Profesyonel İntiharcılar; Japonların Kamikaze Uçakları

II. Dünya Savaşında müttefikleri hayretlere düşüren vatan sevgisiyle yanıp tutuşan Japonların en etkili intihar timine yakından bakalım!

Profesyonel İntiharcılar; Japonların Kamikaze Uçakları

Kısaca Kamikaze ...

Kamikaze Japonca'da "tanrısal rüzgar,""ruhani rüzgar," veya "kutsal rüzgar" anlamlarına geliyordu ancak II. Dünya Savaşında "Tanrı Rüzgarı Özel Saldırı Birliği" olarak resmiyet kazandı. Yani kısaca Kamikaze; II.Dünya Savaşı'nda müttefiklere karşı intihar saldırıları düzenleyen Japon Hava birliğine verilen isimdi.

Kamikaze pilotları son derece bilinçli olarak patlayıcılar ve çok miktarda yakıt yüklü uçaklarla müttefik birliklerine çarparak normalinden daha fazla hasar vermeyi amaçlıyorlardu. Düşünce yapıları; bir kişiye on kişi mantığıyla ilerliyordu.

Klasik savaş ortamlarında askerlerin ülkeleri için kendilerini feda ettikleri tarihin sayfalarında sık sık görülür. Elbette bu sadece ülkelerle sınırlı değildi. Bunun en büyük örneği özellikle Hassan Sabbah'ın Alamut Kalesinde kurduğu suikast timi olan Haşhaşilerdi. Beyni yıkandığı düşünülen suikastçiler bazen kendilerini hiçe sayarak düşmanlarını atl etmek için intihar etmekten çekinmezlerdi. Aradan geçen yaklaşık 900 yılın ardında yeniden bir intihar timi kuruldu. Ancak bu seferki kocaman bir orduydu... Onlara 'Kamikaze' deniliyordu.

Japonlarda intihar saldırısı ve vatan sevgisine verilen önem

Bize göre bilinçsizce yapılmış intihar saldırısı olabilir ancak onlara göre “ülke ve imparator için savaşta hayatını seve seve feda etmek" anlamları taşıyordu. Uzak Doğu'da gurur, vatan ve onur gibi kavramlar hayati önemler taşıyordu. Onurunun ve şerefinin kirlendiğini düşünen normal bir bireyin intihar ettiğini düşünürsek II.Dünya Savaşı'nda Kamikaze'nin kurulması ve büyük bir ilgi görmesi yavaş yavaş normal kabul edilebilir bir olguya dönüşüyor.

Aslında Japon kültürü incelendiğinde vatan için kendini feda etmek oldukça normal ve hatta onurlu sayılacak bir davranıştır. Ancak Kamikaze'nin farkı, ilk kez bireysel intiharcılar yerine toplu intiharcılar birliğinin kurulması ve bunu devlet bizzat kendi eliyle oluşturmasıydı. Not düşelim; Kamikaze pilotları gönüllülerden toplanıyor, kimseyi zorla kolundan tutup askere götürmüyorlardı...

Eğitimleri

Kamikaze pilotları başlarda çok fazla rütbesi ya da altyapısı olmayanlardan seçildikleri için daha intihar saldırılarını düzenleyemeden müttefiklere avlanıyorlardı. Daha sonra ordu, pilotları 2-3 aylık eğitim sürecinden geçirmeye başladı. Elbette bu da yeterli olmuyordu. Daha sonra profesyonel eğitimlere ağırlık verilerek Kamikaze pilotları intihar konusunda adeta sert eğitimlere girdi.

Önceleri ordu Kamikaze pilotlarını kendi atıyordu ancak bunun istekle daha etkili olacağını düşünerek pilotlara form gönderdi ve ayrıca gönüllüleri de sert eğitimlere almaya başladı. Japon ordusu Kamikaze için 10.000'i aşmayan gönüllü talebi bekliyordu. Ancak kısa zamanda görev yapmak için 20.000 askerin gönüllü olması herkesi şaşırttı. Savaş sahnesinde Kamikaze uçakları

1942'de ABD'ye Pearl Harbor saldırısı yaparak resmen savaş açmış gibi görünen Japonlar, II.Dünya Savaşında adeta Uzak Doğu'nun Nazi Almanya'sı olmuştu. Savaşın genelinde pes etmek nedir bilmeyen Japonlar ağır yenilgiler alsa dahi savaşı bırakmıyordu. Hatta II. Dünya Savaşı'nda tüm ittifak devletleri pes etmişkeni, atom bombasına kadar Japonlar hala diretiyorlardı...

Pearl Harbor'un ardından ABD gemilerinin pasifiğe girmesiyle savaş başlamış ardından Japonya Midway savaşından mağlubiyetle ayrılınca savaş bir anda aleyhlerine dönmüştü. Son olarak ABD, Japonların en önemli deniz üssü olan Saipan'ı ele geçirmiş B-29 bombardıman savaş uçaklarıyla okyanusta cehennemi yaşatmıştı.

Bardağı taşıran son damla; Filipinlerin İşgali
Müttefiklerin Filipinleri işgal etme isteği Japonlar'ın ellerinde artık hiçbir şey kalmadığının kanıtı olmuştu. Bu yüzden 20 Ekim 1944'de bir birlik kuruldu ve Kamikaze saldırıları resmen başlamış oldu. 4 adet ABD gemisine yapılan intihar saldırıları bir anda orduyu gaza getirdi ve saldırılar ogranize şekilde gerçekleşti. Evet Japon askerleri canlarını hiçe sayıp birkaç kişi fazla öldürmek adına uçaklarıyla intihar ediyordu.

Filipinlerin ardından Kamikaze pilotları ilk organize saldırılarını gerçekleştirdi. 21 Ekim 1944'de Avustralya filosunun sancak gemisine yapılan ilk saldırı askerleri şaşkına düşürmüştü. Uçaklar, uçaksavarlara aldırış etmeden birden dalış yapıp gemilere çarparak içindeki düşmanlarla suyun dibini boyluyorlardı. Canlarını vatan sevgisi altında feda eden Kamikaze pilotlarının intihar saldırıları Ağustos 2015'e kadar sürdü.

Kamikaze saldırılarının bilançosu...

II. Dünya Savaşı'nda farklı cephelerde birçok asker ya da sivil hayatını kaybetti. Ancak yaklaşık 4000 kişilik pilot birliği kendi isteğiyle intihar etti desek yeridir. Evet bahsettiğimiz kişiler Kamikaze pilotlarından başkası değil. Bu intihar saldırılarında yaklaşık 34 gemiyi batırırken, 368 gemiye hasar vererek çalışmaz hale getirdiler. Ancak görevin çok başarılı olduğu söylenemez. 4.000 pilotun öldüğü intihar saldırılarında yaklaşık 4900 müttefik hayatını kaybetmiş. Yani sadece 900 fazla için 4.000 kişi canını feda etmiş oldu. Kamikaze'nin Müttefikler açısından yorumu ve geleceğe etkileri

Savaşı kazandım derken sevinen müttefikler yaklaşık 4.000 adet pilotun uçaklarını gemilerinin üzerinde parçalayacaklarını akıllarının ucundan bile geçirmiyorlardı. Özellikle Avustralya'da ABD müttefiklerinin gemilerine yapılan intihar dalışları müttefik devletlerinin üzerinde şok etkisi yaratmıştı.

Çoğu müttefik devlet Japon pilotlar için 'Akıllarını kaybetmiş, mantıksız insanlar ya da beyinleri yıkanmış' olarak yorumladı. Ancak ordunun Kamikaze'ye katılım için sadece gönüllüleri alması ve başvuru yapan insanların uzun sıralar beklemesi beyinlerinin yıkanmış değil, kültürlerinin etkisiyle oluşan vatan sevgisinden kaynaklı olduğu açıkça görülebiliyordu. (Tabii bu da bir başka beyin yıkama)

II. Dünya Savaşı'nın ardından soğuk savaş ve büyüyen terör örgütleri dünyayı ele geçirmeye başladı. Özellikle El Kaide gibi büyük terör örgütleri, birçok kanlı eylem gerçekleştirdi. 1980'lerde dünya üzerinde birçok intihar saldırısı bireysel olarak gerçekleştirildi. Tabii bunların arkasında hep terör örgütleri vardı. Bazı kaynaklar 11 Eylül'de İkiz Kuleler yani Dünya Ticaret Merkezine yapılan saldırıyı Kamikaze'den ilham alınarak gerçekleştirildiğini varsaydı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler