Papatyadan ayırt etmek zor! Faydalı diye satılıyor ama tehlike saçıyor

Uzmanlardan kritik uyarı var sevgili okurlar: "Papatya diye satılan bu otun böcek öldürücü etkisi var. Tüketmeyin,zehirlidir."

Papatyadan ayırt etmek zor! Faydalı diye satılıyor ama tehlike saçıyor

Ankara Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Ömür Demirezer, aktarlarda ve internet üzerinden satılan 'paptça çayları' hakkında çok ciddi açıklamalarda bulundu.

iStock-638976136

Prof. Demirezer, papatyaya çok benzeyen bu çayın gerçekte böcek öldürücü olduğunu açıkladı. Papatya çayı adında satılan bu çayın zehirli olduğunu açıklayan Demirezer, "Bu bitki tarımda haşerelerin öldürülmesinde kullanılıyor" dedi.

iStock-908063206

Çocuklarda öldürücü etkiye sahip

iStock-677701488

Farmakognozi ve Fitoterapi Derneği Başkanı da olan Demirezer, bu bitkinin hiçbir tıbbi özelliği ve şifası olmadığını vurguluyor. Halkın sağlığıyla oynandığının altını çizen Demirezer açıklamalarına şu şekilde devam etti:

iStock-858928546

"Tıbbi papatya dediğimiz Matricaria recutita; üst solunum yolu rahatsızlıklarında ve farenjitte kullanılır. Piyasada papatya çayı diye satılan 'Tanacetum cinerariifolium' bitkisinden elde edilen de, aynı görüntüde. Bunu insanların ayırt etmesi mümkün değil. Bu bitki gerçekte böcek öldürücü etkiye sahip. Özellikle çocuklarda öldürücü etkiye neden oluyor ve bunun papatya çayı olarak kullanılmaması gerekir. Bu konuda önlem alınmalı."

Bu tuzağa düşmemek için sade ve sadece güvendiğiniz yerlerden alışverişinizi yapın çünkü sağlığımız her şeyden daha değerli...

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
eee akepede zehirli ona niye bişey demiyonuz
Onu bunu Bilmeyiz Ünüversiteler bitki tanıtım sitesi kursunda Bu adamlar bu işten anlıyor diyelim.Hani nerede
doğru iri yapraklı papatya zaten acıdır
ülkenin yüzde elli iksi otla beslendiğ için önemli bir haber...dikkat edelim otcullar
yasaklansın.. onuda mı dış güçler engelliyor.
Madem öyle Yasaklayın kardeşim işiniz ne
Benim başıma geldi daha geçen hafta sinuzite iyi geliyor diye buharı ni çektim ve geceyi acil de geçirdim kimse kullanmasin
DİĞER ADI PİRE OTUDUR,PİRELERİN OLDUĞU YERLERE KONUR,ÜZERİNE PİRE KONUP EMERSE ÖLÜR,YADA SUYU SIKILIR PİRELER ÖLÜR
Dağda önüne gelen otu ilaç diye toplayan,fazla yaşamaz.En iyisi aktarrdan almak.
Ülkemizde binlerçe çesit bitkiler yetisiyor ama adam gibi arastıran kimse yok elin almanı gelim bitki çalıyor İnanın bu bitkileri adam gibi arastırın ne İlaçlar çıkar ama nerde Bizdeki arastırmacı acsın odasının klimasını serin serin otursun yerinde
Diğer Haberler