Pokemon Sword bizlere neler sunuyor?

Pokemon ile ilk defa tanışacaklar için Pokemon Let’s Go Pikachu&Eevee oyunlarını tanıtan firma, nihayet beklenen devam oyunu Pokemon Sword&Shield ile karşımıza çıktı.

Pokemon Sword bizlere neler sunuyor?

Pokemon Sword&Shield’de diğer oyunlarda olduğu gibi bu sefer de bize Hop adında bir arkadaşımız eşlik ediyor. Hop’un abisi ve bizim idolümüz konumunda olan Pokemon Ligi Şampiyonu Leon ise bize yeni yolculuğumuzda ara ara eşlik ediyor.
Başlangıç Pokemon’larımız yine ateş, su ve çimen olarak kategorize edilmiş durumda. Grookey, Scorbunny ve Sobble isimli başlangıç Pokemon’larımızı seçtikten sonra maceramıza koyulmaya başlıyoruz.

Galar bölgesinde geçen yolculuğumuz 3D grafikleri ile Pokemon tarihinde bir ilke imza atıyor. Ben gibi yıllardır Pokemon oynuyorsanız, bu 3D grafikler ilk etapta size bir garip gelebilir. Ancak oyunu 10-15 dakika oynadıktan sonra grafiklere alışıyor ve çok hoşunuza gitmeye başlıyor diyebilirim.

Nintendo Switch’in donanım gücü sayesinde çimenlerde artık Pokemon’ları görebiliyoruz. Gördüğümüz Pokemon’ların dışında bazen de görünmeyen Pokemon’ların çimende saklandığını belirtelim.

Oyunda 401 adet Pokemon yer alıyor. Bunlardan 81’i yeni Pokemon iken diğerleri geçmiş nesillerden tanıyacağınız Pokemon’lar. Game Freak’in tüm nesildeki Pokemon’lara yer vermemesi oldukça üzücü olmuş diyebilirim. Nintendo 3DS’te yer alan Poke Bank olayının da henüz Switch’te yer almamasından dolayı eski nesildeki Pokemon’larınızı da aktaramadığınızın altını çizelim. Yani bu oyun ile seriye sil baştan çekeceksiniz.

Oyuna eklenen en dikkat çekici özellik ise Dynamax oluyor. Mega Evolution benzeri bir sistem olan Dynamax sayesinde bazı Pokemon’larınız bir deve dönüşüyor. Bu sayede Skill’leriniz daha fazla hasar veriyor. Karakterinizin koldundaki bileklik ile aktif edilen bu özelliğin, özellikle son Gym’lere geldiğinizde büyük faydasını görüyorsunuz.
Gelelim işin Online kısmına. Switch ile online olayında daha fazla yönelen Nintendo, Game Freak’e de ilham kaynağı olmuş gibi görünüyor. 3DS döneminden aşina olduğunuz online maçlara şimdi 4’lü kapışmalar da ekleniyor. Karşınızda Dynamax formunda bir Pokemon çıkarsa Raid Battle sayesinde 4 arkadaşla bu Pokemon’u alt edebiliyorsunuz.
Oyuna eklenen bir diğer yeni özellik ise ıslık çalma oluyor. Hava uçan bir Pokemon’un dikkatini çekip yakalamak için ıslık çalabiliyorsunuz.

Yenilenen grafikleri ve 3D yapısı ile yeni Pokemon oyunu için olmuş diyebilirim. Oyunun eksik yanı geçtiğimiz nesilden Pokemon aktaramamak ve kısıtlı Pokedex’i diyebilirim. Onun dışında konusu, grafikleri ve müzikleri ile Pokemon Sword&Shield oldukça keyifli dakikalar vadediyor. Eğer hele bir de Nintendo Switch Lite sahipseniz dilediğiniz her yerde Pokemon Sword&Shield’i oynamak daha ergonomik oluyor diyebilirim.

Ericsson rüşvet verdiği için 1 milyar dolar ödeyecek

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler