Atatürk'ün emanetlerinin siteden kaldırılmasıyla ilgili TDK'dan açıklama

Türk Dil Kurumu’nun (TDK) resmi internet sitesi anasayfasında bulunan Atatürk'ün Vasiyeti ve Nutuk Veritabanı gibi bölümlerin kaldırıldığı basına yansımıştı. Gelen tepkiler üzerine kurumdan açıklama yapıldı.

Atatürk'ün emanetlerinin siteden kaldırılmasıyla ilgili TDK'dan açıklama

Türk Dil Kurumu’nun (TDK) internet sitesinde yer alan “Atatürk’ün Vasiyeti, İstiklal Marşı ve Gençliğe Hitabe, Nutuk Veri Tabanı ve Kaşgarlı Mahmud” bölümlerinin kaldırılması sonrası gelen tepkiler ve çıkan haberler üzerine kurumdan açıklama yapıldı.

Söz konusu bölümlerin kaldırılmasının basına yansımasının ardından eleştirilerin hedefi olan TDK, sitede bir güncelleme yapıldığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

Akşam saatlerinde kurumdan konuyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Bugün bazı gazetelerde “TDK, kurucusu Atatürk'ü ve emanetlerini sildi.” ve “TDK, Atatürk ve emanetlerini sitesinden kaldırdı.” başlıklı haberler yayımlanmıştır.

Kurumumuzun genel ağ sayfası (tdk.gov.tr) yenilenmiş ve sözlük veri tabanları ayrı bir sayfaya (sozluk.gov.tr) taşınmıştır. Genel ağ sayfamızda daha önce yer alan içeriklerin büyük bir bölümü, yeni sayfaya geçiş sırasında uyumlu hâle getirmek ve geliştirmek için geçici bir süreliğine kaldırılmıştır. Haberlerde anılmamış olmakla beraber genel ağ sayfamızdan yalnızca sözlüklerimiz ve bahsi geçen içerikler değil diğer bazı uygulamalar da geçici olarak kaldırılmıştır. Sayfamızın geliştirme, iyileştirme ve yenileme çalışmaları devam etmektedir.

Haberlerde belirtilen “Kâşgarlı Mahmud” ve “Nutuk Veri Tabanı” uygulamaları kısa süre içerisinde sayfamızda yeni görünümüyle kullanıma sunulacaktır. “Atatürk'ün Vasiyeti” ile “İstiklal Marşı ve Gençliğe Hitabe” bölümleri ise Atatürk ile ilgili özel bir sayfa hazırlığı yapıldığı için kaldırılmış olup bu sayfa hazırlandığında daha fazla bilgi ve belgeyle birlikte tekrar yayımlanacaktır.

Kurumumuzu hedef alan bu tür haberleri kınıyor; Türk Dil Kurumunun, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği hedefler doğrultusunda çalışmalarına devam eden bir bilim kurumu olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
Yalanınızı yedik şimdi tamam oldu ve bizlerde inandık değil mi?Önce, deniyorsunuz ki, patronunuz öyle emir veriyor ve tepkiler az ise işleme devam ediyorsunuz yok tepkiler ağır ise hemen bir yalan atıyorsunuz değil mi?Ya ne yaparsanız yapın, ne alt karıştıracaksanız karıştırın o yüce insanı A T A T Ü RK ' Ü Asla silemeyeceksinizzzzzzz.Böyle, boş hayallere dalıp ta sinirlerinizi de eba etmeyin hemi?
Burdaki yorumları okuyunca Gülriz Sururi'nin "Nutuk gökten inen Son Kutsal Kitaptır" sözünü boşyere söylemediğine birkez daha şahit olduk.. Ayrıca; Birzamanlar TDK Kasasına kaldırılan ve Dönemin TDK Başkanı tarafından "Latife Hanım'ın hatıratı yayınlanmadan Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Yazılamaz" dediği Lâtife Hanımın günlüğünü de biran önce İnsanların okuyabilmesi için Yayınlamalarını bekliyoruz..
@engincicikler tam bir zır cahilsin fakat o haline bakmadan ger konuya maydanoz olman ise pik cahil cesareti
bunlarınki de iş değil ,düzenlemeden önce haber versenize,millet yaygara yapmaya yer arıyor zaten.
Atatürk 'ü bu milletin yüreğinden söküp atamazsınız .Hala bunu anlayamayacak kadar geri zekalı olmadığınızı düşünüyorum.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler