Sirkeli su faydaları nelerdir? Bir ay boyunca içerseniz...

Amerika'da yaşayan bir editör, elma sirkesi ve zayıflama konusundaki iddiaları test etmek için bir ay boyunca her gün elma sirkeli su içti. Bu deney sonucu sirkeli su faydalarını deneyimleyen editör, sonuçlarını takipçileriyle paylaştı.

Sirkeli su faydaları nelerdir? Bir ay boyunca içerseniz...

Yüzyıllardan beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılan elma sirkesi, gıdadan cilt bakımına ve birçok rahatsızlığın tedavisine kadar insan sağlığına sayısız faydası olan bir içecek. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda ünlünün de beslenme listesinde yer alan elma sirkesi ve su ikilisi, özellikle kilo vermek ve forma kalmak isteyenlerin tercihi oluyor. İşte sirkeli su faydaları hakkında en detaylı bilgiler...

SİRKELİ SU FAYDALARI NELERDİR?

M.Ö 5000 yıllarından itibaren kullanıldığı tahmin edilen ve Fransızca’da ekşi şarap olarak adlandırılan elma sirkesini, Kourtney Kardashian'ın günde iki kez içtiği, Miranda Kerr ve Megan Fox'un gibi ünlü yıldızların da kullandığı biliniyor. Bu ikili doğal zayıflama yöntemlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Yapılan araştırmalarda da kilo kaybı ve elma sirkesi arasında bir ilişki olduğu ortaya çıktı. Birçok diyetisyen elma sirkesi ve su içmenin faydasını, bunun doğal zayıflama yöntemlerine eklenmesi gerektiğini belirtti.

Elma sirkesiyle ilgili çalışmaların çoğu hayvanlarda ya da gerçekten küçük insan gruplarında yapıldı. Kristin Canning adlı Amerika’da yaşayan ve kadın dergilerinde yazılar yazan bir editör de bu ikilinin etkisini görmek için denemeye karar veriyor.

Canning başlama sürecini şöyle anlattı;

“Yapılan araştırmalarda elma sirkesi ve kilo vermeyle ilgili şeyler söyleniyor ancak ben saçmaladıklarını düşünüyordum. New York'ta bulunan Middleburg sağlıklı yaşam merkezinde kayıtlı bir diyetisyen olan Eliza Whetzel-Savage görüştüm. Elma sirkesinin kan şekerini stabilize etmeye yardımcı olabilecek yiyecek ve sıvı sindirimini yavaşlatabileceğini gösteren bir çalışma olduğunu söyledi. Elma sirkesinin sadece elma suyunu fermente ettiğini ve fermente gıdaların bağırsaklardaki iyi bakterileri artırabildiğini belirtti. Ben de tüm bunları görmek ve karışımı denemek istedim”.

Whetzel-Savage, birkaç yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suya karıştırarak, bir ay boyunca her sabah içmek için plan yaptı. Büyük bir şişe pastörize edilmemiş elma sirkesi aldı. Ayrıca, her sabah içmesi gerektiğini hatırlatmak için mutfak tezgahının üstüne koydu.

'ASLINDA ELMA SİRKESİNİN TADINI SEVDİM'

Eliza Whetzel Savage yaşadıklarını şöyle anlattı;

“Ben gerçekten ekşi şeyler seviyorum ve elma sirkesi de son derece ekşi. Bu yüzden su içinde seyreltilmiş elma sirkesini tercih ettim ve tadı da ekşi elma suyu gibi geldi. Su elma sirkesini biraz daha ilginç ve ferahlatıcı yaptı. Ve her sabah bir ay boyunca elma sirkesini suya ekledim.

Ortaya şöyle bir gerçek daha çıktı. Bir ay boyunca her zamankinden daha fazla tuvalete çıkmaya başladım.

Çoğu kişi, elma sirkesinin iştahkesici olduğunu belirtiyor, ancak bir ay boyunca iştahımda azalma olmadı. İnsanlar elma sirkesinin iştah kapatıcı olduğunu belirtiyordu, ben de bu yüzden bir şey içmeden yemeden önce sirkeli su içmeye çalıştım. Bazen kahveden veya kahvaltıdan önce bile içtim. Ancak hiçbir etkisi olmadı, açlık seviyem ve yiyeceklerim azalmadı”.

Kristin Canning’in deneyimlediği başka bir nokta da spor yapmadan önce sirkeli su içmek oldu. Bu Canning’i kötü etkiledi. Kristin, bu konuda, “Hafta sonları spor yapardım. Koşmaya gitmeden önce de elma sirkeli su içtim. Ancak sirke asidik (bu yüzden onu sulandırmanız gerekir) ve içip koşuya çıktığınızda kendinizi kötü ve yemek borusu yanıyormuş gibi hissettiriyor. Bunu asla yapmayın” dedi.

TUVALETE SIK GİTMEYE BAŞLADI

Bir ay süren deney boyunca, normalden daha az sıklıkta tuvalete gittiğini de kaydeden Kristin, genelde ishal sorunları yaşasa da deneyle birlikte kabızlık sorunu yaşamaya başlamış ve diyetisyene danışmış. Diyetisyen daha fazla su içmesine rağmen daha az kafein içmesinin buna neden olabileceğini belirtmiş.

KİLO KAYBI YAŞAMADI

Kristin, bir ay boyunca yaptığı deney sonucunda kilo kaybıyla ilgili de şu tespiti yaptı;

"Sirkenin kilo vermeme yardımcı olacağı konusunda bir ay boyunca hep kuşkularım vardı. İştahım da hiç azalmayınca bunu iyice anladım. Bu bir ay boyunca tartıldığımda gördüm ki, kilomda bir değişiklik olmadı, hep aynı kaldı.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
SİRKELİ SU FALAN BAHANE. SİZ HİÇ ŞİŞMAN AFRİKALI GÖRDÜNÜZMÜ? ABD VE AB HARİÇ. İNSANLAR AFRİKA DA YİYECEK İÇECEK BULAMIYOR. ONLAR HERGÜN ELMA SİRKESİ Mİ İÇİYOR
@hserdogan sen cidden bu yorumu yaptınmı afrikada evet sirke içmiyorlardır çünkü adamlar ac yiyecek yemeklerı yok
eeee
hakatten eeee :)
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler