Mynet Trend

         

Atatürk'ün Anzak annelerine mektubunu bir de böyle okuyun

Atatürk'ün Anzak annelerine mektubunu bir de böyle okuyun

Yeni Zelanda'daki terör saldırısının ardından Çanakkale Savaşı sonrası Ulu Önder Atatürk’ün, Anzak annelerine yazdığı mektup farklı bir anlam kazandı. Atatürk’ün, Türkiye’yi işgale gelen askerlere karşı kullandığı özenli üslubu, dili, dini, ırkı ne olursa olsun tüm insanların barış içinde yaşamasına ilham veriyor.

Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümünde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Anzak annelerine yazıdığı mektup bir kez daha hatırlandı. Mektup, Yeni Zelanda'da yaşanan katliamın ardından daha farklı bir anlam kazandı. Dünyanın tarihini değiştiren Çanakkale Savaşı’nda, Avustralya ve Yeni Zelandalı askerlerden oluşan Anzak ordusuyla göğüs göğüse çarpışan Mehmetçik’e Atatürk komutanlık etmişti.

Savaşın sona ermesiyle Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye topraklarına gömülen Anzak askerlerinin annelerine 1934’te şu mektubu yazmıştı:

"Bu memleketin toprakları üstünde

Kanlarını döken kahramanlar!

Burada dost bir vatanın toprağındasınız

Huzur ve sükun içinde uyuyunuz

Sizler Mehmetçiklerle yan yana

Koyun koyunasınız

Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar!

Gözyaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız

Bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler

Ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır

Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra

Artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.

Mustafa Kemal Atatürk, 1934"

ATATÜRK'ÜN MESAJI İLHAM VERİYOR

Atatürk’ün, Türkiye’yi işgale gelen askerlere karşı kullandığı özenli üslubu ise, dili, dini, ırkı ne olursa olsun tüm insanların barış içinde yaşamasına ilham veriyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
Bu mektubu yazma nedenini batıda ve avustralyada Türk askerini vahşi gösterme, esirlerin kafasını kesip kanlarını içiyorlar şeklindeki kara propaganda ile kitleleri galeyana getirme,daha çok gönüllü toplama çabalarının önüne geçmek olduğunu da ekleseydiniz daha anlaşılır olurdu
@mehmetali1964 Sanırım yaş 55.. Ama akıl var ile yok arasında
@mehmetali1964 savaş bittikten sonra gönüllü mü toluyolardı hala. Atatürk gösteriş yapmaz sizinkiler gibi. Merttir gerçek demokrattır. Emperyalistlerin uşagı olup sonra da yalandan naralar atmaz.
burda o yorumu yapabiliyorsan Atatürk'ün sayesinde dünya hayran şanslıyız ki Atatürk ün kurduğu ülkede özgürce yaşıyoruz.
atatürkümüz seyrettiğimiz belgesellerde yabancı tarih bilimciler tarafından bile övgüyle bahsedilen bir liderdi cesur zeki korkusuz ama sevkatli bir liderdi kim yazar düşman asker ailelerine boyle bir mektup ancak ataturk yazar sen olmasan şimdi belkide yabancı bir milletin işgali altında yaşıyor olucaktık huzur içinde uyu atam mekanım cennet olsun iyiki vatanımızı düşmandan kurtardın saygıyla tüm şehitlerimizi ve atatürkümüzü anıyoruz
iyide o analar önce bizi işgal etsinler diye göndermişti çocuklarını
Geri Dön