AK Parti'li Yılmaz: Müge Anlı tüm Zazalardan özür dilemeli

ATV'de yayınlanan "Müge Anlı ile Tatlı Sert" programına Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinden telefonla bağlanan bir kadının Zazaca konuştuğu için yayından alınmasına ilişkin tartışmalar sürüyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Müge Anlı'ya 'özür dile çağrısı' yaptı.

AK Parti'li Yılmaz: Müge Anlı tüm Zazalardan özür dilemeli

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da Zazaca konuşan bir kadını, “anlaşılmayan bir dilde” konuştuğu gerekçesiyle yayından alan Müge Anlı'ya tepki gösterdi.

"Birliğe ve kardeşliğe güçlü vurgu yapmamız gereken bir zamanda, farklılıkları çatışma sebebi yapmamalıyız" diyen Yılmaz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Tüm ana diller gibi Zazaca da ana sütü kadar helaldir. Ayrıca, yapılan reformlarla tek parti ve darbe dönemlerinden kalma yasaklar kalkmış, yayın, TV, okullarda seçmeli ders, üniversitede enstitü ve yüksek lisans programları gibi pek çok adım atılmıştır.

"MÜGE ANLI SADECE ZAZALARDAN DEĞİL TÜM İZLEYİCİLERDEN ÖZÜR DİLEMELİ"

Ayrıca, diller sadece o dili konuşanların varlığı değildir. Diller, Yaradanın ayetleri ve tüm insanlığın ortak mirası olup, herkes tarafından korunmalıdır. Bir dili bilmemeniz o dili bilinmeyen bir dil yapmaz, sadece sizin o dili bilmediğiniz anlamına gelir.

Bu tespitler ışığında; sunduğu programa Siverek’ten bağlanan ve Zazaca konuşan izleyiciyi yayından kesen ve anlaşılma imkanı olmayan bir dile müsaade etmeyeceğini ifade eden Müge Anlı özür dilemelidir. Sadece ilgili şahıstan veya Zazalardan değil, tüm izleyicilerinden.

Birliğe ve kardeşliğe güçlü vurgu yapmamız gereken bir zamanda, farklılıkları çatışma sebebi yapmamalıyız. Aynı milletin fertleri olarak, demokratik bir ortamda farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak görüp, daha güçlü kardeşlik ve vatandaşlık bağlarıyla geleceğe yürümeliyiz."


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Nereden bilebilir müge anlı belki kadın pkk veya ışıd propagandası yapıyor her kez her dili bilemez yılmaz rusça çince veya romanca biliyormu belki küfür ediyor belki birilerine messaj veriyor en iyisini yapmış.
He işi yok özürdilesin
Türkiye cumhuriyetine en sadık milletlerin başında zazalar gelir. şu zor günlerde ayrımı körüklemenin gereği yok
@febeke yani bunu da hak ediyorlar
@febeke Allah razı olsun kardeşim
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler