HABER

ABD'den dehşete düşüren Suriye açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanlığı, Beşşar Esad rejiminin Suriye'de Saydnaya Hapishanesinde binlerce insanı öldürdüğü ve cesetlerini fırınlarda yaktığı açıkladı. ABD Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini yürüten Stuart Jones, "Sednaya cezaevinde gerçekleştirilen toplu cinayetlerin boyutunun gizlenmesi için bu krematoryumun inşa edildiğine inanıyoruz" dedi. Uluslararası Af Örgütü, Esed rejiminin hapishanelerde, çoğu sivil muhaliflerden oluşan 13 bin dolayında kişinin infaz edildiğini raporlamıştı.

Krematoryumun bulunduğu binaya ait olduğu iddia edilen uydu fotoğraflarını yayınlayan ABD Dışişleri Bakanlığı, söz konusu hapishanede günde yaklaşık 50 mahkûmun asıldığını ve bu kişilerin çoğunun krematoryumda yakıldığını düşündüklerini açıkladı.

Geçici olarak ABD Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini yürüten Stuart Jones, "Sednaya cezaevinde gerçekleştirilen toplu cinayetlerin boyutunun gizlenmesi için bu krematoryumun inşa edildiğine inanıyoruz" dedi. 2013 yılından bu yana çekilen görüntülerin yer aldığı fotoğraflardan Ocak 2015 tarihli olanında, binanın çatısındaki belli bir bölgedeki karın erimiş olduğu görülüyor.

ASTANA ANLAŞMASINA ŞÜPHEYLE BAKILIYOR

ABD'nin Yakın Doğu ile ilişkilerinden sorumlu dışişleri bakan yardımcılığı görevini vekâleten yürüten Jones; Washington'ın, Astana'da Türkiye, Rusya ve İran arasında imzalanan çatışmasızlık bölgesi anlaşmasına "şüpheyle bakması için de gerekçesi olduğunu" sözlerine ekledi.

Jones, "Geçmişteki ateşkes anlaşmalarında yaşanan başarısızlıklar ışığında, şüpheci olmamız için neden var... (Esad) rejimi sivillere ve muhalif güçlere yönelik tüm saldırılarını durdurmalı. Rusya da rejimin buna riayet etmesi için sorumluluk almalı" dedi.

13 BİNE YAKIN KİŞİ İNFAZ EDİLDİ

Uluslararası Af Örgütü, Suriye'deki gizli bir hapishanede, çoğu sivil muhaliflerden oluşan 13 bin dolayında kişinin infaz edildiğini söyledi. Örgütün hazırladığı yeni raporda, Eylül 2011 ve Aralık 2015 arasında Saydnaya Hapishanesi'nde her hafta toplu idamların yaşandığını iddia edildi. Af Ögütü, iddia ettiği idamlara Suriye hükümetinin en üst düzey seviyeleri tarafından onay verildiğini belirtti.

SURİYE HÜKÜMETİ REDDETMİŞTİ

Suriye hükümeti daha önce mahkûmların infaz edildiği veya kötü muamele gördükleri iddialarını reddetmişti. Ancak BM'nin insan hakları uzmanları bir yıl önce, tanıklıklar ve belgesel kanıtların, onbinlerce kişinin gözaltına alındığını ve gözaltındayken "çok büyük sayıda ölümlerin" olduğunu gösterdiğini duyurmuştu.

"TAM BİR GİZLİLİK İÇİNDE İNFAZLAR..."

Af Örgütü raporunu, aralarında eski gardiyanlar, tutuklular ve hapishane yetkililerinin de bulunduğu 84 kişiyle görüşerek hazırladı. Raporda, Şam'ın hemen kuzeyindeki hapishanede "her hafta, sıklıkla da haftada iki kez 20 ila 50 kişinin tam bir gizlilik içinde infaz edildiği" söyleniyor.

Geri Dön