Mynet Trend

Tarihin Akışını Değiştirmiş 5 Ünlü Silah

Tarihin Akışını Değiştirmiş 5 Ünlü Silah

Ateşli silahların belki de en ünlüleri... Getirdikleri ölümler dünyanın kaderini değiştirdi... İşte tarihin en önemli ölümlerine tanıklık yapmış olan 5 ateşli silah

Abraham Lincoln'ü öldüren silah

Silah; Derringer marka 11 milimetrelik dönemin popüler tabancalarından... Amerika'da iç savaş bitmiş, güneyliler kaybetmiş ve tarihlerinde en önemli liderlerden biri olan Abraham Lincoln bir anda Amerika tarihinin kahramanlarından biri olmuştu.

İç Savaş'ın ardından ülkesine hizmet etmeye devam eden Lincoln, birçok yasa ve ileriye dönük projeler adına çalışmalara başlamıştı. 14 Nisan 1865 gününün akşamı Ford Tiyatrosu'na bir oyun izlediği sırada, başkanın tiyatroda olacağını evine gelen postadan öğrenen konfederasyon sempatizanı John Wilkes Booth, tekrar güneylileri herekete geçirip iç savaş başlatmak adına o akşam eline aldığı Derringer 11 mm silahla Abraham Lincoln'u kafasının arkasından vurarak güneye kaçtı...

Tüm ülke yasa boğulurken savaştan yorgun düşen güneyliler tekrar saldırmak yerine tepkisiz kalmayı tercih etmişti. Amerika ise tarihindeki en önemli insanlardan birini çoktan kaybetmişti. Bu silah bugün anıt haline gelen Ford Tiyatrosu'nda sergileniyor.

I. Dünya Savaşı'nı başlatan silah

Belki I. Dünya Savaşı'nın başlama sebebi bir veliahdın öldürülmesi kadar basit görülemez ancak kızışmış devletlere bir bahane gerekiyordu. O bahaneyi de sırp askeri Gavrilo Prinpic, 1010 yapım Browning marka 9 milimetresiyle Avusturya - Macaristan veliahdı Franz Ferdinand'ı öldürerek vermiş oldu.

Henüz 19 yaşında olan Prinpic Sarajevo sokaklarında gezerken silahını kavradı ve Franz Ferdinand ve karısı Sophia'ya yakın mesafeden ateş ederek canlarını aldı. Daha sonra cinayet silahı ve veliahdın kanlı gömleği yakın arkadaşına verildi. Bu kurşun sadece bir canın ve savaşın başlamasına değil, Japon ve Alman milliyetçiliğinin yükselmesine ve yeni devletlerin kurulmasına neden oldu. Bunlardan kuşkusuz en önemlisi Türkiye Cumhuriyeti'ydi. Hitler'i öldüren silah

Walter PPK model 7.65 mm tabanca olan bu silah dünyanın gördüğü en büyük diktatörlerden birinin şakak kemiğine değecek kadar yakındı.

II.Dünya Savaşında Alman halkının büyük umudu olan ve dünyaya yaydığı faşizme giydirdiği nazi elbisesiyle korku salıyordu. 30 Nisan 1945'de Rus kuvvetleri Berlin'de kol gezerken artık savaşı kaybedeceğini anlayan Hitler, tüm amaçları boşa çıktığını anlayınca bu silahla intihar ederek Nürnberg mahkemesinin yapması gereken idamı kendisi gerçekleştirmiş oldu. Hitler'in ölümü tüm dünyada büyük yankı buldu. Ancak bu silahla ölmeseydi yargılama sürecine girecek ve her şey daha farklı olabilme ihtimali doğacaktı.

Kennedy'i öldüren tüfek

Lee Harvey Oswald tarafından suikastten aylar önce sipariş edilen Carano Model 91/38 Carabine tüfek, ABD'nin en yenilikçi başkanlarından birini öldürdü...

Tarihler 22 Kasım 1963'ü gösterdiğinde geçit töreni sırasında başkanlık konvoyunda bulunan John Fitzgerald Kennedy, kafasından vurularak öldürüldü. Tüfeğin başında olduğu düşünülen Lee Harvey Oswald, bir deponun üst katında mevzilenmiş ve 6.5 mmlik dürbünlü tüfeğini kullanmıştı. Hala cinayeti kimin işlediği bilinmezken bazı tarihçiler Kennedy'nin ölümünün Amerika hem de dünya tarihi açısından bazı şeylerin değiştiğini söylüyor.

Örnek olarak Kennedy öldükten sonra Vietnam Savaşı şiddetlenmiş ve ölümler milyonları bulmuştu. Mikhail Kalashnikov'dan sevgilerle

7.6 mmlik AK-47 yani namı diğer ismini üreticisinden alan Kalaşnikof. II. Dünya Savaşı'nda tank bölüğüyle birlikte olan ve yaralanan Mikhail Kalaşnikof, tedavi gördüğü sırada silahının ilk prototipini çizdi.

1947'de dünyaya tanıtılan bu silah soğuk savaş yıllarında sıkça kullanıldı. Yapımı basit, maliyeti düşük etkisiyse oldukça fazla olan Kalaşnikof, Sovyetlerin büyük kozu haline geldi. Daha sonra dünyanın her tarafında üretilmeye başlanılan silah bugün dünya üzerinde en çok kullanılan etkisi büyük silahlar arasında.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön