YEMEK

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
Merhaba, Ben akıllı asistanınız Mynet Chef GPT. Size en uygun yemek tariflerini bulmak için buradayım. Benden yardım alabilirsiniz.

Mynet Chef GPT

1 Hazırlamak istediğiniz öğünü seçiniz
2 Hangi malzemeleri kullanmak istersiniz? Listeden istediğiniz kadar malzemeyi ekleyebilirsiniz.
3 Hangi mutfak türünde olmasını istersiniz?
Daha fazla bilgi girmek ister misiniz?
4 Özel bir beslenme şekliniz var mı?
5 Belirtmek istediğiniz bir alerjiniz var mı?
6 Eklemek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Soda-Maden Suyu Zayıflatır mı? Maden Suyu – Soda Zayıflama İçin Nasıl Kullanılmalı?

  Fazla kiloların çoğunlukla estetik açıdan problem teşkil ettiği düşünülse de sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmak için de kilo kontrolünün sağlanması şart. Tüketilen besinlere dikkat ederek ve düzenli olarak egzersiz yaparak mevcut kiloyu korumak mümkün ancak kilo vermek için daha fazla gayret sarf etmek gerekiyor. Bu uğurda uygulanan diyetlerin yanı sıra zayıflamaya yardımcı özellikte yiyecek ve içeceklerin de beslenme programına dahil edilmesi öneriliyor.

  Halk arasında zayıflama sürecine çeşitli faydaları olduğu düşünülen ancak bu konuda tartışmaların mevcut olduğu içeceklerden biri; maden suyu. Peki maden suyu kilo yapar mı? Yoksa zayıflatır mı?

  MADEN SUYUNUN İÇERİĞİ

  Yer altı kaynaklarından çıkarılan ve doğal bir su olan maden suyu, vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Dolayısıyla vücut için çeşitli faydaları bulunmaktadır. Maden suyu, marketlerin alınabileceği gibi karbonat kullanılarak ev koşullarında da üretilebilir. Ancak evde karbonatla yapılan soda, herkesin kullanımına uygun değildir. Özellikle tansiyon sorunları yaşayan ve ülser gibi mide problemleri bulunanlar için evde yapılan soda zararlı olabilir.

  maden

  İrratbl bağırsak sendromu olanların ise kesinlikle soda tüketmemesi gerekiyor. Sodanın içeriğinde karbondioksit düzensiz bağırsak sendromunu daha şiddetli hale getirir.

  SODA ZAYIFLATIR MI?

  soda

  Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda, maden suyunun yemek sonrası tüketildiğinde zayıflamaya daha fazla yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Mideyi hızlı bir şekilde dolduran maden suyu vücudun alabileceği kalori oranını azaltır. Aynı zamanda alkali yapısı sayesinde mide asidini dengeler ve sindirim sisteminin daha rahat çalışmasına imkan tanır. Vitamin açısından zengin içeriğiyle de vücuda canlılık vererek metabolizmayı hızlandırır.

  çeriğinde çok sayıda mineral barındıran maden suyu, özellikle bikarbonat sayesinde sindirim sisteminin işlevlerini destekler. Mide asidini nötralize ederek sindirimin daha kolay gerçekleşmesini sağlar. Bu yüzden zayıflamak için diyet uygulayanlara gün içerisinde belirli miktarda maden suyu tüketmeleri önerilir.

  MADEN SUYU DİYETTE NASIL KULLANILMALIDIR?

  Maden suyunun diyet dönemlerinde günde iki kez tüketilmesi tavsiye edilir. Diyet süresince sabah ve öğle ya da öğle ve akşam öğünlerden sonra tüketilmesi önerilen maden suyunu damak zevkine uygun haline getirmek isteyen sade maden suyunun içerisine uygun miktarda limon sıkabilirler. Nane ve fesleğen gibi otlar ise maden suyunun ferahlatıcı bir etkisi olmasını sağlar.

  SPOR VE EGZERSİZDE MADEN SUYU TÜKETİMİ

  spor

  Spor esnasında vücuttan atılan terle birlikte vitamin ve mineral kaybı yaşanır. Bu kaybı önceden telafi ederek vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için spor yapmadan önce 1 bardak limonlu maden suyu içilebilir. Spordan hemen önce içilecek bir bardak limonlu maden suyu, spordan sonra çok daha dinç ve enerjik olmayı mümkün kılar. Ayrıca spor sonrası vücudun ihtiyaç duyduğu enerji miktarının da en aza indirilmesini sağlar.

  MADEN SUYUNUN SADE VE LİMONLU OLMASININ FARKI NEDİR?

  limonlu

  Maden suyunun sade ve meyveli olması arasında genel olarak bir fark yoktur. Ancak bazı meyvelerin maden suyunun faydalarında azalmaya sebep olabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte limonlu maden suyu kalori açısından da sade maden suyuna göre farklıdır. Peki limonlu maden suyu kaç kalori?

  Maden suyu saf haliyle 0 kaloridir. Dolayısıyla diyet esnasında vücudun eksikliğini hissettiği vitamin ve mineraller, kalori almadan maden suyundan temin edilebilir. Doğal limon kullanılarak elde edilen limonlu maden suyu ise yaklaşık olarak 75 kaloridir. Dolayısıyla uzmanlar, diyet dönemlerinde günde iki bardak limonlu maden suyundan fazlasının tüketilmemesini öneriyor. Öyleyse limonlu maden suyu zayıflatır mı sorusunun cevabı ne olur?

  Limonlu maden suyu ancak doğal olduğu zaman diyet dönemlerinde tüketilebilir. Marketlerde satılan limonlu maden sularının içeriğinde şeker, aroma ve tatlandırıcı gibi maddeler olabilir. Bu nedenle marketlerden satın alınan limonlu maden suları, zayıflamaya olumsuz yönde dahi etki edebilir. Özellikle limonlu soda içmek isteyenler, saf maden suyuna limon sıkarak doğal bir limonlu soda karışımı elde edebilirler.

  Chef GPT


  En Çok Aranan Haberler