Ramazanda ağız kokusunu önlemenin pratik yolları

Müslüman alemi için kutsal sayılan Ramazan ayında, tüm gün süren açlık ve sıvı tüketiminin de azalmasıyla ağız kokusu meydana gelir. Orucu tutan ve çevresindekileri de rahatsız eden ağız kokusunu önleminin kolay yolları var.

Ramazanda ağız kokusunu önlemenin pratik yolları

Sabah uyanıldığında sindirim kanalında biriken gazlar veya dil üstünde üreyen bakteriler ağız kokusu meydana gelmesine neden olur. Uzmanlar, ağız kokusunun yüzde 87’sinin dilden veya dişeti iltihabından kaynaklandığını belirtirken, Ramazan ayında beslenme sisteminin de değişmesiyle bu sorunda artış görülebilir.

Ramazan ayında tüketilen öğün miktarının ve sayısının azalması, özellikle yaz aylarına denk gelen Ramazan’da iftar ve sahur arasındaki sürenin fazla olması gibi etkenler ağız sağlığında değişimlere neden olur. İftarla sahur arasında geçen sürede, diş fırçalanmadığı zaman bakteriler çabuk üreme imkanı bulur ve bu da kötü kokuya neden olur.

Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Dr. Hakan Dönmez, Ramazan'da dikkat etmemiz gereken hususları ve önemli noktaları anlattı.

Ramazan ayında ağız ve diş sağlığının ihmal edilmemesi gerektiğini kaydeden Dönmez, Ramazan başlamadan birkaç hafta öncesinden ağız hijyenini sağlamak ve ağız kuruluğunu önleme açısından sigara, çay-kahve ve asitli içeceklerin kullanımını azaltmakta fayda olduğunu söyledi.

Diş macunu, diş ipi ve ağız gargarasının, hijyen için önemli olduğunu kaydeden Dönmez şunları söyledi:

"iftardan ve sahurdan sonra dişlerin mutlaka fırçalanması gerektiğini vurgularken, orucun tutulduğu bu ay boyunca dişler, yeme alışkanlıkları değiştiğinden çürümeye çok meyillidir, bu yüzden çürüklerin oluşmasını engellemek için sadece dişlerin değil dil altı ve diş eti, hatta yanakların iç kısımlarının da iyice temizlenmesi gerekir."

Dönmez’in verdiği bilgiye göre, Ramazan'da sahur ve iftar arasındaki uzun saatler boyunca aç kalınması, dolayısıyla ağızda bir çiğneme işlemi olmaması anlamına gelir. Çiğneme olmayan bir ağızda ise tükürük miktarı azalır ve ağız içinde asit miktarı artarak ağız kokusuna yol açar. Buna ek olarak tam temizliği yapılmamış dişler ve dişlerin arasında biriken bakteriler, mideden ve boğazdan gelen bakteriler de ağız kokusuna sebep olmaktadır.

Ağız kokusunun birçok sebebi olduğunu belirten Dönmez şöyle konuştu:

“ Diş çürükleri ve diş eti iltihabı ağız kokusunun oluşmasında büyük oranda etkilidir. Ağız içinde çok önceden yapılmış köprüler ve protezler de var ise bunlar zamanla gıda birikimine sebep olurlar. Biriken gıdalar da ağızda kötü kokuya sebep olabilir. Ancak ağız kokusu sadece ağız içinden kaynaklı sorunlardan oluşmaz. Üst solunum yolu enfeksiyonu, burun tıkanıklığından dolayı ağızdan nefes alma, diyabet, karaciğer, mide ve böbrek hastalıkları da ağız kokusuna yol açabilir.

Ramazanda ağız kokusunu engellemenin bir yolu da tükürük üretiminin az olmaması için bol bol su tüketmektir. Her sahur ve iftar sonrasında diş ve ağız bakımı tam yapılmalıdır.

Ramazan öncesinde diş hekimine gitmek sorunlarınızı önemli ölçüde azaltabilir. Çünkü yeme alışkanlıkları ramazan ayında tamamen değişeceği için ağız kokusuna etki eden birçok farklı etken ortaya çıkar. Ramazan öncesinde mutlaka diş hekimine giderek profesyonel bir ağız ve diş bakımı yaptırmalısınız. Bu önlemler sayesinde ağız kokusunu minimuma indirebilirsiniz.

Ramazan'da diş tedavisi yapılmaktadır. Fakat genelde hastaların bu işlemleri iftardan sonraya bıraktığını görmekteyiz. Orucun bozulması için mideye bir sıvı gitmesi gerekir. Tedavi sırasında kullanılabilecek ilaçlar, sıvılar da orucun bozulmasına sebebiyet verebilir. Bunun için hekiminiz sizi bilgilendirecektir. Yaptıracağınız uygulama için su veya kan yutulmadığı sürece tedavinizi yaptırabilirsiniz.

Gün içinde aç kalındığı için sahurda sıvı yemekler tüketmeye özen gösterilmelidir. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye gayret gösterin. Çilek, süt ürünleri, yoğurt, peynir gibi gıdalar dişlerinize ramazan ayında sağlık katacak besinler arasında yer almaktadır”.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
oruçlunun ağız kokusu mübarektir. orucun zaten bir anlamı da budur. açlıktan nefesin kokuyor lafını boşuna söylememişler. fakirin açlık hissinin zenginler tarafından daha iyi anlaşılması için oruç tutulmaktadır. bu nedenle ağız kokması da oruçlu için güzeldir.
@s_ansin2004 NE YANİ ORUÇLUNUN AĞZI KÖTÜ KOKMAZSA MÜBAREK OLMUYOR MU?
Ağız temizliğine ramazanda da dikkat edilmeli. Ancak ramazan ayında ne yaparsanız yapın ağzınız kokacaktır.
unutmayın ki bu Oruç agız kokusu Allahu Teala yanında Misk kokusundan daha da güzeldir
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler