Yeni ABD Başkanı Donald Trump'ın Seçim Kampanyası Sırasında Aldığı En Ağır Eleştiriler

Özellikle cinsiyetçi ve ırkçı sözleriyle tepki çeken yeni başkan bütün bu eleştirilere rağmen başkan seçildi.

Yeni ABD Başkanı Donald Trump'ın Seçim Kampanyası Sırasında Aldığı En Ağır Eleştiriler

Donald John Trump. 1946 New York doğumlu milyarder...

14 Haziran'da 70. yaş gününü kutlayan Donald Trump başkan seçildikten sonra Kanada Göçmen Bürosu'nın websitesi çöktü.

Müteahit bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen, kötü hal ve hareketten liseyi terketmek zorunda kalan ve askeri okula yazılan Trump, askeri okuldan sonra Pennysylvania'da işletme eğitimi gördü; babasının şirketinin başına geçti. İlk olarak iki ikişilik evler yaparak The Trump Organization'ın değerini büyüttü; 1973'te ise New York semalarına 18 katlı ilk gökdelenini dikti.

Bir şekilde devleti arkasına aldı, 1975'te ilk büyük vurgununu gerçekleştirdi...

İlk büyük vurgunu, New York'ta Grand Central Station'ın hemen yanında bulunan harabe halindeki Commodore Oteli'ni satın almak oldu.

Bilmeyenler için şöyle açıklayalım; Commodore Oteli'nin yeri New York'un tam göbeğindeydi, ve yalnızca arsası bile paha biçilemez değerdeydi. Ancak Trump, yalnızca 10 Milyon Dolar vererek burayı belediyeden satın almayı başardı. Belediyeden vergi indirimlerini de kopardı, 80 Milyon Dolar daha harcayıp oteli restore etti; restorasyon esnasında binanın %50'sini 100 Milyon Dolar'a Hyatt Oteller Zinciri'ne sattı.

Yani bugün New York'ta iş dünyasının merkez noktalarından biri olan Hyatt Otel için Trump yalnızca 90 Milyon Dolar harcadı, sadece yarısını 100 Milyon Dolar'a satarak henüz inşaat halindeyken kâr etti (diğer yarısından 41 yıldır cebine giren kira ücretlerini saymıyoruz bile).1983'te ilk Trump Tower New York'ta açıldı. Donald Trump, artık 'New York'u Yenileyen Adam' olarak anılıyordu...

Ne gereği varsa artık İstanbul, Mecidiyeköy'de bile bulunan Trump Tower'ların ilki 1983 yılında New York'ta açıldı. Emlak kralının o dönemlerki serveti Forbes Dergisi tarafından 4 Milyar Dolar olarak tahmin ediliyordu.

Sonra kendi havayolu şirketini kurdu, kendi üniversitesini kurdu (başarısızlıktan kapandı), kendi içme suyu markasını kurdu (kötü satışlardan kapandı), kendi restoran zincirini açtı, kendi çikolata markasını kurdu, elbette Amerika'yı batıran Mortgage krizinde onun da parmağı vardı, ve elbette 2004'te kendi televizyon prodüksiyon firmasını da açtı.

2016 ABD Başkanlık seçimlerinde en güçlü başkan adaylarından biriydi!

Neden mi 'ne yazık ki' diyoruz? Öncelikle müslümanlara bakış açısını ele alalım...

Donald Trump çok yeni olarak tüm müslümanların Amerika'dan sınırdışı edilmesi gerektiğini açıkladı ve bu sözünün arkasında durmaya devam ediyor. Trump'a göre Amerika'da terör saldırılarının önüne ancak bu şekilde geçilebilecek.Trump, göçmenlerin de sınırdışı edilmesini savunuyor...

Donald Trump'ın parlak (!) fikri, Meksika sınırına duvar örmek. Böylelikle Amerika'ya giriş yapan belgelendirilmemiş göçmenleri (undocumented immigrants) engellemeyi planlıyor...Trump, Paris saldırılarını bahane ediyor ve kişisel silahlanmayı savunuyor.

Çeviriyoruz: ''Paris trajedisinin, dünyanın silahlanma konusunda en sıkı kontrole sahip ülkelerinden birinde gerçekleşmesi ilginç değil mi?''

Bir başka seçim kampanyası konuşmasında da ''Orada ölenlerin silahları olsaydı, tablo bu şekilde olmazdı.'' demişti.

Neyseki Amerika tümden akıl tutulmasına uğramış sayılmaz... İşte Trump'ı yerin dibine sokan birkaç an. Öncelikle, elbette South Park!

South Park'ın son sezonunda Mr. Garrison, ABD başkanlığına adaylığını koydu. İlk yaptığı şey ise, Amerika ile sınırına duvar ören Kanada başkanını tecavüz ederek öldürmek oldu.

Her ne hikmetse Mr. Garrison'ın en büyük vaadi ülkeyi göçmenlerden temizlemekti; seçim sloganı ise Donald Trump'ınkiyle aynıydı: Amerika'yı Yeniden Güçlü Kılalım! (Make America Great Again)Sezonun final bölümündeyse, tüm kent silahlanmıştı :)

...ve herkes 'silahların dünyayı çok daha güzel bir yer yaptığı' konusunda hem fikirdi.

South Park'ın üslubunu bilmeyenler için ekleyelim; bu animasyon dizide, o sırada gündemde olan ve dizinin yaratıcıları Matt Stone ve Trey Parker'ın aptalca bulduğu şeyler absürt bir şekilde ele alınıyor, sarkastik bir şekilde o olaylarla dalga geçiliyor.Foo Fighters'ın grubun dağılmasına karşı yaptığı videolu açıklama da Donald Trump'a çakıldı.

Dünyanın en büyük rock gruplarından Foo Fighters'ın dağılacağı haberleri son günlerde müzik medyasını çok meşgul etti. Dave Grohl önderliğindeki Foo Fighters, bu haberleri yalanlamak adına absürt bir kısa film yayınladı.

Kısa filmde, Dave Grohl solo müziğe yöneliyor, pop ve hiphop yapmaya kalkıyordu. Grubun geri kalan üyeleri aralarında tartışıyorlar ve yeni bir vokalistle devam etme kararı alıyorlardı. Gruba yeni vokalist olarak Gwen Stefani'den Justin Bieber'a kadar birçok isim aday gösterildi, üzerinde durdukları ana slogan ise ''Make Foo Fighters Great Again!'' idi. Size de başka bir sloganı hatırlattı mı? :)Oscar Ödülleri'nde Gollum sahneye çıktı ve...

Yüzüklerin Efendisi serisinde Gollum'u oynayarak efsaneleşen Andy Serkis, Görsel Efekt kategorisindeki Oscar sahibi filmi açıklamadan önce, kısa bir girizgah yaptı:

''Görsel efektler ile istediğimiz evreni yaratabiliyoruz. Özel giysiyi giyerek tüm dünyayı tehdit eden megaloman bir canavardan, Donald Trump'a kadar istediğiniz kişiyi oynayabilirsiniz. Gerçi ikisi çok farklı şeyler değil ama, neyse...''Trump'a belden aşağı vuran son isim de John Oliver oldu: #MakeDonaldDrumpfAgain !

Amerikan HBO kanalında yayınlanan Last Week Tonight programının sunucusu ve yapımcısı John Oliver, Trump'ın sadece emlak alanında başarılı olması ve giriştiği tüm diğer sektörlerde başarısızlığa uğraması ile ilgili dakikalarca dalga geçtikten, Trump'ın özel hayatını ve seçim kampanyasında bizim de yukarıda bahsettiğimiz açıklamalarını ayaklar altına aldıktan sonra; son vuruşu yaptı.

Trump'ın resmi biyografisinde aslında Donald Trump'ın soyadının Drumpf olduğunu, sonradan bu soyadını Trump olarak değiştirdiğini izleyicilerine okuyan John Oliver, Donald Trump'ın kendi sloganını ona karşı kullandı.

Böylelikle biz de itibarsızlaştırmanın 'soyadı' haliyle tanışmış olduk;
Donald'ı Yeniden Drumpf Kılalım!
#MakeDonaldDrumpfAgain

Programın tamamını izlemek için tıklayın.

---

Kaynaklar: Wikipedia.org, Dailymail.co.uk, CNN.com & Newsbusters.org

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler