerden daha ihtişamlı, coşkulu ve kalabalık olarak geçerdi. Envai çeşit yiyecek ve içecekler tüketilirken Ramazan'ın 15. gecesi Hırka-i Şerif ziyaret edilirdi.

Osmanlı Saraylarında Ramazan'da Neler Yenirdi?

Soğanlı yumurtalar ikram edilen Osmanlı Sarayı

Ramazan ayında saraydaki çeşitli aşçılar, soğanlı yumurta hazırlar ve hem saray halkına hem de sultana ikram ederlerdi. Soğanlı yumurtaları tadan sultan, en beğendiği lezzeti yapan aşçıyı seçer ve Enderun aşçıbaşısı ilan ederdi.


Osmanlı'da iftar sofraları iki aşamalıydı.

Osmanlı, iftar sofraları iftariye ve yemek faslı olarak ikiye ayrılmıştı. İftariyede hızlı yemek yemeyi önlemek ve saatlerce aç kalan mideye bir anda yüklenip yormamak için geleneksel kahvaltılıklar ve sıcak pide hazırlanırdı.

Bu fasıldan sonra akşam namazı kılınır, ardından tekrar sofralara oturulur ve ikinci fasla geçilirdi. İikinci fasıla ise pastırma ve çeşitleriyle devam edilirdi. Osmanlı mutfağının en güzel et yemekleri servis edilir ve güllü aş ile biterdi.


Osmanlı'da sahur vakti

Sahur vakitleri, sade ve abartısız geçerdi. Tok tutan hamur işi, börek ya da pilav tüketilir ve şekerin düşmemesi için mutlaka hoşaf içilirdi.

Peki ya sizin sofranızda bugün İskender Kebap Pişse:


Osmanlı Saraylarından Mutfaklarımıza... Süleymaniye Çorbası

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi, Osmanlı saraylarının birtanesi Süleymaniye çorbasını mutlaka deneyin. Osmanlı saraylarından mutfağınıza uzanan eşsiz bir lezzet!

Süleymaniye Çorbası Tarifi İçin Tıklayın


Ağız sulandıran bir Osmanlı yemeği

Et suyuna kızartılmış veya bayat ekmek konularak yapılan Tarid, Osmanlı mutfağının en sevilen lezzetleri arasında. Tiridine bandım türküsü içinde Tirit yemeği geçen en bilindik türküdür.

**Tarit Yemeği Tarifi İçin Tıklayın**


Tam bir Osmanlı tatlısı... Ballı Un Helvası

Osmanlı mutfağının olmazsa olmazlarından helva ve şerbet, Ramazan ayının da vazgeçilmezi.

Ballı Un Helvası Tarifi İçin Tıklayın

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
OSMANLI SARAYLARINDA PADİŞAHLAR BİR GÜN ZIKKIMIN KÖKÜNÜ,BİR GÜN AİLE FERTLERİNDEN BİRİNİ YERLERDİ.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Şimdiki sarayda ne yiyorlarsa aynısını yiyorlardı Gariban halk ne yiyordu onu araştırsanıza sarayları haramzadeler tutmuş
OSMANLININ RAMAZANDA NE YEDİĞİ ÇOK MU ÖNEMLİ.HALK NE YEMEK YİYİYORDU,ONU YAZIN..
Geri Dön