Selahattin Demirtaş kimdir?

Selahattin Demirtaş kimdir?

 Babasının adı Tahir, annesinin adı Sadiye'dir. Selahattin Demirtaş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

Selahattin Demirtaş, serbest avukatlık yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Şube Başkanlığı görevlerini yürüttü. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye şubesi üyeliklerinde bulundu.

Selahattin Demirtaş, 23. Dönem Diyarbakır milletvekilidir.

Selahattin Demirtaş, Eylül 2010 tarihinde, 2006 yılında yaptığı bir konuşmasında Abdullah Öcalan hakkında “Kürt sorununun çözümünde rolü değerlendirilmeli” açıklamasından sonra "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı; ancak hükmün açıklanması geri bırakılarak 5 yıl boyunca denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulması kararlaştırıldı.

Selahattin Demirtaş, evli ve iki çocuk babasıdır. Kardeşi Nurettin Demirtaş da aktif siyasetçidir.

Son Dakika Yeni Selahattin Demirtaş Haberleri

Erzincan’da HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a sosyal medya hesabından 'vatan haini, it' diyen Osmanlı Ocakları Dergisi Genel Koordinatörü Halim Albayrak, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Albayrak'ı TCK’nın 125/3-a maddesi gereğince önce 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Albayrak'ın cezası mahkemedeki iyi hali nedeniyle 10 aya indirildi ve ertelendi. Halim Albayrak, verilen kararı temyiz için Yargıtay’a başvurdu.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım günü tutuklanan, hakkında 142 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan ve dosyası güvenlik gerekçesiyle Ankara'ya nakledilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yargılamasının 6 Eylül 2017 Çarşamba günü, Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacağı öğrenildi.


Yayın Tarihi: 30.05.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi'nden referandum sonuçlarına ilişkin gönderdiği mesajda, "Herkes bilmeli ki, demokrasi ortak paydasında önümüzdeki dönem yeni ittifak olasılıkları şekillenebilir. Siyaset kurumu buna açık olmak zorundadır. Hep ifade edildiği gibi siyasette yirmi dört saat bile uzun zamandır. 2019'a kadar birçok siyasi parametrede değişiklikler olacak" dedi.


Yayın Tarihi: 05.05.2017

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın daha önce cezaevinde yazdığı iki öykü ortaya çıkmıştı. Demirtaş bu sefer bir şiir kaleme aldı. Selahattin Demirtaş'ın şiirindeki "Suçsa suç kardeşim, tepesini attırmayın insanın" dizeleri dikkat çekti. Demirtaş, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, terör örgütü üyesi olmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, örgüt adına suç işlemek, Türkiye Cumhuriyeti’ni alenen aşağılamak iddiasıyla yargılanıyor.


Yayın Tarihi: 27.04.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nden 16 Nisan Pazar günü yapılacak anayasa değişikliği referandumu için yazılı bir mesaj gönderdi. Demirtaş, 'Tek adam'da değil, tek yürekte buluşalım' başlıklı referandum mesajında, "Elbette ’HAYIR’ çıkması iç barış, istikrar ve kardeşliğin güçlenmesine en fazla katkı sunacak seçenektir. ’Evet’ diyen de ’Hayır’ diyen de onurlu, değerli, saygın yurttaşlarımız, kardeşlerimizdir" dedi.


Yayın Tarihi: 13.04.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, başladıkları açlık grevine son verdi. Demirtaş ve Zeydan ile birlikte, Edirne F Tipi Cezaevi'nde 25 Şubat'tan bu yana süren açlık grevi de sona erdi. HDP grevin bittiğini açıklamayla duyurdu. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın devam eden tutukluluk durumları için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuru yapılmıştı.


Yayın Tarihi: 31.03.2017

HDP Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Selahattin Demirtaş'ın açlık grevi ile ilgili olarak "Pervin Buldan Adalet Bakanı'ndan görüşme talep etmişti. Pazartesi bizi kabul edebileceğini söyledi” dedi. HDP Genel Merkezi'nden dün yapılan açıklamada, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan'ın bugün itibariyle açlık grevine başlayacakları ve cezaevindeki tüm mahkumlara dönük adaletsiz uygulamaları görünür kılmak istedikleri belirtildi.


Yayın Tarihi: 31.03.2017

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, yarın açlık grevine başlıyor. Daha önce cezaevindeki bazı PKK’lı hükümlüler, OHAL nedeniyle getirilen kısıtlamaları ve ceza infaz kurumunun uygulamalarını öne sürüp, protesto için açlık grevi yapmıştı.


Yayın Tarihi: 30.03.2017

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan'ın cezaevinde volta atarken çekilen fotoğrafları yayınlandı


Yayın Tarihi: 23.03.2017

Erdoğan'ın başdanışmanı Oktay Saral'ın, twitter hesabından kişilik haklarına hakarette bulunduğu gerekçesiyle, Selahattin Demirtaş'a 9 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verildi


Yayın Tarihi: 21.03.2017

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bir milletvekilinin yaptığı bir konuşmasıyla ilgili soruşturma yapılabilmesi için iki soruşturma şartının aynı anda gerçekleştirilmesi lazım" dedi.


Yayın Tarihi: 10.03.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kaldığı Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda açlık grevi var


Yayın Tarihi: 27.02.2017

"Selahattin Demirtaş, başkanlığa 'Evet' deseydi tutuklanmazdı" diyenlerin oranı yüzde 75 çıktı. 'Hayır' oylarının oranı ise yüzde 56.4 civarında olduğu açıklandı.


Yayın Tarihi: 27.02.2017

Resmi temaslar için Türkiye'ye gelecek olan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin geliş nedenini oluşturan çantasındaki 'gündem maddeleri' neler?


Yayın Tarihi: 25.02.2017

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani yaptığı açıklamada, barış süreci için Selahattin Demirtaş ve diğer vekillerin serbest bırakılması gerektiğini söyledi


Yayın Tarihi: 24.02.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanı'na hakaret iddiasıyla yargılandığı davaya müdahillik talebinde bulundu.


Yayın Tarihi: 23.02.2017

AB, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ve diğer Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'a 5 ay hapis cezası verilmesinin endişeleri artırdığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 22.02.2017

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş, 5 ay hapse çarptırıldı.


Yayın Tarihi: 21.02.2017

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın devam eden tutukluluk durumları için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuru yapıldı.


Yayın Tarihi: 20.02.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi'nden, Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği dilekçede tahliyesini istedi.


Yayın Tarihi: 15.02.2017

Selahattin Demirtaş hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. Demirtaş için 43 yıldan 142 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.


Yayın Tarihi: 31.01.2017

HDP Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği dilekçede HDP'nin eş genel başkanlarının adlarına neden yer verilmediğini sordu.


Yayın Tarihi: 25.01.2017

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın Van'ın Erciş ilçesinde katıldığı mitingde yaptığı konuşmada, "halkı kin ve düşmanlığa teşvik ettiği" iddiasıyla yargılanmasına başlandı.


Yayın Tarihi: 24.01.2017

Selahattin Demirtaş :Barış süreci barış ile sonuçlansaydı ben şu anda burada yargılanmıyor olacaktım. Muhtemelen hem ben hem de bu süreçte görev alan kişiler barış ödülleri alacaktık


Yayın Tarihi: 17.01.2017

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ için rekor denilecek hapis istemi talep edildi...


Yayın Tarihi: 17.01.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Adana'daki bir konuşmasında 'PKK terör örgütü propagandası yaptığı' iddiasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü.


Yayın Tarihi: 10.01.2017

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne E Tipi Cezaevi'nde ifade verdi.


Yayın Tarihi: 06.01.2017

Edirne F Tipi Yüksek cezaevinde tutuklu Selahattin Demirtaş’ın sağlık durumu nasıl? Muayeneye giden Demirtaş için savcılık açıklama yaptı.


Yayın Tarihi: 16.12.2016

Selahattin Demirtaş'ın, "Türkiye Cumhuriyet hükümetini, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağıladığı" iddiasıyla ilgili yargılama başladı.


Yayın Tarihi: 15.12.2016

Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, muayene amacıyla Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine getirildi.


Yayın Tarihi: 15.12.2016

HDP lideri Selahattin Demirtaş'ın İstanbul saldırısının gerçekleştiği cumartesi günü kalp spazmı geçirdiği iddia edilmişti. Cezaevi yönetimi ise Demirtaş'ın kolesterolünün yükseldiğini duyurdu.


Yayın Tarihi: 12.12.2016

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, cezaevindeki HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın cumartesi günü kalp spazmı geçirdiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 12.12.2016

"Bu sıkıntılı dönemi dayanışma ile aşarak ülkeyi düze çıkarmayı başarmalıyız"


Yayın Tarihi: 12.12.2016

Demirtaş, 3 yıl önce ’Rojava ile dayanışma yürüyüşü’ öncesi tartıştığı polislerin şikayeti üzerine tutuklu bulunduğu Edirne’deki cezaevinden SEGBİS aracılığıyla Cumhuriyet Savcısı’na ifade verdi.


Yayın Tarihi: 08.12.2016

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'nden partililere mektup gönderdi.


Yayın Tarihi: 08.12.2016

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, tutuklu bulundukları Edirne Yüksek Güvenlikli F TipiCezaevi’nde HDP Milletvekili Abdullah Zeydan ile aynı koğuşta kalma talebi reddedildi.


Yayın Tarihi: 05.12.2016

HDP operasyonuyla Selahattin Demirtaş, Ahmet Türk gibi Kürt siyasetinin önde gelen isimlerinin tutuklanmasının ardından HDP ve PKK çağrılarına rağmen bölge halkı neden sokağa çıkmadı? İşte yanıtı...


Yayın Tarihi: 05.12.2016

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı tutuklu bulunduğu Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'ne istediği bir saz kendisine verildi.


Yayın Tarihi: 02.12.2016

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Mardin'de görülen "bodrum” davası ertelendi.


Yayın Tarihi: 25.11.2016

Cezaevindeki HDP Eş Genel Bbaşkanı Selahattin Demirtaş'tan ilk görüntü... Demirtaş SEGBİS'le bağlanarak savunma verdi.


Yayın Tarihi: 25.11.2016

Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'nde yatan PKK'lı 62 hükümlü, Adalet Bakanlığı'nın kararıyla başka illerdeki cezaevlerine nakledildi.


Yayın Tarihi: 23.11.2016

Demirtaş, soru önergesinde, "10 milletvekilinin halen F Tipi hücrelerde tek başına tecritte tutuluyor olmaları hakkında herhangi bir girişiminiz olacak mı?" diye sordu.


Yayın Tarihi: 22.11.2016

Edirne'de cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyarete gelen ’Avrupalı heyet’ izinleri olmadığı gerekçesiyle cezaevine alınmadı.


Yayın Tarihi: 21.11.2016

Eş genel başkanların tutuklanmasının ardından ikinci grup toplantısı gerçekleşti


Yayın Tarihi: 15.11.2016

Edirne'de HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ve milletvekili Zeydan'ı cezaevinde ziyarete gelen avukatın üzerinde cep telefonu bulundu.


Yayın Tarihi: 15.11.2016

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna yapılan itiraz, Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliğince reddedildi.


Yayın Tarihi: 14.11.2016

Almanya'da yayımlanan bir derginin, cezaevinde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan, propaganda amaçlı Avrupa ve Almanya'ya yönelik mesaj içeren not istediği öğrenildi.


Yayın Tarihi: 12.11.2016

Tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın cezaevinden avukatları ararcılığıyla yolladığı mesajı partisinin grup toplantısında okundu.


Yayın Tarihi: 08.11.2016

"Unutmasınlar ki tek bir kibrit çöpü, tek bir mum bu karanlığı aydınlatmaya yeterlidir"


Yayın Tarihi: 06.11.2016

HDP, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile 7 milletvekilinin tutuklanmasının ardından aldığı kararı bugün açıkladı.


Yayın Tarihi: 06.11.2016
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir