EĞİTİM

Aktüel eş anlamlısı nedir? Aktüel kelimesinin eş anlamlıları ile örnek cümleler

Fransızca kökenli olan aktüel kelimesi dilimize 20. yüzyılda geçmiştir. Aktüel, Fransızcadan aldığımız bir kelime olsa da Türkçe kökenli karşılıkları da vardır. Aktüel kelimesinin eş anlamlıları nelerdir?

Aktüel eş anlamlısı nedir? Aktüel kelimesinin eş anlamlıları ile örnek cümleler

Aktüel kelimesi, Fransızca bir kelimedir. Fransızca actuel kökünden türeyen bu kelime "1. fiili, eylemli, 2. güncel" anlamlarını taşır. Fransızcaya da Geç Latince döneminden geçmiştir. Aktüel kelimesi çok uzun bir geçmişe sahiptir. Aktüel kelimesinin, Türkçede aynı anlama gelen karşılıkları yani eş anlamlıları da vardır. Peki, aktüel kelimesinin eş anlamlıları nelerdir?

Aktüel kelimesi ne anlama gelmektedir?

Aktüel kelimesi, Türkçeye 1938 yılında basılan Varlık dergisi ile gelmiştir. Dilimize Fransızcadan giren bu sözcük sıklıkla kullanılıyor. Çoğu yerde aktüel kelimesi "aktuel” olarak geçiyor. Ancak bu yazım doğru değildir. Sözcüğün doğru yazımı "aktüel” şeklindedir.

Aktüel kelimesinin Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlük anlamları şu şekildedir:

  1. sıfat Güncel
  2. felsefe Edimsel

Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlük’e baktığımızda, bu kelimenin aktüelleşme ve aktüelleştirme anlamlarını taşıyan türevleri olduğu da görüyoruz. TDK’ye göre güncel anlamına gelen aktüel kelimesinden hareketle aktüelleştirme kelimesinin, güncelleştirme manasını taşıdığını söyleyebiliriz.

Aktüel kelimesinin eş anlamlısı olan sözcük

Aktüel kelimesinin eş anlamı olarak “güncel” kelimesi kullanılıyor. Fransızca kökenli aktüel kelimesinin Türkçesi güncel olarak belirtilmiştir. Bu iki kelime aynı anlamı taşıdıkları için rahatlıkla birbirlerinin yerine kullanabiliriz.

Aktüelin eş anlamlıları ile örnek cümleler

  • Alanıyla ilgili güncel kalmak için her zaman sosyal medyayı takip eder.
  • Bugünlerde bu yazarın aktüel olmasının sebebi ilgi çekici şeylere yer vermesi.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler