Servet değerindeki araçlarını unutup gittiler!

Binlerce dolar değerinde aracınız var ancak bir depoda çürüyüp gidiyor, olur mu demeyin oluyor! İşte insanların unutup gittiği servet değerindeki araçlar hatta araç koleksiyonları...

Servet değerindeki araçlarını unutup gittiler!

Milyon dolarlık koleksiyonlar, binlerce dolar değerinde araçlar unutulabilir mi? Hemen aklınıza lüks araçların sağda solda terk edildiği Dubai geldi eminiz ki, ancak anlatacaklarımız farklı. Biz size insanların depoya kaldırdığı, garajına park ettiği ancak öylesine unutulup giden araçları anlatacağız. Yıllar sonra şans eseri bulunup, bulanı zengin eden araçlar bunlar.

1. BOURBON TÜNELİ ARAÇLARI

insanlarin-depolarda-veya-garajlarda-unuttugu-servet-degerinde-5-efsane-araç-1

İtalya’nın Napoli kentinde bulunan Bourbon Tüneli 1850’lerde, kralın bir tehlike anında saraydan kolayca kaçabilmesi için inşa edilmiştir. İlerleyen zamanlarda ise sığınak ve depo olarak hizmet vermiştir.

insanlarin-depolarda-veya-garajlarda-unuttugu-servet-degerinde-5-efsane-araç-1-1

Ancak kısa süre önce tünelin içerisinde daha önce kimsenin fark etmediği bir kapı keşfedildi. Kapı açılıp da içeri girilince insanlar gözlerine inanamadı, kapının arkasındaki oda 1940 ve 50’li yılların en değerli klasik otomobilleriyle doluydu.

insanlarin-depolarda-veya-garajlarda-unuttugu-servet-degerinde-5-efsane-araç-1-2

Birinci Dünya Savaşı sırasında pek çok klasik otomobil ve motosiklet buraya depolanmış, ancak geçen zamanla birlikte unutulup gitmişti. Bu büyük servet 70 yıla yakın süredir yer altındaki bu odada çürüyordu. Keşfin ardından müzeye çevrilen alan halkın ziyaretine açıldı.

2. FRANSA'DA BULUNAN TERK EDİLMİŞ AHIR

2

İlk bakıldığında Fransa’da bulunan terk edilmiş bir ahır içindeki çürümeye yüz tutmuş araçlar dikkatinizi çekmeyebilir, ancak işin aslı başka. Ahırı ilk bulan kişiler, üzerlerine kitap ve eski gazetelerin yığıldığı, toz toprak içindeki bu eski arabaların toplamda 20 milyon dolarlık bir koleksiyon olabileceğini tahmin etmemişlerdi.

2.1.1

İçlerinde Bugatti, Maserati, Delage, Delahaye, Hispano-Suzia ve Talbot-Lago gibi markaların bulunduğu araçların hepsi tam anlamıyla birer klasik.

2.1

Bulunan araçların içinde bir adet de Ferrari 250 GT California Spider var. Bu araç bulunan araçlar arasındaki en değerli araç, çünkü dünyada sadece 37 adet üretilmiş. Günümüzdeki değeri tam 12 milyon dolar.

2.1.122

3. TEKSAS'TA BİR ÇİFTLİK

dfds

Bir otomobil koleksiyoncusu Teksas, ABD’de hayatının keşfini yapacağını elbette bilemezdi. Koleksiyoncu, yıllar önce terk edilmiş bir çiftlikte eski, ancak gayet iyi durumda 4 adet Cadillac otomobil buldu.

sdegfe

Araçların sahibi olan yaşlı adam ömrü boyunca bu araçları tamir etmeyi planlamış, bunun için çiftliğinde saklamıştı. Ancak yaşlı adam buna zaman bulamadan, ardında bu servet değerindeki koleksiyonu bırakarak hayatını kaybetti.

sfas

Araçların dördü 1932 ve 1938 model Cadillac, 5’inci araç ise 1923 yılında üretilen Milburn marka elektrikli bir araç. Koleksiyon yapılan bir açık artırma sonucunda toplam 700 bin dolara alıcı buldu.

4. PORTEKİZ'DE SATILIK EV

ssspor

Portekiz’de vefat eden yaşlı adamın, mirasında hak iddia edecek hiçbir akrabası çıkmayınca sahibi olduğu ev tam 15 yıl sonra cüzi bir fiyata satılır. Evin arka tarafında büyük bir ahır vardı, evi alan çift bu ahırda ne olduğunu merak etti ve içine bakmaya karar verdi.

Bu büyük ahırın içinde tam 320 araçtan oluşan büyük bir otomobil koleksiyonu vardı. Ev satılırken kimsenin aklına camları kapalı olan, toz toprak içindeki bu ahıra bakmak gelmemişti. Evin vefat eden eski sahibi 1970’lerde otomobil koleksiyonu yapıyordu.

Koleksiyonundan birçok aracı satmış, buna karşın en sevdiklerini kendisine ayırmış ve ahır görünümlü depoya kaldırmıştı. Koleksiyonda 50-60-70 ve 80 model Aston Martin, Lotus, Lancia, Mercedes, Porsche ve daha pek çok marka araç bulunuyordu.

5. SÖZLEŞMESİ DOLAN KİRALIK DEPO

5

Amerika’da insanların fazla eşyalarını koymak için depo kiralaması son derece normal bir şey. Bu depoların unutulması ve sonra açık artırma ile satılması çok sık karşılaşılan bir şey. Ancak bir insan 2 Ferrari ve bir Maserati aracını bir depoda unutabilir mi? Bu depo İtalyan otomobil yarışçısı birine aitti, adamın ölmesinin ardından kimse depoya sahip çıkmadı.

5sss

30 yılın ardından sözleşmesi biten depo açık artırma ile satıldı. Depoyu satın alan kişi kapısını açtığında gördükleri karşısında neredeyse küçük dilini yutacaktı.

regtr

İçeride bir adet 74 model Ferrari Dino 246 GTS, 72 model Ferrari 365 GTB ve 77 model Maserati Bora Coupe vardı. Uzmanlar depodan çıkan Ferrari Dino’nun şu an dünyada bulunan en iyi durumdaki örneği olduğunu söylüyor. Bu üç aracın toplam değeri ise tam 800 bin dolar.

sfshsrt


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
eskiye deger bicme bence cok sacma hele insan yapimi arabalar.
dubai de kimse terk etmiyor. krallık sistemi adamlar canının istediğini ülkeden sınır dışı ediyor haksız yere. be işin komik yanı hakkını arayabileceğin hiç bir yer yok yazıklar olsun
sizde etrafınıza görme gözüyle bakın belki şans sizi bekliyordur..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler