Zerzevan Kalesi’ne turist akını! Kazılarla ortaya çıktı: Gizemli bir dinin mensupları kullanıyordu

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan ve yapılan arkeolojik bulgularla dikkatleri üzerine çeken Zerzevan Kalesi, turist akınına uğruyor.

 Zerzevan Kalesi’ne turist akını! Kazılarla ortaya çıktı: Gizemli bir dinin mensupları kullanıyordu

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan tarihi surları ile Hevsel Bahçeleri, İslam aleminin 5. Harem-i Şerif'i olarak kabul edilen Ulu Cami, İçkale Müze Kompleksi, peygamber makamları, türbeleri ile zengin tarihi ve kültürel potansiyeli bünyesinde barındıran Diyarbakır, Zerzevan Kalesi ile de turistlerin karşısına çıkıyor.

AW672405_02

Çınar ilçesine 13 kilometre uzaklıkta bulunan ve 60 dönümlük geniş bir alanı kaplayan Zerzevan Kalesi’nde yapılan kazı çalışmalarında elde edilen buluntularla kalenin geçmişinin milattan sonra 3. yüzyıla kadar uzandığı tespit edildi. Roma İmparatorluğu’nun sınır garnizonu olan ve stratejik öneme sahip olan kale, yapılan kazılarda ortaya çıkarılan ve gizemli bir dinin mensupları tarafından kullanılan Mithras Tapınağı ile birlikte adını dünyaya duyurdu.

AW672405_01

Ulaşımın rahatlıkla sağlandığı Zerzevan Kalesi, son günlerde ziyaretçilerin akınına uğradı. Kale içerisinde yüzlerce yıl öncesine gitmek isteyen ziyaretçiler, rehber eşliğinde gezdikleri Zerzevan Kalesi’nde bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Zerzevan Kalesi’nde ziyaretçi sayısının yıl içerisinde 600 bini bulması hedefleniyor. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
böyle şey olmaz efenim her bulduğunuz bir kaç taş tarih biçiyorsunuz İnek, koç, koyun öküzlerimi otlatırken bunlara benzer harebeler dolu bizde gelin tarihi keşfedin hele hele teltaş dikdağın tam ortasında dağı delip dağın içindeki inşa edilmiş daireleri görseniz yeminle TOKiden daha modernlşer, mutfakları ayrı, taştan çocuk yatağı, oturma odası, yatak odası. Dalga geçiyor deyip geçmeyin hepsi doğru, tek sorun oraya nasıl çıkıyorduk tam intihar çocuk olmıyan oralara bakması bile korkutur
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler