Selahattin Demirtaş kimdir?

Selahattin Demirtaş kimdir?

 Babasının adı Tahir, annesinin adı Sadiye'dir. Selahattin Demirtaş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

Selahattin Demirtaş, serbest avukatlık yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Şube Başkanlığı görevlerini yürüttü. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye şubesi üyeliklerinde bulundu.

Selahattin Demirtaş, 23. Dönem Diyarbakır milletvekilidir.

Selahattin Demirtaş, Eylül 2010 tarihinde, 2006 yılında yaptığı bir konuşmasında Abdullah Öcalan hakkında “Kürt sorununun çözümünde rolü değerlendirilmeli” açıklamasından sonra "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı; ancak hükmün açıklanması geri bırakılarak 5 yıl boyunca denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulması kararlaştırıldı.

Selahattin Demirtaş, evli ve iki çocuk babasıdır. Kardeşi Nurettin Demirtaş da aktif siyasetçidir.

Son Dakika Yeni Selahattin Demirtaş Haberleri

Selahattin Demirtaş'la ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Siirt'te HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM Başkanvekili Pervin Buldan ve vekilliği düşürülen Nursel Aydoğan davasında kovuşturmanın ertelenmesine karar verildi.


Yayın Tarihi: 10.10.2017

Selahattin Demirtaş'ın duruşma tarihi belli oldu. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın duruşma tarihi belli oldu. Demirtaş, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 7 Aralık'ta hakim karşısına çıkacak. Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunana Demirtaş, 13 ay 3 gün sonra mahkeme karşısına çıkmış olacak.


Yayın Tarihi: 07.10.2017

Edirne'de tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın cezaevindeki odasında attığı tweetler sebebiyle arama yapıldığı iddia edildi.


Yayın Tarihi: 30.09.2017

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, kaleme aldığı yazıda, "Erdoğan-Bahçeli ittifakı vizyonsuz, yüzeysel, meşruiyeti olmayan, kadrodan yoksun, hazırlıksız ve ahlaki temelleri olmayan bu 'projenin' ellerinde patlayacağını çok iyi biliyor. Yapmaya çalıştıkları tek şey sürekli zaman kazanmak ve siyasi ömürlerini uzatmaya çalışmaktan ibarettir" dedi.


Yayın Tarihi: 11.09.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin polis tarafından ablukaya alınan ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni ziyaret etmeyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sitem etti.


Yayın Tarihi: 10.09.2017

Hakkında yürütülen soruşturmalar kapsamında 3 Kasım 2016 tarihinde tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, ’Terör örgütü kurma, yönetme’, ’örgüt propagandası’, ’suç ve suçluyu övme’ iddialarıyla 142 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı ana davasının dosyası, mahkemeler arasındaki uyuşmazlık nedeniyle ortada kaldı. Öte yandan Demirtaş, tutuklu olduğu dava dışında hakkında Türkiye’nin 11 il ve ilçesinde açılan toplam 21 davadan daha yargılanıyor.


Yayın Tarihi: 23.08.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Adalet ortak paydasında bütün toplumu buluşturabilmek önemlidir. Siyasi partiler arasında ittifak yapmaktan çok toplumsal kesimlerin mutabakatını ve mücadele birliğini sağlamak önemlidir. CHP ve HDP’nin karşılıklı olarak birbirlerine eleştirileri vardır. Ancak bu dönem için bu eleştiriler ertelenebilir" dedi. Demirtaş "Cezaevinden ne zaman çıkarsınız?" sorusuna da yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK terör örgütünün şehit ettiği öğretmen Necmettin Yılmaz için yaptığı açıklamada, 'Necmettin öğretmenin katledilmesini tereddütsüz bir şekilde kınıyor, lanetliyorum. Böylesi bir vahşetin hiçbir meşru ve ahlaki gerekçesi olamaz' dedi. Hatırlanacağı üzere Necmettin öğretmen, yaz tatilini geçirmek üzere gittiği köyünde teröristler tarafından kaçırılmış ve naaşı köylüler tarafından bulunmuştu.


Yayın Tarihi: 22.07.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Osman Badmemir, cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Meclis'teki grup toplantısına cezaevinden bağlanmak için TBMM Başkanlığı'na dilekçe verdiğini açıkladı. Demirtaş, dilekçe mektubunda "Eş zamanlı olarak bütün HDP vekillerinin de SEGBİS yoluyla grup toplantılarına katılımının sağlanmasını talep ediyorum" ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 18.07.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ağrı'nın Doğubayazıt 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nce verilen 5 aylık hapis cezası, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 2'nci Ceza Dairesi'nce eksik kovuşturma yapıldığı gerekçesiyle bozuldu. Demirtaş hakkında ilk mahkumiyet kararını veren hakim, FETÖ/PDY terör örgütü ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edilirken, Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman mahkumiyet kararına Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi'nde itiraz etmişti.


Yayın Tarihi: 13.07.2017

Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi için sarf ettiği “O kişi bir teröristtir. Öyle bir terörist ki bütün benim Kürt kardeşlerimi sokağa döküp ondan sonra 53 Kürt kardeşimi yine Kürtlere öldürten bir teröristtir” sözlerine yanıt geldi: "8 aydır emrindeki savcıların ve bazı hakimlerin 6-8 Ekim Kobani olayları için halkı sokağı yakıp yıkmaya çağırdığıma dair tek bir delil bulamadılar."


Yayın Tarihi: 10.07.2017

Edirne’de tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Silivri’deki Cumhuriyet muhabiri Ahmet Şık’a mektup yazdı. Demirtaş, “Biz tutuklanmadık, rehin alındık. Ne biz faşizmden merhamet dilenecek kadar küçülürüz ne de dışarıdakiler korkuya teslim olacak kadar alçalırlar” diye yazdı. Demirtaş'ın "Gökdelenler süngünüz, AVM’ler miğferiniz oldu, borsayı kıble gibi görmeye başladınız, paraya tapmak tuhaf gelmiyor size" eleştirisi dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 07.07.2017

HDP, bugün Ankara adliyesinde görülecek duruşmaya bizzat katılma talebinde bulunan Eşbaşkan Selahattin Demirtaş'ın, kelepçe ile getirilmek istenmesi üzerine duruşmaya katılmayı reddettiğini duyurdu. Açıklamada, "Demirtaş, görüşmede halen milletvekili olduğunu, dokunulmazlığının devam ettiğini, kelepçe takılması halinde duruşmaya gitmeyeceğini ifade etmiştir. Kelepçe takılması konusundaki dayatma üzerine Demirtaş, saat 04.10'da kaldığı odaya geri dönmüştür" denildi.


Yayın Tarihi: 07.07.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Edirne Cezaevi'nde yazdığı mektupla Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve işlerinde dönmek için 112 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya eylemlerini sonlandırma çağrısı yaptı. Demirtaş, yazdığı mektupta, "Milyonların iradesini temsil eden bir siyasetçi dostunuz olarak açlık grevini sonlandırmanızı rica ediyorum" dedi.


Yayın Tarihi: 28.06.2017

Erzincan’da HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a sosyal medya hesabından 'vatan haini, it' diyen Osmanlı Ocakları Dergisi Genel Koordinatörü Halim Albayrak, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Albayrak'ı TCK’nın 125/3-a maddesi gereğince önce 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Albayrak'ın cezası mahkemedeki iyi hali nedeniyle 10 aya indirildi ve ertelendi. Halim Albayrak, verilen kararı temyiz için Yargıtay’a başvurdu.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım günü tutuklanan, hakkında 142 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan ve dosyası güvenlik gerekçesiyle Ankara'ya nakledilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yargılamasının 6 Eylül 2017 Çarşamba günü, Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacağı öğrenildi.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi'nden referandum sonuçlarına ilişkin gönderdiği mesajda, "Herkes bilmeli ki, demokrasi ortak paydasında önümüzdeki dönem yeni ittifak olasılıkları şekillenebilir. Siyaset kurumu buna açık olmak zorundadır. Hep ifade edildiği gibi siyasette yirmi dört saat bile uzun zamandır. 2019'a kadar birçok siyasi parametrede değişiklikler olacak" dedi.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın daha önce cezaevinde yazdığı iki öykü ortaya çıkmıştı. Demirtaş bu sefer bir şiir kaleme aldı. Selahattin Demirtaş'ın şiirindeki "Suçsa suç kardeşim, tepesini attırmayın insanın" dizeleri dikkat çekti. Demirtaş, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, terör örgütü üyesi olmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, örgüt adına suç işlemek, Türkiye Cumhuriyeti’ni alenen aşağılamak iddiasıyla yargılanıyor.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nden 16 Nisan Pazar günü yapılacak anayasa değişikliği referandumu için yazılı bir mesaj gönderdi. Demirtaş, 'Tek adam'da değil, tek yürekte buluşalım' başlıklı referandum mesajında, "Elbette ’HAYIR’ çıkması iç barış, istikrar ve kardeşliğin güçlenmesine en fazla katkı sunacak seçenektir. ’Evet’ diyen de ’Hayır’ diyen de onurlu, değerli, saygın yurttaşlarımız, kardeşlerimizdir" dedi.


Yayın Tarihi: 13.04.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, başladıkları açlık grevine son verdi. Demirtaş ve Zeydan ile birlikte, Edirne F Tipi Cezaevi'nde 25 Şubat'tan bu yana süren açlık grevi de sona erdi. HDP grevin bittiğini açıklamayla duyurdu. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın devam eden tutukluluk durumları için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuru yapılmıştı.


Yayın Tarihi: 31.03.2017

HDP Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Selahattin Demirtaş'ın açlık grevi ile ilgili olarak "Pervin Buldan Adalet Bakanı'ndan görüşme talep etmişti. Pazartesi bizi kabul edebileceğini söyledi” dedi. HDP Genel Merkezi'nden dün yapılan açıklamada, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan'ın bugün itibariyle açlık grevine başlayacakları ve cezaevindeki tüm mahkumlara dönük adaletsiz uygulamaları görünür kılmak istedikleri belirtildi.


Yayın Tarihi: 31.03.2017

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, yarın açlık grevine başlıyor. Daha önce cezaevindeki bazı PKK’lı hükümlüler, OHAL nedeniyle getirilen kısıtlamaları ve ceza infaz kurumunun uygulamalarını öne sürüp, protesto için açlık grevi yapmıştı.


Yayın Tarihi: 30.03.2017

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan'ın cezaevinde volta atarken çekilen fotoğrafları yayınlandı


Yayın Tarihi: 23.03.2017

Erdoğan'ın başdanışmanı Oktay Saral'ın, twitter hesabından kişilik haklarına hakarette bulunduğu gerekçesiyle, Selahattin Demirtaş'a 9 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verildi


Yayın Tarihi: 21.03.2017

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bir milletvekilinin yaptığı bir konuşmasıyla ilgili soruşturma yapılabilmesi için iki soruşturma şartının aynı anda gerçekleştirilmesi lazım" dedi.


Yayın Tarihi: 10.03.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kaldığı Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda açlık grevi var


Yayın Tarihi: 27.02.2017

"Selahattin Demirtaş, başkanlığa 'Evet' deseydi tutuklanmazdı" diyenlerin oranı yüzde 75 çıktı. 'Hayır' oylarının oranı ise yüzde 56.4 civarında olduğu açıklandı.


Yayın Tarihi: 27.02.2017

Resmi temaslar için Türkiye'ye gelecek olan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin geliş nedenini oluşturan çantasındaki 'gündem maddeleri' neler?


Yayın Tarihi: 25.02.2017

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani yaptığı açıklamada, barış süreci için Selahattin Demirtaş ve diğer vekillerin serbest bırakılması gerektiğini söyledi


Yayın Tarihi: 24.02.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanı'na hakaret iddiasıyla yargılandığı davaya müdahillik talebinde bulundu.


Yayın Tarihi: 23.02.2017

AB, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ve diğer Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'a 5 ay hapis cezası verilmesinin endişeleri artırdığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 22.02.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş, 5 ay hapse çarptırıldı.


Yayın Tarihi: 21.02.2017

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın devam eden tutukluluk durumları için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuru yapıldı.


Yayın Tarihi: 20.02.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi'nden, Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği dilekçede tahliyesini istedi.


Yayın Tarihi: 15.02.2017

Selahattin Demirtaş hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. Demirtaş için 43 yıldan 142 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.


Yayın Tarihi: 31.01.2017

HDP Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği dilekçede HDP'nin eş genel başkanlarının adlarına neden yer verilmediğini sordu.


Yayın Tarihi: 25.01.2017

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın Van'ın Erciş ilçesinde katıldığı mitingde yaptığı konuşmada, "halkı kin ve düşmanlığa teşvik ettiği" iddiasıyla yargılanmasına başlandı.


Yayın Tarihi: 24.01.2017

Selahattin Demirtaş :Barış süreci barış ile sonuçlansaydı ben şu anda burada yargılanmıyor olacaktım. Muhtemelen hem ben hem de bu süreçte görev alan kişiler barış ödülleri alacaktık


Yayın Tarihi: 17.01.2017

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ için rekor denilecek hapis istemi talep edildi...


Yayın Tarihi: 17.01.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Adana'daki bir konuşmasında 'PKK terör örgütü propagandası yaptığı' iddiasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü.


Yayın Tarihi: 10.01.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne E Tipi Cezaevi'nde ifade verdi.


Yayın Tarihi: 06.01.2017

Edirne F Tipi Yüksek cezaevinde tutuklu Selahattin Demirtaş’ın sağlık durumu nasıl? Muayeneye giden Demirtaş için savcılık açıklama yaptı.


Yayın Tarihi: 16.12.2016

Selahattin Demirtaş'ın, "Türkiye Cumhuriyet hükümetini, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağıladığı" iddiasıyla ilgili yargılama başladı.


Yayın Tarihi: 15.12.2016

Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, muayene amacıyla Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine getirildi.


Yayın Tarihi: 15.12.2016

HDP lideri Selahattin Demirtaş'ın İstanbul saldırısının gerçekleştiği cumartesi günü kalp spazmı geçirdiği iddia edilmişti. Cezaevi yönetimi ise Demirtaş'ın kolesterolünün yükseldiğini duyurdu.


Yayın Tarihi: 12.12.2016

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, cezaevindeki HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın cumartesi günü kalp spazmı geçirdiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 12.12.2016

"Bu sıkıntılı dönemi dayanışma ile aşarak ülkeyi düze çıkarmayı başarmalıyız"


Yayın Tarihi: 12.12.2016

Demirtaş, 3 yıl önce ’Rojava ile dayanışma yürüyüşü’ öncesi tartıştığı polislerin şikayeti üzerine tutuklu bulunduğu Edirne’deki cezaevinden SEGBİS aracılığıyla Cumhuriyet Savcısı’na ifade verdi.


Yayın Tarihi: 08.12.2016

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'nden partililere mektup gönderdi.


Yayın Tarihi: 08.12.2016

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, tutuklu bulundukları Edirne Yüksek Güvenlikli F TipiCezaevi’nde HDP Milletvekili Abdullah Zeydan ile aynı koğuşta kalma talebi reddedildi.


Yayın Tarihi: 05.12.2016
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir