Ahmet Kaya filmiyle ilgili aileden ilk açıklama: “Vahşi bir sömürü örneğidir”

Ahmet Kaya'nın ailesi, sanatçının hayatının film olacağına dair haberlere ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, rant odaklı bu tür girişimlere onay ve izinlerinin olmadığını belirttiler.

Ahmet Kaya filmiyle ilgili aileden ilk açıklama: “Vahşi bir sömürü örneğidir”

Ahmet Kaya'nın hayatını anlatan "Ahmet İki Gözüm" filminin çekimleri, Kaya’nın ailesinin karşı çıkmasına rağmen devam ediyordu. Vizyona girmek üzere olan filmle ilgili Kaya'nın eşi Gülten Kaya, "Bunlar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağız. Ahmet Kaya ile yan yana dahi gelmemiş kişiler film yapmaya kalkıyor. Bu tür girişimler için vahşi bir sömürü örneğidir" dedi.

Son günlerde basında ve sosyal medyada Ahmet Kaya’nın hayatının film yapılacağına dair yapılan haberlere ilişkin Kaya'nın ailesi açıklama yaptı. Tamamen rant odaklı bu tür girişimlere onay ve izinlerinin olmadığını daha önce de yazılı bir basın açıklamasıyla belirten Ahmet Kaya'nın ailesi, Buna rağmen, bahse konu spekülatif haberlerin ısrarla ve artarak devam ettiğini ve konu hakkında bir bilgi kirliliği yaşandığını ifade etti.

YAPILANLAR KAYA'NIN SÖMÜRÜSÜNDEN İBARET TİCARİ FAALİYETTİR

"Ahmet Kaya’yı anlatmaya, onu filmlerin, belgesellerin öznesi yapmaya değer kılan, onun notaları, besteleri, sözleri, sesi, mücadelesi ve bütün olarak hayattaki duruşudur. Bu duruş emekle, sanatla, mücadeleyle, ahlaki değerlerle yoğrulmuştur. Ahmet Kaya için atılacak her adım, onun bu değerlerine sadakatle gerçekleşmelidir." dedi.

Oysa yapılanlar Ahmet Kaya’nın vahşi bir sömürüsünden ibaret ticari bir faaliyettir. Ahmet Kaya’nın hayata bakışını, düşüncelerini, yeteneklerini ve üretimini sevenlerine karşı bir sorumlulukla ya da gerçek sinemanın görsel ve estetik diliyle geleceğe yönelik olarak ‘belgeleme’ yerine, onu yağmalama girişimlerinden olan “film” ya da ”filmler”i yapmaya çalışanların adlarını ise biliyoruz tabi. Bunlar Ahmet Kaya/Yusuf Hayaloğlu ağzından söylemek gerekirse Sanat hırsızları!

dsc_6883-660x440

Ahmet Kaya’nın sanatsal varlığı ve üretimi hayatın ortasında bir hakikat olarak varlığını sürdürürken onu taklit etmeye soyunan sanat hırsızı figüranların hali de acıklıdır tabi."

AHMET KAYA ŞARKISI OLMADAN AHMET KAYA FİLMİ

Ahmet Kaya şarkısı olmayan bir Ahmet Kaya filmi yapılmaya çalışılması absürt olmanın ötesinde onun üretimine katkı sunmuş değerli şairler, söz yazarları ve diğer bestecilere karşı da büyük bir hadsizlik ve büyük bir saygısızlıktır. Dolayısıyla yapılan iş bir sanatçının başka bir sanat dalı üzerinden yağmalanmasıdır maalesef.

kaya_16_9_1575538826

Ahmet Kaya'nın yarattığı değerleri ‘film’ adı altında yağmalamayı amaçlayan projelere, projelerin başında olan ve içinde yer alan kişilere karşı tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı, film sektöründe bilinen dağıtım ve yayın şirketlerine gerekli yasal bildirimlerde bulunduğumuzu saygıyla kamuoyuna bildiririz. Bir gün Ahmet Kaya’nın değerli ve onurlu yaşamının filmi elbette yapılacaktır. O filmi kızlarımız Çiğdem ve Melis, eserlerimizin yasal temsilciliğini yapan Gam Müzik ve benden duymadığınız sürece lütfen hiçbir şeye itibar etmeyiniz.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Kendileri yapınca sanat. Ama ucu onlara dokununca sömürü, vahşet vırt zırt. Şeriat gelsin.
almanya konserindeki konuşmalarına da yer verilsin ama terör başını ne kadar çok özlemiş herkes bilsin görsün.
MERAK ETME HANIMEFENDİ KİMSE FİLMİNİ SEYRETMEYE GİTMEZ ZATEN. SESİ MÜZİĞİ İYİ OLABİLİR AMA PARAYA TAPAN, BÖLÜCÜ BİR İNSANDI.YAKINDAN TANIRIZ KENDİSİNİ.ÖYLE SOLCU KOMİNİST FİLANDA DEĞİLDİ.ÖYLE GÖRÜNÜYORDU.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler