Bu besinleri soğuklarda yediğinizde vücudunuz ısınıyor!

Havaların soğumasıyla birlikte vücut direncimizde bir düşüş olabilir. Eğer kış boyunca hasta olmadan bahara geçiş yapmak istiyorsanız vücut ısınızı dengede tutmanız gerekir. Bunun için de metabolizma hızınızı artırıp kan dolaşımınızın hızlanması gerekir. İşte vücut ısınızı artıracak doğal besin kaynakları.

Bu besinleri soğuklarda yediğinizde vücudunuz ısınıyor!

Zencefil

zencefil
Tadı insanı hayata küstürse de faydaları bizi ondan uzak tutamıyor :) Metabolizmayı hızlandıran ve vücut ısısını artıran en önemli gıdalardan biri. Kara soğuklar geldiğinde dışarı çıkmadan önce taze zencefili 10 dakika kaynatın ve bu suyu ılık bir şekilde 1 bardak için. Zencefil suyu vücut ısınızı artırarak dinç kalmanızı sağlayacak. Zencefilin tadıyla bir derdiniz yoksa rendeleyip suyunu sıkıp içebilirsiniz. Oldukça acı bir tadı var. Bu yüzden taze zencefilin sıktığınız suyunu bir bardak içmek zorunda değilsiniz :) İçebileni de kutluyoruz!

Ihlamur çayı

ıhlamur
Zaten ıhlamur çayına hasta olunca dört elle sarılan insanlarız biz... C vitamini yönünden zengin olan ıhlamır iyi bir antioksidan kaynağıdır. Soğuk günlerde içtiğiniz ıhlamur çayı içinizi ısıtır ve üşümeyi azaltır. Günde 3 fincan tüketebilirsiniz. Dilerseniz içine bal ve limon ekleyerek tüketebilirsiniz. Yalnız demlediğiniz ıhlamur çayının poşet çay olmamasına dikkat edin. Aktardan kuru ıhlamur alarak demleyin.

Tarçın

tarçın
Kış aylarından nefret edenlerin imdadına tarçın yetişiyor. Vücut ısısını yükselten önemli bir baharattır. Aynı zamanda metabolizma hızlandırma etkisi vardır. Tarçını birden fazla şekilde tüketebilirsiniz; çayını demleyebilir, suyunuza katabilirsiniz. Damak tadınıza uygunsa yemeklerinize de tarçını ilave etmeniz mümkün.

Acı biber

acı biber

Acı biberde bulunan kapsaisin maddesi vücudun sıcaklık derecesini artırır ve kan dolaşımını hızlandırır. Acı biber, C vitamini yönünden de zengindir. Böylelikle sizi soğuk algınlığından da koruyacaktır. Mide problemi yaşıyorsanız acı biber yemekten uzak durmalısınız...

Mandalina ve portakal

iStock-904868890

Kışın ille de C vitamini diyoruz çünkü vücut direncini ayakta tutan en önemli vitamin. Bu dönemlerde ise günlük C vitamini ihtiyacınızı portakal ve mandalinadan karşılayabilirsiniz. Hem bu meyvelerin tadı da güzel. Tüketmek zor olmayacaktır. Mandalina ve portakal vücut direncinizi artıracak ve bu metabolizma hızınızı artıracaktır.

Sarımsak

sarımsak

Doğal antibiyotik kaynağıdır. Sarımsağı tükettiğinizde hem kan dolaşımınızı hızlandıracaksınız hem de bağışıklık sisteminizi güçlendireceksiniz Yani bir taşla iki kuş!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler