Yemin töreninde duygulandıran anlar: Ağlayan 'öksüz' askere sarılıp, 'Ben de annenim' dedi

Sivas'ta acemi eğitimlerini tamamlayan 2 bin 372 Mehmetçik, 5'inci Piyade Eğitim Tugayı General Şükrü Kanatlı Kışlası'nda düzenlenen törenle yemin etti. Tören sonrası ailelerin buluşması sırasında öksüz bir asker, gözyaşlarına boğuldu. Törene gelen bir kadın ise, "Ben de senin annenim" diyerek askere sarılıp teselli etti.

5'inci Piyade Eğitim Tugayı General Şükrü Kanatlı Kışlası'nda eğitimlerini tamamlayan 1999/3 tertip 1'inci kademe askerler için yemin töreni düzenlendi. Törene 5'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu ile asker aileleri katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende 2 bin 372 Mehmetçik, silah ve Türk bayrağı üzerine el basarak yemin etti. Erlere, birliklerine ilk katılım ve başarı belgeleri verildi.

Törende konuşan Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan, "Kutsal vatan hizmetini yapmak için güzel yurdumuzun dört bir yanından şenliklerle ve halaylarla uğurladığınız evlatlarınızın yemin törenini gururla izledik. Bu törene Türkiye Cumhuriyeti'ni temsilen şanlı al bayrağımız, Çanakkale Savaşı'nda, Kurtuluş Savaşı'nda, Kore Savaşı'nda, Kıbrıs’ta ve terörle mücadele harekatında yiğitçe mücadele ederek canlarını aziz vatana feda eden bütün şehitlerimiz ve bugün bize ülkemizde özgürce yaşama azmini bahşeden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları da şahittir. Güzel yurdumuzun dört bir yanından gelerek asker ocağında tek yürek olan evlatlarınızın duruşundaki heybet ve bakışlarındaki kararlılık ve omuzlarındaki yüklenecek sorumluluğu almaya hazır olduklarını göstermektedir. Kutsal askerlik vazifesinin ilk evresini bu törenle başarıyla tamamlayan Mehmetçiklerimiz, yiğit evlatlarımız yarınlarımız için bizlere güven telkin etmişlerdir. Çünkü onlar bu yeminle milletimize sadakatle temsil edeceğini, amirlerine ve emirlere mutlak itaatle ulusumuzun güvenine layık ve Atatürkçü düşünce sistemine gönülden bağlı kalacaklarını beyan etmişlerdir. Bu beyanın teminatı şeref ve namustur. Şeref ve namus Türk ulusu için hava kadar, su kadar, toprak kadar kutsaldır, elzemdir" dedi.

Yemin eden askerlere seslenen Tuğgeneral Erbakan, ''Komutanınız olarak sizlerin ettiğiniz yemine bağlı kalacağınıza vazifeyi, namus bilip çalışacağınıza parolanızın vatan, millet, bayrak ve şeref olacağının dürüstlük ve doğruluktan asla taviz vermeyeceğinize gönülden inanıyorum" diye konuştu.

'BEN DE SENİN ANNENİM'

Konuşmanın ardından geçit töreni yapıldı. Törenin bitiminde askerlerin aileleriyle buluşması sırasında duygusal anlar yaşadı. Bu sırada diğer arkadaşlarının ailesine sarıldığı gören bir asker ise çömelerek ağlamaya başladı. Annesinin vefat ettiği öğrenilen asker, bir süre gözyaşı döktü. Askerin gözyaşı döktüğünü gören bir aile, yanına giderek teselli etmeye çalıştı. Oğlunun yemin töreni için alana gelen bir kadın ise, "Ben de senin annenim" diyerek ağlayan askere sarıldı.

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 72 yorum
bu ne ya iyilik lıgtlaştık 19 ay askerlik yaptım ne anne ne baba gördük ne de yar gördük böyle bir beklenti içine de girmedik 3 gün askerlik yapacaksınız salla sümük haliniz ayı ya
Sen anne babasız öksüz kalmadığın için onun halinden anlayamadığın belli oldu
kardeş öksüz diyor çocuğun annesi yokmuş. Annesinin gelmemesine değil olmamasına ağlamış galiba haberi yanlış anlamışsın, saygılar.
sen okuma özürlüsün herhalde öksüz diyor annesi vefat etmiş başka yerlerinle okuma.
soylemeden gecemeyecem. Tam bir aptalsin !
@veyselhavhav taş kafa
BİLMİYORUM ANNECİĞİN SAGMI SAĞ İSE ALLAH UZUN ÖMÜR NASİP EYLESİN.ANCAK ANNE DENİLEN DEGERDEN 1 SAAT BİLE AYRI KALMAK BİR HÜZÜN SEBEBİDİR.BİLMEM ANLATABİLDİMMİ?
Kaba görünebilir ama Veysel Bey hakaret etmiyor arkadaşlar! Bir bakış açısı getiriyor. Lütfen saygı duyalım!
yüreğinde sevgi , duygu yoksa sen o duyguları anlayamazsın! Bu bir gönül işi
aç tokun halinden ne anlar.. 19 ay askerlik yapmışsın halen adam edememişler seni.. senin gibiler elimde olucak ben nasıl eğitirim bilirim.
Hava atacağım diye düşünmeden, okumadan yazmışsın. Hayatınız nasıl geçiyor çok merak ediyorum.
kocaman yüreği olan anne...iyiki varsınız aramızda..
allah kimseyi annesiz babasız bırakmasın, bende böyle birşey yaşadım, o yüzden özel günlerden hep nefret etmişimdir,
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler