Pes dedirten gıda hileleri! Peçeteden yoğurt kaymağı...

Gıda terörü ve gıdaların nasıl akıl almaz yöntemlerle bozularak sofralarımıza geldiği hemen hemen her gün gündeme gelir, tartışılır.

Pes dedirten gıda hileleri! Peçeteden yoğurt kaymağı...

Öyle ki peçeteden yoğurt kaymağı, talaştan baharat, domuz kanıyla renklendirilmiş çaylara kadar o korkunç görüntüler önümüze serilir.

Hayatlarımızı devam ettirebilmek için tüketmemiz gereken yiyecek maddelerini ekonomik hedeflere ulaşmak için her türlü yolu kullanarak bozmak gıda terörü olarak adlandırılıyor. Bu terör de uzun yıllardır artarak devam ediyor. Gazeteci Uğur Dündar’ın 80’li yıllardan itibaren gözümüzün önüne sermeye başladığı ve çoğu zaman komik diyaloglara da dönüşen akıl almak gıda terörü yöntemlerinde neler neler görmedik.

Medyaya yansıyan son bilgilere göre, karpuz kabuğundan cacık, peçeteden yoğurt kaymağı yapılıyor. Bazı restoran ve büfeler et dönerde soya kıyması, tavuk ve hindi eti kullanıyor. Sahte dönerin içine ayrıca hayvanların iç organları, bağırsak, hayvan tırnağı, tavuk kırıntıları da katılıyor. Tüm bu 'karışım' anlaşılmasın diye lohusa şerbeti ile de renklendiriliyor.

Dönerin içinde neler var neler

tavuk-döner

Haberlere göre, bazı restoran ve büfeler dönerin için hayvanların iç organları, hayvan tırnağı, bağırsak, tavuk tırnağı, tavuk ve hindi eti karıştırıyor. Bu karışımlar anlaşılmasın diye de lohusa şerbeti ile renklendirip kıymanın içine katıyor. Ayrıca bazı restoranlarda maliyeti düşürmek için tavuk derileri kullanıyor, bir kısmı ise marketlerde son kullanma tarihi geçen tavukları toplayıp dönere ekleyerek sağlığımızı tehlikeye atıyor.

Peçeteden yoğurt kaymağı

yogurt-kaymak

Pes dedirtecek bir başka gıda hilesi ise kaymaksız yoğurtlarda yaşanıyor. İnce peçeteler kaymaksız yoğurt üstüne yayılarak kaymaklı diye satılıyor.

Karpuz kabuğundan cacık

Karpuzun yeşil olan kabuk kısmı doğranarak salatalık yerine cacık içinde kullanılıyor.

Bu arada, gıda hileleri arasında baharatlar da unutulmamış. Yemeklerde sık kullanılan karabiber, kırmızı biber ve pul bibere dal, çöp, yaprak gibi maddeler öğütülerek karıştırılıyor ve ucuza satılıyor.

Gıda terörünün listesinde bugüne kadar öne çıkan hilelerden bazıları;

Antep fıstığı yerine bezelye ve yeşile boyanmış yer fıstığı kullanılıyor.

antep-fıstıgı

Son kullanma tarihi geçmiş küflenmiş peynir eritilip kalıplara dökülerek kaşar veya krem peynir yapılıyor.

Salam, sosis ve sucukların içine deri, sakatat ve baharatlandırılmış soya karıştırılıyor.

sucuk-salam-sosis

Boyanmış iç yağdan kıyma yapılıyor.

Zeytinyağına rafine ayçiçeği, kanola ve fındık yağı karıştırılıyor.

Sütün yağı alınarak yağ yerine margarin karıştırılıyor.

Zeytinler kimyasal boya ile renklendiriliyor.

Baharatlara özellikle de toz ve pul bibere kiremit tozu, kurutulmuş ot ve saman karıştırılıyor.

baharat

Ballara tatlandırıcı ve şeker karıştırılıyor

Renklendirici ve domuz kanıyla renklendirilen kaçak çay imalı yapılıyor.

Metil alkol katılarak sahte içki imal ediliyor.

Pekmez su katılarak çoğaltılıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
Tadı güzelse sorun yok bence :))
Bu olaylar gerçek ki yazılıp anlatılıyor peki bu hilleleri yapıp hastalığa hatta ölüme sebep olanlara ne ceza verildi?
olur mu, bizde yüksek demokrasi var. türkiye bir hukuk devleti. böyle şeyler türkiyede olmaz. gıda tarım ve hayvancılık bakanı bakar. görür mü bilmem ama baktığından eminim. hem de iyi bakar
maalesef bu tür olaylar biz türklere has
eskiden beri var bu
konusmaya geldi mi yok osmanliyiz yok bilmem neyiz,ückagida geldi mi alasini yapariz sonra birde cikar avrupa bizi kiskaniyor deriz,böyle alavere dalavere yok avrupa da...
BU KADAR HİLEYİ YAP,CEZA ALMA;SONRA DA 'MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE SALYANGOZ SATILMAZ !' DE,ADAM KES!ASLAN YURDUM BENİM!
kısacası diyorki . gidin köyde yaşayın kendiniz ekin biçin sütü sağın peynirinizi yoğurdunuzu kaymağınızı kendiniz yapın, tavuğunuzu kendiniz besleyin yumurtanızı kendiniz toplayın. diyor ben başka birşey anlamadım
ölmeyecek kadar yiyin millet yoksa bunları yedikçe öleceğiz..
yuhhhh...
müslüman ülkedeki hilelere bakarmısın şok....
Boyanmış iç yağdan kıyma yapılıyor, Zeytinyağına rafine ayçiçeği, kanola ve fındık yağı karıştırılıyor,Sütün yağı alınarak yağ yerine margarin karıştırılıyor. Yani yediğimiz her şey sahte. Ama en önemlisi bunu yapan aşağılık yaratıklar insan görünümünde esnaflık yapıyorlar. Lafın özü şudur ki; insanlıklar sahte, bence asıl sorun buradan başlıyor.
valla en masumu pekmeze su katılması zehirlemez en azından tabi pekmez gerçekse
MAALESEF HAYVANLARIN HİÇ BİR YERİ ATILMIYOR. KEMİKLERİNİ ÖĞÜTÜP YEMLERE KARIŞTIRIYORLAR. KUYRUK VE İÇ YAĞLARINDAN TERE YAĞI YAPIYORLAR. BAKANLIK ZAMAN/ZAMAN BUNLARI AÇIKLASA CEZA KESSE DE KANDIKLARI CEZADAN FAZLA OLDUĞU İÇİN ÜRETİME DEVAM EDİYORLAR. PARA CEZASI YETMEZ, HAPİS CEZASI VERİLMELİDİR. SADE YAĞ SÜTTEN DEĞİL YOĞURTTAN YAPILIR. KİLOSU 50 TL'NİN ÜSTÜNDEDİR. "UCUZ ETİN YAHNİSİ KARA OLUR" ATASÖZÜMÜZ BOŞA DEĞİLDİR.
kanser son yıllarda neden bu kadar yaygın acaba..?
bu dünyada ve ahirette iki yakaları bir araya gelmesin,evlat acısı çeksinler.
vay anasını ya en çokda yogurttan korktum cok severım kaymaklı dıy e yanı ben sımdı peçetemı yıyorum ayok artı..
Diğer Haberler