Tarihin Ünlü Filleri

Kimisi kutsal sayıldı kimisi savaşlarda canlı kanlı tank oldular... İşte insanlık tarihinin en ünlü filleri

Tarihin Ünlü Filleri

Pirus'un filleri

İskender'in çöküşe geçen Makedonya İmparatorluğu'nu yeniden canlandırmak isteyen General Pirus, M.Ö. 279'da ordusuna 20 adet fili dahil etti.

İtalya'nın güneyinde büyük Roma İmparatorluğu'na karşı savaşan fillerin dev cüsseleri dişleri ve güçleri Romalıları korkutmayı amaçlıyordu. Ancak filler savaş alanında korkup dengesiz hareketler yaptıkları için iki tarafın askerlerine de zarar verdi. Tüm bu olanlara rağmen, Pirus filleri yüzünden çok asker kaybetse de düşüşte olan imparatorluklarına büyük Roma'yı yenerek moral kazandırmıştı.

Hannibal'ın Surus'u

Tarihin en ünlü kişiliklerinden olan Kartaca Generali Hannibal, Galya üzerinden Alp Dağları'nı aşarak Roma'ya karşı savaştı. 6 fille savaşa katılan Hannibal'ın 5 fili ölürken geriye sadece Surus adındaki binek hayvanı kaldı.

Daha sonra Surus'la birlikte büyük büyük zaferler kazanan Hannibal, Roma İmparatorluğu'na karşı bir sonraki savaşlarda yeni filler getirerek kabusu olmuş. Ancak daha sonra fillerin yaralanınca panikleyip diğer fillerin de bundan etkilendiğini anlayan Romalılar savaşın rengini yeniden değiştirmiş.

Sri Lanka'lı Kandula

M.Ö. 2 yılında Sri Lanka'nın hükümdarı Dutugamunu'nun fili Kandula, prense henüz küçük yaşlardayken verilmiş. Prens Dutugamunu filiyle kısa zamanda iyi bir ikili olmuş ve büyüyünce savaşlara filinin sırtında katılmış.

Güney Hindistan Kralı Elara ile yapılan savaşta ve Vijitanagara kuşatmasında büyük kahramanlıklar gösteren Kandula üzerine zift dökülmesine rağmen savaşmak ve direnmekten bir adım bile geri atmamış. Bu yüzden Sri Lanka'nın milli değeri olarak görülmüş.

Peygamber müjdeleyen fil Mahmud

Rivayete göre Hz. Muhammed'in doğduğu yıla 'Fil Yılı' denilmesinin sebebi şu; Yemenli bir Hristiyan hükümdar kabeyi almak için filleriyle birlikte ordusunu toplayıp Mekke'yi feth etmek için yola koyulur.

Kabeyi filleriyle yıkmak adına Mekke'ye girerken fillerin başını çeken Mahmud isimli fil sınırda durarak Mekke'ye girmeyi reddeder. Onunlar birlikte diğer filler de Yemen ordusuna direnir ve Kabe'yi yıkma girişimi başarısız olur. İslama göre bu olay Hz. Muhammed'i müjdeleyen kehanetler arasında yer alıyor.

Şarlman'ın fili Ebû'l Abbas

Abbasi Halifesi Harun Reşid, Emeviler ve Bizans'a karşı daha sağlam durmak adına Kutsal Roma İmparatorluğu'yla yakınlaştı. Bu yakınlaştırmayı bir hediye ile sağlamlaştırmak isteyen Harun Reşid, İmparatorluğun ilk hükümdarı olan Şarlman'a hediye olarak Abbas adındaki fili gönderir. Ancak Abbas Danimarkalılarla yapılan ilk savaşta kaçarak Şarlman'ı rezil eder.

III. Henry'nin fili

Orta Çağ'da yaşayan İngilitere Kralı III. Henry, kendisine en fazla hediye olarak hayvan verilen hükümdarların başında geliyor. Deve, kutup ayısı gibi hediyeler alan Henry'e en güzelini Fransa Kralı IX. Louis vermişti.

Fili adeta gözünden sakınan Henry onun için büyük bir barınak yaptırdı ve halka tanıttı. Ancak file kısa zaman sonra su yerine şarap içirdikleri için ölmesine sebep oldular.

Papa'ya hediye edilen fil; Hanno

Portekiz Kralı Manuel günümüz Endonezya'sı o zamanın Baharat Adaları'nı keşfettikten sonra topraklarına katmaya niyetlenir. Ancak Papa buna engel olduğu için ona hediye sunarak kalbini kazanmayı ister. Bu yüzden hediye olarak Papa Leo'ya fil Hanno hediye edilir. Papa Hanno karşısında büyülenirken 'Alın adayı ne yaparsanız yapın' der ve ölene kadar filiyle vakit geçirir.

Fil Jumbo

Ne bir savaş görmüş ne de birilerine hediye edilmişti Jumbo... O Mali'de yakalanıp zorla Londra'ya getirilmiş ve ardından sirklerde gösterilere sokularak çocukları eğlendirmişti. İri cüssesiyle kısa zamanda ülkede büyük ün kazanan Jumbo'yu dünyanın her yerinden insanlar izlemeye geliyordu.

En sonunda Amerikalı Barnum adındaki bir sirk sahibi Jumbo için 10 bin dolar ödeyerek satın aldı. Londra'da filin satılmaması için gösteriler bile düzenlendi ancak fil yine de ABD'ye götürüldü. Barnum, iki-üç haftada biletlerden filin masrafını çıkardı. Jumbo o kadar ünlü olmuştuki öldükten sonra kemiklerini sergilemek bile sahibine para kazandırmıştı.

II. Dünya Savaşı gazisi Lin Wang

Burma'nın 13 filini ele geçiren Çinliler II. Dünya Savaşı boyunca yol ve sığınak yapımında bu filleri kullandı. Çalışkan filler Çinlilere büyük yarar sağlıyordu. Savaşın ardından sağ kalan filler savaş anıtları yapımında kullanıldı bazılarıysa Tayvan'a gönderildi. Aralarından sadece bir fil o da Lin Wang hayatta kaldı. 86 yaşına kadar yaşayan fil (çok az fil 70'in üstünü görür) 2003'te hayatını kaybederken Tapei vatandaşlığı verilerek onurlandırıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler