Sırrı Süreyya Önder kimdir?

Sırrı Süreyya Önder kimdir?

Sırrı Süreyya Önder 1978 yılında Adıyaman Lisesi'nde öğrenciyken tutuklandı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni kazandı. Sırrı Süreyya Önder 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra yargılandı. Uzunca bir yargılama süreci yaşadı. Sonra 12 yıl hapse mahkum oldu. 7 yıl hapis cezası aldı. Beynelmilel filmiyle ilk yönetmenliğini yaptı. Ocak 2010 - Mart 2010 arasında Bir Gün gazetesinde köşe yazıları yazdı. Sırrı Süreyya Önder Ekim 2010'da Radikal gazetesinde köşe yazarı oldu. 

Sırrı Süreyya Önder 2011 genel seçimlerinde BDP' nin desteklediği bağımsız adaylar arasında yer aldı. İstanbul 2. bölge milletvekili oldu.
1915'te yaşananların soykırım olduğunu söyleyen BDP'li Sırrı Süreyya Önder, 24 Nisan'ın 'Ermeni halkının ulusal yas ve acılarının paylaşım günüi ilan edilmesi için Meclis'e teklif vereceklerini açıkladı.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi.

Sırrı Süreyya Önder, 1915'deki Ermeni tehcirinin yıldönümü dolayısıyla dün İstanbul'da yapılan etkinliğe katıldığını anımsatarak, ''Taksim'de Ermeni halkının yasını paylaştık'' ifadesini kullandı.

Sırrı Süreyya Önder 1915 olaylarının ''soykırım'' olduğunu iddia etti, ''Türklerin ve Kürtlerin içinde bu katliama çanak tutanlar olduğu gibi, Ermenileri korumaya çalışan, hatta korurken canından olan dedelerimiz de var'' diye konuştu.

Sırrı Süreyya Önder, 24 Nisan 1915'te evinden alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadığını ifade ettiği bazı Ermeni milletvekili, yazar ve şairin yanı sıra 19 Ocak 2007'de öldürülen Hrant Dink'in fotoğraflarını gösterdi.

TBMM Başkanlığı'na, Ermeni tehciriyle ilgili bir Meclis Araştırma Önergesi vereceklerini belirten Önder, ayrıca 24 Nisan'ın ''Ermeni halkının ulusal yas ve acılarının paylaşım günü'' ilan edilmesi için TBMM Başkanlığı'na kanun teklifi sunacaklarını söyledi.

FİLMLERİ: 

Yönetmen 
• Beynelmilel (2006)
• Taş Yok Mu Taş? (Kısa Film)

Senaryo yazarı 
• Beynelmilel (2006)
• O... Çocukları (2008)

Oyuncu 
• Ada: Zombilerin Düğünü (2010)
• Ejder Kapanı (2010)
• Sis ve Gece (2007)
• Beynelmilel (2006) - Servet

Aldığı ödüller 
• 14. Altın Koza Film Festivali, "En İyi Film" Ödülü, Beynelmilel
• 14. Altın Koza Film Festivali, Halk Jürisi "En İyi Film" Ödülü, Beynelmilel
• 14. Altın Koza Film Festivali, "En İyi Senaryo" Ödülü, Beynelmilel
• 18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ulusal Uzun Film Yarışması, "En İyi Film" Ödülü, Beynelmilel
• 18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ulusal Uzun Film Yarışması, Onat Kutlar "En İyi Senaryo" Ödülü, Beynelmilel
• 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali 2007, Ulusal Yarışma "Jüri Özel" ödülü, Beynelmilel
• 7.Karachi Uluslararası Film Festivali (Pakistan) 2009, "En iyi Yönetmen" Ödülü - Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez, Beynelmilel

Son Dakika Yeni Sırrı Süreyya Önder Haberleri

HDP Ankara Milletvekili ve sinemacı Sırrı Süreyya Önder, açlık grevindeki tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ile Semih Özakça için 'Yaşıyor' adlı kısa film çekti. Önder, filmi çekmeye nasıl karar verdiğini anlatırken "Yaşayıp yaşamadıklarını kontrol etmek için gece uyandırılma, kontrol edilme meselesi bana çok sarsıcı geldi" dedi. Öte yandan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan başvuruyu reddetti


Yayın Tarihi: 03.08.2017

TBMM Genel Kurulu'nda HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol arasında "infaz kararı" tartışması yaşandı. Terör örgütü PKK tarafından öldürülen öğretmen Necmettin Yılmaz için Tunceli'de yapılan yürüyüş sonrası örgütün kendisi hakkında infaz kararı çıkardığı iddiasında bulunan Gürsel Erol'a Sırrı Süreyya Önder yanıt verdi. Önder, "Senin kıraatını da kalibreni de herkes biliyor" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 25.07.2017

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Büyük hayal kırıklıklarım var: Yitip giden canlara engel olamamak. Çatışmasız bir dönem yakalamışken, bunu iyi kötü iki buçuk yıl gibi bir zamana yayabilmişken, muhafaza edememiş olmak, başta kendimi sorumlu tutarak en büyük üzüntümdür” sözleriyle siyaseti bırakacağını duyurdu. Önder, çözüm sürecinin yeniden başlama yolunda olduğunu da söyledi: "Mevcut durum, devlet açısından sürdürülebilir değil. Kürtler açısından da kabul edilebilir değil."


Yayın Tarihi: 22.05.2017

Tutuklu vekillerin durumu için HDP'ye Anayasa Mahkemesi tarafından randevu verilmeyince mahkemeyi arayan Sırrı Süreyya Önder, “Henüz tutuklanmayan bütün HDP milletvekillerinin AYM’nin törenine katılacağını” bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Bakanı Orgeneral Hulusi Akar’ın aralarında olduğu devlet erkânının katılacağı AYM’nin 55. kuruluş yıldönümü töreni HDP’nin bütün vekilleriyle katılma talebi nedeniyle büyük bir krize dönüştü.


Yayın Tarihi: 26.04.2017

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Türkiye'nin Mehter marşı ile İzmir marşı arasına sıkıştırılmak istendiğini ve bu ikisinden de Türkiye için ortak bir gelecek çıkmasının mümkün olmadığını belirterek, referandum sürecinde "hayır" ve "evet" oylarının başa baş olduğunu ve alanlardan 7 Haziran seçimleri öncesi "kokusu" geldiğini söyledi. Önder çözüm sürecine ilişkin soruya ise ilginç bir yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 10.04.2017

PKK yöneticileriyle Kandil'de bulunduğu sırada bombardımana maruz kaldığını anlatan Sırrı Süreyya Önder, "Dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in araya girmesiyle bombardıman durduruldu" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 24.03.2017

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, "Cemrenin üçüncüsü Nisan'ın 16'sında düşecek. Baharın gelişini 16 Nisan'da kutlayacağız" dedi.


Yayın Tarihi: 21.02.2017

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) 50. kuruluş yıl dönümü Şişli Kent Kültür Merkezi'nde düzenlenen geceyle kutlandı.


Yayın Tarihi: 14.02.2017

Selahattin Demirtaş :Barış süreci barış ile sonuçlansaydı ben şu anda burada yargılanmıyor olacaktım. Muhtemelen hem ben hem de bu süreçte görev alan kişiler barış ödülleri alacaktık


Yayın Tarihi: 17.01.2017

“Hangi el tarafından yapılmış olursa olsun bu saldırıyı kınadığımızı belirtmek istiyorum”


Yayın Tarihi: 11.12.2016

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında 'Halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik' suçlarından 40 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.


Yayın Tarihi: 08.12.2016

Diyarbakır’ın merkezi dün bombalı minibüsle yapılan saldırı için HDP'den yeni bir iddia geldi.


Yayın Tarihi: 05.11.2016

TBMM’de dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ardından haklarındaki soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmeyen HDP’lilere yönelik önceki gece yarısı operasyon düzenlendi. İşte tüm ayrıntılar...


Yayın Tarihi: 05.11.2016

Dün gece yapılan operasyonla gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ tutuklandı. Abdullah Zeydan'ın da tutuklanmasıyla tutuklanan HDP'li vekil sayısı 9'e yükseldi.


Yayın Tarihi: 05.11.2016

Hakimlik sorgusunun ardından adli kontrol şartı konularak serbest bırakılan Sırrı Süreyya Önder açıklama yaptı.


Yayın Tarihi: 04.11.2016

Darbe girişimi nedeniyle destek amaçlı TBMM'ye gelen STK'lar HDP'li Sırrı Süreyya Önder'in konuşması sırasında 'Sayın Öcalan' ifadesine tepki göstererek, kürsüye yürümek istedi.


Yayın Tarihi: 20.07.2016

Sırrı Süreyya Önder, Erdoğan’ın dokunulmazlıkları kaldıran anayasa değişikliğini onaylamayı son güne bırakmasının HSYK’da hakimlerin atamasını içeren kararnameyle ilgisi olduğunu ifade etti.


Yayın Tarihi: 07.06.2016

Sırrı Süreyya Önder, konuk olduğu 'Gündem Müzakere' programında, "İmralı tutanakları notları çok sorunlu, referans olarak görmüyorum" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 01.06.2016

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder Diyarbakır'daki Nevruz alanında konuşmasında, ''Çağrımıza cevap verilirse 1 hafta içerisinde barışı sağlarız'' dedi.


Yayın Tarihi: 21.03.2016

Demirtaş ve Yüksekdağ'ın da olduğu 5 HDP'li vekilin fezlekesi Başbakanlık'ta


Yayın Tarihi: 04.03.2016

Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan'ın tecrit altında tutulduğunu iddia etti ve Öcalan'ın sağlık koşulları ve güvenliği ile ilgili örgütünü endişeye sevk etmenin savaş sebebi olacağını söyledi.


Yayın Tarihi: 07.01.2016

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun HDP ile görüşmesini iptal etmesinin ardından söylediklerine yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 28.12.2015

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Abdullah Öcalan'ın gelinen noktada 'Çözüm Süreci'ne nasıl baktığını canlı yayında anlattı.


Yayın Tarihi: 27.10.2015

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'den, Süleyman Şah'a ilişkin çarpıcı bir açıklama geldi.


Yayın Tarihi: 01.10.2015

TBMM'de bağımsız bakanların yemin oylamasıyla ilgili tartışmaları muhalefet temsilcileri yorumladı.


Yayın Tarihi: 03.09.2015

Meclis Genel Kurulu'nda RTÜK'e üye seçimi konusunda çıkan tartışmada tansiyon yükseldi.


Yayın Tarihi: 14.07.2015

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeliği için Meclis Başkanı İsmet Yılmaz tarafından bulunan çözümün anayasaya aykırı olduğunu savundu.


Yayın Tarihi: 10.07.2015

Habertürk TV'de canlı yayına katılan Sırrı Süreyya Önder, Bahçeli'ye yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 01.07.2015

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder İmralı heyeti olarak çözüm sürecine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Yayın Tarihi: 12.06.2015

Seçim sonuçlara ilişkin HDP'den ilk açıklama Sırrı Süreyya Önder'den geldi. Sonra da Demirtaş kameraların karşısına geçti ve AK Parti ile hiçbir koşulda koalisyona gitmeyeceklerini açıkladı.


Yayın Tarihi: 08.06.2015

MHP Grup Başkanvekili ve MHP İzmir Milletvekili Adayı Oktay Vural, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in "Çözüm sürecini MHP ile bile yürürüz" sözlerine sert yanıt verdi.


Yayın Tarihi: 05.06.2015

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, seçimden sonra çözüm süreci için önemli açıklamada bulundu. "MHP ile bile yürütürüz" diyen Önder, "yeter ki ciddiyet olsun" dedi.


Yayın Tarihi: 04.06.2015

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Ankara Elmadağ'da yaptığı konuşmada "Kardeşçe, bir arada, eşit yaşayabilmek için HDP bu seçimde tarihi bir şans ve fırsat haline geldi" dedi.


Yayın Tarihi: 25.05.2015

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, AKP'li vekil Bülent Gedikli'nin "Bölgede HDP'lilerin vatandaşları tehdit ediyor" şeklindeki iddiaları üzerine canlı yayına bağlandı. Konuşma kavga ile bitti.


Yayın Tarihi: 25.05.2015

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder, partilerine yönelik saldırılar, 'Çözüm Süreci' ve 7 Haziran seçimlerini değerlendirdi.


Yayın Tarihi: 21.05.2015

Sırrı Süreyya Önder, "Hükümet yine gidecek ve barışın imarı için Öcalan ile görüşecek. Ondan yardım dileyecektir. Bunun başka çaresi yoktur" dedi.


Yayın Tarihi: 21.05.2015

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Adana ve Mersin'de HDP binalarında meydana gelen patlamalarla ilgili zehir zemberek bir açıklama yaptı.


Yayın Tarihi: 18.05.2015

HDP’li Sırrı Süreyya Önder, NTV’de katıldığı canlı yayında kanalın zor duruma düştüğünü, mali açıdan bir sorunu olmadığını, bu nedenle biraz da itibara ve insan onuruna çalışması gerektiğini söyledi.


Yayın Tarihi: 21.04.2015

Sırrı Süreyya Önder, "İktidarın hık dediğine mık demeyen bir kültür ve sanat ortamı için emek sarf edeceğim" dedi.


Yayın Tarihi: 13.04.2015

Sırrı Süreyya Önder: İzleme Heyeti'nde mutabık kalınmıştı ama yerinde yeller esiyor


Yayın Tarihi: 11.04.2015

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana'nın da yer aldığı bir heyet, İmralı'daki Abdullah Öcalan'ın Celal Talabani'ye gönderdiği mektubu iletti.


Yayın Tarihi: 30.03.2015

HDP İzmir milletvekili seçilebilmek için 36 kişi başvurdu. Adaylarını merkez yoklaması ile belirleyecek partinin İzmir’de ilk sıraya HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder’i koyması bekleniyor.


Yayın Tarihi: 17.03.2015

HDP'li vekil Sırrı Süreyya Önder, bir grup arkadaşı ile birlikte İmralı Adası’nda dün görüştükleri Abdullah Öcalan’ın 21 Mart’taki Nevruz kutlamasında okunmak üzere bir mektup kaleme aldığını söyledi.


Yayın Tarihi: 15.03.2015

Meclis Başkanlık Divanı'nda yapılan oylamada muhalefetin İç Güvenlik Paketi'ne yönelik itirazları reddedilince HDP'li Meclis İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder toplantıyı erken terk etti.


Yayın Tarihi: 03.03.2015

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, TBMM'de, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile bir görüşme gerçekleştirdi. Yalçın Akdoğan, İç Güvenlik Paketi'nin haftaya Meclis'e geleceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 12.02.2015

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP heyetiyle bir araya geldi.


Yayın Tarihi: 11.02.2015

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'le görüşüyor.


Yayın Tarihi: 11.02.2015

TBMM Genel Kurulu'nda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, yaklaşık 20 dakika ayakta beraberindeki milletvekilleri ile bol kahkahalı sohbet etti.


Yayın Tarihi: 20.01.2015

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile çözüm sürecine ilişkin son gelişmeleri konuşan HDP Heyeti’nden Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan gazetecilere açıklamalarda bulundu.


Yayın Tarihi: 22.12.2014

HDP’li Sırrı Süreyya Önder Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sözlerine cevap verdi.


Yayın Tarihi: 10.12.2014
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir