Mynet Trend

Yanlış duymadınız: McDonald’s’ın atıkları Ford’a yedek parça olacak! Bakın nasıl…

Amerikalı otomotiv devi Ford, yeni nesil çevreci bir projeye imza atıyor. Ford, popüler fastfood restoranı McDonald’s’ın kahve çekirdeği atıklarını önce dönüştürecek daha sonra bunlardan otomobil parçaları üretecek.

Yanlış duymadınız: McDonald’s’ın atıkları Ford’a yedek parça olacak! Bakın nasıl…

Ford Focus, Fiesta ve Mondeo gibi modelleriyle öne çıkan Amerika’nın en büyük otomobil üreticilerinden biri. Bunun yanıda McDonald’s ise yine Amerika’nın en büyük fastfood zinciri. Kendi sektörlerinde zirveye oynayan bu iki ismin en yakın olduğu yer, bir McDonald’s şubesinin otoparkı ya da şubenin araç servisidir diye düşünebilirsiniz. Ancak bu iki firma geleceği kurtarmak adına çok güçlü bir proje için alkışlanası bir neden ile bir araya geldi.

FORD MCDONALD’S’IN KAHVE ATIKLARINDAN PARÇA ÜRETECEK

Ford, McDonald’s’larda kahve çekildikten sonra doğruca çöpü boylayan kahve kabuklarını McDonald’s’tan alacak. Daha sonra Ford bu kahve kabuklarını bir dizi işlemden geçirip dayanıklı bir malzemeye dönüştürecek. Dönüşüm sonucu doğal yapılı bir çeşit plastik elde edecek olan Ford, bu plastik malzemeyle araçlarına yedek parça imal edecek ve yeni araçlarında bu parçaları kullanacak. Yani McDonald’s kahveleri Ford’larda hayat bulacak.

33

FORD’UN ÇEVRECİ PLASTİĞİ YÜZDE 20 DAHA HAFİF

Ford ve McDonald’s’ın ortak geliştirdiği bu proje, petrol türevi içermeyen bir plastik üretimi sağlayacağı için oldukça çevreci olacak. Ayrıca, üretilen plastiğin geleneksel plastikten yüzde 20 daha hafif olması da Ford gibi birçok üretici için tercih sebebi olacak.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön