Üniversite tartışması büyüyor! Karamollaoğlu'na bir tepki daha

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'na tepki göstererek, "Ardahan’da üniversiteye ne gerek var, zaten öğrenci yok, hoca yok" gibi açıklamalarının çok talihsiz ve gereksiz bir açıklama olduğunu söyledi. Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan da Karamollaoğlu'nun sözlerine tepki göstermişti.

Rektör Biber, "Temel Karamollaoğlu’nun bir mabedimizi kastederek ne gerek vardı demesi, bir eğitim kurumunu kastederek, ‘ki Ardahan Üniversitesi de burada kastedilmiştir’ ne gerek var denilmesi hakikaten anlaşılacak bir konu değildir. Bir eğitimci olarak böyle bir yaklaşımı kabul etmiyoruz" dedi.

Rektör Biber, "Ardahan Üniversitesi Türkiye’de bugün devlet üniversiteleri arasındaki müstesna yerini almış, on yaşını tamamlamış, çok sayıda yurt içi ve yurt dışından öğrencisi olan uluslararası hüviyetini hızla kazanmaya çalışan bir üniversite konumundadır. Halihazırda yabancı öğrenci sayısı itibari ile Türkiye’deki ilk 5 üniversite içerisinde yer alıyor. Öğretim üyesi sayısı bakımından 320’nin üzerinde toplam öğretim elemanımız ve yine 300’e yakın idari personelimiz ile devasa bir aileyiz" ifadelerini kaydetti.

"Ardahan’da neden bir üniversiteye gerek var sorusuna da verilmesi gereken bir cevabımız var" diyen Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, "Ardahan Üniversitesinde öğrenci yok, hoca yok, gelen yok, giden yok gibi kavramlar doğru kavramlar değil ve Ardahan Üniversitesini hakikaten ifade etmemektedir. Ardahan’da neden bir üniversiteye gerek var sorusuna da verilmesi gereken bir cevabımız var? Çünkü Ardahan şehir olarak Türkiye’nin kuzeydoğusunda çok stratejik ve bir o kadar tarihi doğal yönleriyle çok zengin bir şehrimiz. Enerji hatlarının Türkiye’ye giriş noktası, Türkiye-Gürcistan sınırında yer alan Ardahan’dan başlamaktadır. Ardahan Aktaş ve Türkgözü olmak üzere iki kara sınır kapısına ve ipek demiryolu sınır kapısına sahip çok önemli ve stratejik bir şehirdir. Sarıçam ormanlarına sahip olan Ardahan, mera kalitesi açısından da Türkiye’de eşsiz bir coğrafyaya sahiptir. Hayvancılıkta ve arıcılıkta sahip olduğu potansiyel dikkate alınacak türdendir. Aşıklar diyarı Ardahan, Milli Mücadele’nin ilk olarak Ardahan’da toplanan kongrelerle başladığı bir yerdir. Milli Mücadelenin meşalesi Erzurum’dan, Sivas’tan önce Ardahan kongrelerinde yakılmıştır. Bütün tarihi geçmişine ve doğal zenginliklerine bakarak diyebiliriz ki Ardahan’da kurulan üniversite aslında çok daha önce kurulması gereken ve üniversite olmayı hak eden bir konuma sahip. Tabi bu yönüyle bakıldığında Ardahan’da bir üniversitenin olup olmamasını sorgulamak maalesef doğru olmamıştır ve bunu kabul etmiyoruz.
Ardahan Üniversitesi büyüyerek, uluslararası ilişkilerini geliştirerek yoluna hızla devam etmektedir" şeklinde konuştu.

ŞIRNAK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ DE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun "Ardahan’da Şırnak’ta üniversite kurmanın hangi mantığı var?" açıklamasına yanıt vermişti. Prof. Dr. Erkan, "Bir üniversitenin bir şehre neler yapabileceğini nasıl etki edebileceğini görmek isteyen varsa? Şırnak Üniversitesine ve Şırnak’a davet ediyorum“ demişti.

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 145 yorum
İKTİDARIN BESLEMELERİ ELBETTE Kİ BAĞIRACAKLAR.O ZAMAN SORAYIM.BİR TANE ULUSLARARASI MAKALENİZ ARAŞTIRMANIZ VARMI?
@turknecat var gerizekalı üniversite yapsa kabahat Allah belanızı versin
Emin Çölaşan birzamanlar Urfa da açılması engellenen Genelev tartışmasıyla ilgili " Erbakan'a Karşı olacağız diye hepimiz Kerhaneci olduk" demişti Senin durumunda bu! Bu Hokkabaz Temel; daha öncede "Akparti Gençlerin Düşünmesinden Rahatsız" demişti . sormazlarmı adama; "Fatih Erbakan ı partiden atıpta; etrafındaki Moronlarla o koltukları işgal etmenin sebebi Gençleri Düşünmeye Teşvik etmekmiydi !!!"
@palermo544 hay ağzına sağlık bu adamın varlığıda gereksiz ama sistem sorunu bu ülkede çeşit gereksiz adamlar siyasettte önümüze çıkıyor ayıkla pirincin taşını
@extrabilenadam ardaha üni,veriste yaptında türkiyenin dünyanın ilk 500 üniveristesinde yerimi var? tek hoca ile ne mühendis doktor hakim savcı yetişir.250 üniveristede bilimi geliştiren tek proje yok. ar ge yok ekonomist yok. ülkeni,n hali ortada ekonomik olarak çöktük.birde bela okursun.cehalet bu
@turknecat allah seni ıslah etsin başka umudumuz yok yeryüzünde sana çözüm yok yaptığın yorumlara bakıyorum geçmişe dönük tam bir trolsün katıksız ve saf bir trol.
@turknecat olacak abisi
paler malsın ne diyeyim
@turknecat, hızlı tren göçü hızlandırır ne gerek var diyen siyasi deha gene konuşmuş
@turknecat ya çok doğru ozaman liseleri ortaokulları ve birçok ilkokuluda kapatalım çoğunun zaten üniversiteye yetiştirdiği öğrencide yok mantık buysa
@turknecat palermo aktrol sende gereksiz bi varlık olabilirsin
Karamollaoğlu doğru söylemiş. Yozgat Bozok Üniversitesinde bile hoca yok. Endüstri Meslek Lisesi hocaları derslere giriyolar. Seviye iyice düştü
birde bilge başkan diyolar. borcunu ödemezse haciz geleceğini bile bilmiyor. boşaltılar genel merkezlerinin içini. yaşlılık zor gerçenden ne konuştuğunu bilmiyor.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler