5 kilo salep soğanına 300 bin TL ceza kesildi

Elazığ'da 25 kilogram salep soğanı ile yakalanan 5 kişiye toplam 300 bin TL para cezası kesildi.

Elazığ'da 25 kilogram salep soğanı ile yakalanan 5 kişiye "biyolojik çeşitliliği tahrip etmek” suçundan toplam 300 bin TL para cezası kesildi. Koruma altında bulunan salep soğanları ise tekrar aynı bölgede toprakla buluşturuldu.

AW710391_01

Edinilen bilgiye göre, Alacakaya İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları denetimler sırasında bir aracı durdurdu. Araçtaki bir çuvaldan şüphelenen polisler, açıp baktıklarında içerisinde toplanması yasak olan, doğadan kaçak olarak toplanan 25 kilogram salep soğanı ele geçirdi. Araçtaki salep soğanlarını topladığı ileri sürülen 5 kişi hakkında yasal işlem yapılırken, durum Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesine de bildirildi. Bölgeye giden ekipler, 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 9. maddesinin A ve F bendinde belirtilen hususlara aykırı olarak "biyolojik çeşitliliği tahrip etmek"ten dolayı aynı kanunun 20. maddesinin K bendine göre 5 şüpheliye ayrı ayrı 60 bin TL olmak üzere toplam 300 bin TL'lik para cezası uyguladı. Doğa Koruma ve Milli Parklara bağlı ekipler ise, polisten teslim aldıkları salep soğanlarını bölgede tekrar toprakla buluşturdu.

AW710391_07

GEÇEN YIL 48 BİN TL OLAN CEZA 60 BİN TL'TE YÜKSELDİ

Aynı ilçede geçtiğimiz ay 6 şahıs yine 25 kilogram salep soğanı ile yakalanmış, aynı maddeye göre işlem yapılmıştı. Geçtiğimiz yıl ise bölgede 1 şüpheli 6 kilogram salep soğanı ile yakalanmıştı. Yakalanan şahsa 48 bin TL para cezası kesilmiş, salep soğanlarının ise tekrar ekimleri yapılmıştı. Bu yıl "biyolojik çeşitliliği tahrip etmek" suçunun para cezasının 60 bin TL'ye yükseldiği öğrenildi.

KAYNAK:İHA

AW710391_02

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
devlete para lazım sen yeme oğlum kodamanlar yiycek sen ne yiyeceksin biliyosun. çünkü sen zavalı halksın
@azizon İyice abartınız. Yakında sizden birşeyler çalınca devlet ceza kesmeyince devlet adaleti sağlamıyor diye bağırmayın. Bu ne trafikte hata yaparsın ceza kesilir devlete para lazımda o sebeple ceza kesiyor ama kendisinin suçlu olduğunu görmüyor. Erdoğan düşmanlığından neye laf söyleyeceğiniz bilmiyorsunuz.
@azizon aynen öyle!! senelerce düşünüyon kafayı yoruyosun icraate geçiyosun bende bir ev alayım güzel bir arabaya bineyim.karlı bir iş mi yasak!!!!hapis asgari ücrete devam!!
SACMALIK BASKA BIRSEY DEGIL..BIRAKIN INSANLAR DOGADAN FAYDALANSIN GERCEK SALEP ICILSIN..
@baktirhanoglu salep artık ruhsatlı olarak tarımı yapılıyor.İsteyen her kez yapabilir
@baktirhanoglu bu zihniyetle siz denizde balık da bırakmazsınız.
şaşkınlıkla okuyorum.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler