Pokemon efsanesi Pokemon:Let's Go ile geri döndü!

Dünyayı kasıp kavuran Pokemon efsanesinin geri dönüşünü sizler için inceledik.

Pokemon efsanesi Pokemon:Let's Go ile geri döndü!

90'ların efsane çizgi film ve video oyunlarının günümüzde popülerliğini korumaları ve yeni video oyunlarıyla rekabet etmeleri bir hayli zor. Ancak bir neslin çocukluk fenomeni Pokemon, bu tabuyu yeni nesiller için popülerliğini korumasıyla adeta yıkıyor diyebiliriz.

Bugüne kadar dünya çapında satılan 300 milyondan fazla Pokémon oyunu ve 800 milyondan fazla Pokémon GO yüklemesi ile 1999 yılında Avrupa'ya gelen Pokémon fenomeni Pokémon: Let’s Go, Pikachu! ve Pokémon: Let’s Go, Eevee! ile geri döndü. Bu iki yeni ana Pokémon oyunu, Nintendo'nun dünya çapında 22 milyondan fazla satan ve her zaman, her yerde ve herkesle oynanabilen oyun konsolu Nintendo Switch için özel olarak çıktı.

Biz de dünyayı kasıp kavuran Pokemon efsanesinin geri dönüşünü sizler için inceledik.

“Bir arkadaşınızla ya da tek başınıza Kanto bölgesini keşfedin, çeşitli Pokémon'ları yakalamak için Poké Ball Plus'ı kullanın ve Pokémon'u aktarmak için Pokémon GO uygulamasına bağlanın!”

H2x1_NSwitch_PokemonLetsGoEevee_enGB_image1600w

1998'de Game Boy için çıkmış olan Pokemon Yellow’dan esinlenen bu iki yapım hemen hepimizin aşina olduğu bir süreci en güncel grafikler ve yeni özellikleriyle yeniden sunuyor. Oyun içinde pokemon severlerin iyi bildiği Kanto bölgesini, Vermillion Şehri’ni, birinci nesil olarak adlandırılan 151 pokemonu ve buna ek olarak iki yeni pokemonu göreceğiz. Bu durum bizi sık sık hafızamızda yer eden o güzel günlere geri götürecek.

Gelelim oyuna…

Biz, Pokemon: Let’s Go Eevee’yi incelediğimiz için oyuna Eevee ile başladık. Oyundaki ilk pokemonun oyun boyunca sana eşlik edecek olan pokemon Eevee ya da Pikachu olacak. Artık tercih sizin. Hangisini daha çok seviyorsanız, tercihinizi o yönde yapabirsiniz. Bizce ikisi de birbirinden şirin olan bu pokemonlardan birisiyle oyuna başlamak oldukça keyifli. Uzun süre kitleleri peşinden sürükleyen pokemon çizgi filmini izleyenlerlerin hatırlayacağı üzere Ash ve Pikachu arasındaki iletişim diğer pokemonlara göre çok daha kuvvetli ve özeldi. Sizin içinde oyuna başlayacağınız Eevee veya Pikachu ile olan ilişkiniz diğer sahip olacağınız pokemonlardan daha özel olacak. Öyle ki arada kendisiyle "play with Eevee" bölümünden ilgilenmek durumunda bile kalacaksınız. Bence bunu bir zorundalık olarak değil gerçekten severek yapın. Kahramanımız ilerleyen bölümlerde bunu anlıyor ve belki de size sadaketini göstermek adına bazı özel yeteneklerini sergileyebilir. Siz mesajı aldınız.

2018111612190800-5F25EBBAB5987964E56ADA5BBDDE9DF2

Oyunda dil seçimini yaptıktan hemen sonra karşımıza Pokemon profesörü Oak ve Eevee çıkıyor. Uzun zamandır onu görmeyenler biraz duygusallaşabilir, bizden söylemesi. Yeni tanışanlar ise korkmasın, sakin insandır.

2018111612200200-5F25EBBAB5987964E56ADA5BBDDE9DF2

Kendi karakterimizi ve oyun boyunca yanımızda olacak olan, hem arkadaşımız hem de rakibimizin adını belirleyerek oyuna başlıyoruz. Bu kişi ailenizden biri ya da arkadaşınız da olabilir. Support Play özelliği ile size yardım edebilir. Örneğin; bu özellik sayesinde, iki kişi dünyayı tek bir Joy-Con ve bir Poke Ball Plus (ya da her biri tek bir Joy-Con) kullanarak birlikte keşfetmeleri mümkün. Her ikisi de yanına bir Pokemon alabilir. Savaşlarda, her iki oyuncu da bir Pokemon'u kontrol edebilecek ve kendi stratejilerine göre komutlar verebilecek. Poke toplarını aynı anda fırlatarak Pokemon yakalama şansını da artırabilirler. Eğer böyle bir isteğiniz varsa Nintendo Switch’in televizyona yansıtma özelliğini kullanarak oldukça keyifli ve rekabet seviyesi yüksek bir oyun düzeni yaratabilirsiniz.

pokemon iki savaşçı

Oyunda tatmin edici pek çok değişiklik var. Bunlardan biri oyun içinde gezinirken çimlerde dolaşan pokemonları görebiliyor olmamız. Eğer onları yakalamak istemiyorsanız, yaklaşmamanız ve yanından geçmeniz yeterli. Böylece daha önceki oyunlarda devamlı olarak karşımıza çıkan ve bir süre sonra can sıkıcı hale gelen defalarca aynı pokemonlarla yüz yüze gelme sorunu ortadan kaldırılmış.

Pokemon çimler

Pokemon yakalamak demişken, oyuna gelen değişikliklerden biri de pokemon yakalama sistematiği. Eski pokemon oyunlarından da alışık olduğumuz vahşi doğada bir pokemon yakalamak için öncesinde onunla dövüşmemiz gerekirken Pokemon: Let’s go Eevee’de bu sistem değişmiş. Bir pokemon yakalamak istediğimizde, ekranda beliren pokemona direkt olarak pokeball atmamız yeterli oluyor. Ancak her çıkan pokemonun yakalama zorluğu farklı. Bunun anlamamızı sağlayan şey ise zordan kolaya (kırmızı-sarı-yeşil) renklerde pokemonun etrafında beliren halkalar.

Pidgey yaalam

Bir Pokemon bulduğunuzda, küçülen renkli dairelere doğru, Poke ball plus aksesuarını veya tek bir Joy-Con'u fiziksel olarak ileriye doğru sallamanız gerekli. Bu arada belirtmeden edemeyeceğim; oyun için özel geliştirilen pokeball plus’ı kullanmak inanılmaz bir keyif veriyor. Topu elinize aldığınızda yarattığı hissiyat bir hayli etkileyici. Bir an kendinizi gerçek bir pokemon avcısı olarak hissedebilirsiniz. Pokeball Plus’ı sadece pokemon yakalamak için değil üstünde yer alan analog sayesinde oyun içi kontrol için de kullanabilirsin. Pokeball Plus ve oyuna birarada sahip olmak için Pokemon:Let’s Go+Pokeball Plus versiyonunu ya da sadece Pokeball Plus’ı da satın alabilirsiniz. Pokemonu yakalamak için ise temel nokta hedefi doğru tutturmak. Poketopunu ne kadar doğru fırlattığınız ile ilgili “excellent, nice” gibi çeşitli reaksiyonlar alıyorsunuz ve pokemonu yakalıyorsunuz. Ancak alışana kadar epey bir poketopunu harcayabilirsiniz, benden söylemesi. Bu arada yine de bazı güçlü pokemonları yakalamak için savaşmanız gerekebiliyor.

Image from iOS (5)

Oyun boyunca amacımız şehirlerdeki Pokemon eğitmenleri ile savaşıp rozetleri toplamak. Bu rozetler ile pokemon ligine katılarak Kanto'nun Elite Four adıyla bilinen eğitmenlerini yenmek. Hepsi için özel Pokemonlar bulmak ve eğitmek oyundaki en temel görevimiz. Bu görevleri yaparken her an eski dostlarımız Roket Takımı’na rastlayabilirsiniz.Bu arada hala eskisi kadar gıcık ve bir o kadar sempatikler.

Oyunda yüksek değerli pokemonlara sahip olmak için çok fazla aynı pokemondan yakalamanız gerekli. Catching Combo denilen bu sistem aynı türden ne kadar çok pokemon yakalarsanız o pokemon türünün değerleri yani Individual Value’sü o kadar yükselmesini sağlıyor.

catching combo

Bu noktada bir değişiklikten daha bahsetmeden geçemeyeceğim. Pokemonları özgürleştirme olayı kaldırılmış. Bu sayede fazla Pokemonlarımızı Profesör Oak'a gönderebiliyoruz. Üstelik bunun karşılığında Candy bile kazanabilirsiniz.

Pokemon: Let’s Go oldukça başarılı bir oyun olmuş. Oyun içinde yapılan değişikliklerin hemen hepsi pokemon severleri tatmin edecek gibi görünüyor. Pokemonumuzla etkileşime geçebiliyor ve onu giydirebiliyor oluşumuz ise harikulade. Bunun yanında Poke Plus’ın yarattığı etki gerçekten çok iyi. İnsanın elinden bırakası gelmiyor. Yine çimlerde gezinen pokemonların artık görülebilmesi, fazla pokemonların Oak’a gönderilebilmesi, Pokemon Go’da şimdiye dek toplanan Pokemonların aktarılabilmesi ise oyunu artılarından sadece birkaçı. Bunların yanına bir de oyunun grafiklerindeki gözle görülür gelişme eklendiğinde Pokemon efsanesi gerçekten geri döndü diyebiliriz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler