Mynet Trend

         

Amerika ve Meksika sınırına yapılan pembe tahterevalli ‘2020 Yılının Tasarımı’ unvanını kazandı

Amerika ve Meksika sınırına yapılan pembe tahterevalli ‘2020 Yılının Tasarımı’ unvanını kazandı

Ronald Rael ve Virginia San Fratello'nun, ABD ve Meksika sınırına kurdukları parlak pembe renkli tahterevalliler "2020 Yılın Tasarımı" unvanını kazandı.

Eğlence düşkünü çocukların hemen dikkatini çeken bu tahterevalliler aynı zamanda sosyal ve sanatsal bir anlama sahiptir. Amerika ve Meksika arasındaki sınıra yapılan bu projenin yaratıcıları Donal Trump’ın birçok duyguyu harekete geçiren politikalarına bir yanıt olarak tahterevalli uygulaması ortaya çıktığını belirtti. Yas dışı göçlere, sınır dışı edilme ve gözaltına alınma eylemlerine maruz kalan bu sınır artık pozitif renklerle anılıyor. . Londra Dizayn Müzesi'nin yöneticisi ve CEO'su, bu kurulumu "İnsanlığın, nasıl bizleri bölmeyi çare bulan güçlerin ötesine geçebilir olduğunu gösteren, özgün ve dokunaklı bir hatırlatıcı." olarak ifade etti. ABD’nin duvar inşa etme planları, insanların bağlantısı için yeni yollar bulma ihtiyacını alevlendirdi ve bu proje, belki de en güçlü dışa vurumlarından bir tanesiydi.

tahterevalli2

"Teeter-Totter Duvarı" adını verdikleri bu tahterevalli kurulumuyla ilgilenen asıl iki isim, Kaliforniya Üniversitesi (UC Berkeley) profesörü Ronald Rael ve San Jose Eyalet Üniversitesi doçenti Virginia San Fratello'ydu. 2009'da, Meksika'nın Juarez kentinden olan sanat topluluğu Collective Chopeke’in de yardımlarıyla, sonunda Sunland Park şehrine kurulumu 10 yıl sonra gerçekleştirilmiş olan pek çok kavramsal çizim üzerine çalışmışlardı. İki akademisyenin 10 yıllık iş birliğinin doruk noktası bu projeydi. Temmuz 2019'da yerleştirilen bu tahterevallilerin kurulumu sadece 20 dakika sürdü, ama duvarın diğer tarafındaki insanlarla etkileşime geçmeye ya da sadece biraz olsun eğlenmeye ve çocuk gibi hissetmeye istekli olan yoldan geçen insanların hemen ilgisini çekti.

ÇALIŞMA 10 YIL SÜRDÜ

tahterevalli

Rael ve Fratello'nun fikirlerini kavramsallaştırmaları zaman aldı ama 10 yıllık bir çalışmanın sonucunda sonunda gerçekleşti. "Teeter-Totter Duvarı" kurulumunun, " 2020 Yılın Tasarımı" olarak isimlendirilmesi Rael ve San Fratello için büyük bir sürpriz oldu. Proje, koronavirüsün 3D görselleştirilmesi, Oscar ödüllü Güney Kore yapımı olan Parazit filminin Lee Ha Jun’un tarafından yapılan set tasarımı ve İngiliz rapçi Stormzy’nin 2019’da Glastonbury’de giydiği Bansky tarafından tasarlanan bayrak desenli koruyucu yeleği gibi 70 farklı aday ile birlikte aday gösterilmişti. Unvanı kazanan parlak pembe renkli tahterevallilerin yaratıcıları projelerinin ödüle layık görülmesini beklemiyordu. Rael, "Önemli olan şu ki, daha fazla yeni duvarlar yerine yeni köprüler inşa etme hayali kurduğumuz zamanlar geldi." ifadeleriyle birleştiriciliğe vurgu yaptı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön