EĞİTİM

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Affetmek nasıl yazılır? Affetmek ayrı mı yazılır birleşik mi yazılır, TDK’ye göre doğru yazılışı nedir?

Türkçemiz kelime sayısı açısından bir hayli zengin bir dil olarak karşımıza çıkmaktadır. Sözcük sayısının fazla olması ve bazı sözcüklerin birbirine benzemesi, yazım hatalarının ortaya çıkmasında etkendir. Bu yazım yanlışlarını engellemek için imla kurallarının doğru bir biçimde öğrenilmesi gerekmektedir. Dilimizde çok sık yazım hatası yapılan kelimelerden biri affetmek sözcüğüdür. Peki, affetmek nasıl yazılır, TDK’ye göre doğru yazılışı nedir?

Dilimizde Türkçe kökenli sözcüklerin yanı sıra yabancı kökene sahip kelimeler de bulunmaktadır. Affetmek kelimesi de bu sözcükler arasında yer almaktadır. Bu sözcük dilimize Fransızcadan girmiştir. Fransızca “pardon” kelimesinden dilimize aktarılmıştır. Affetmek kelimesi günümüzde yaygın olarak kullanılan sözcükler arasındadır. Affetmek kelimesiyle ilgili en doğru bilgiye ulaşmak için Türk Dil Kurumu yazım kılavuzlarından yararlanılır. Bu yazım kılavuzları arasında ise en güvenilir kaynak Türk Dil Kurumudur.

Affetmek nasıl yazılır?

Affetmek kelimesi sıklıkla yanlış yazılan ve doğru yazımının öğrenilmesi gereken sözcüklerden biridir. Affetmek yazımı ile ilgili en doğru bilgi için rehberlik eden sözlük sitelerinin ziyaret edilmesi önerilmektedir. Bu siteler arasında öne çıkan ise Türk Dil Kurumunun çevrimiçi kelime sorgulamaya imkân tanıdığı yazım kılavuzudur. Ayrıca bu siteden sözcüklerin manaları da kolay bir şekilde öğrenilmektedir. Buna göre affetmek TDK Sözlük'e göre manası şöyledir:

  • (İsim) Hibe etmek ya da bağışlamak
  • (İsim) Anlayışla karşılamak veya mazeretini kabul etmek
  • (İsim) Herhangi bir kimsenin sorumluluğu altındaki bir işten ayrılmasına müsaade etmek

Affetmek ayrı mı yazılır?

Dil bilgisinde bazı sözcükler belli başlı kurallar gereği bitişik yazılırken bazıları ise ayrı yazılmaktadır. İmla kurallarına aykırı olunduğunda ortaya manasını yitirmiş kelime öbekleri veya cümleler çıkmaktadır. Bu yüzden sözcükleri kullanmadan önce doğru yazımıyla ilgili bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Bu bağlamda affetmek bitişik mi yazılır konusu gündeme gelmektedir. Türkçemizde birleşik isim olarak adlandırılan birçok kelime mevcuttur. Affetmek sözcüğü de bunlardan biridir. Bu yüzden bu kelime her zaman bitişik bir biçimde yazılmalıdır.

Türk Dil Kurumuna göre affetmek kelimesiyle ilgili en yaygın yapılan imla hatası “af etmek” şeklinde ayrı yazılmasıdır. Bu sözcük dil bilgisi kuralları dikkate alındığında bitişik yazılması gereken sözcükler arasında yer alır. Bu bağlamda affetmek doğru yazılışı şu şekildedir:

  • Affetmek (doğru kullanım)
  • Af etmek (yanlış kullanım)

Keşfet

En Çok Aranan Haberler