Canan Karatay'dan çocuklara beslenme uyarısı

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Çocuklar mutlaka yağ ve proteinle beslensin. Protein yağla yenildiği zaman vücuda çok daha iyi etki ediyor. Yıllarca bizi yağdan korkuttular. Yağ olmasa beyin çalışmaz, beynimiz çalışmasın diye bizi yağsız bıraktılar." dedi.

Canan Karatay'dan çocuklara beslenme uyarısı

Karatay yaptığı açıklamada, çocukların mutlu olması için sağlıklı beslenmesi ve yaşaması gerektiğini söyledi.

Sağlık için sadece beslenmenin değil, yaşamın da çok önemli olduğunu vurgulayan Karatay, çocuklara şeker verilmemesi gerektiğini, şekerin çocuklar için adeta zehir olduğunu dile getirdi. Ekmeklerin de vücutta şekere dönüştüğü için aynı etkiyi yaptığına dikkati çeken Karatay, piyasadaki ekmeklerin vücuda girer girmez şeker olduğunu ifade etti.

Karatay, özellikle bazı tatlı ürünlerde çocukların fizik ve ruh sağlığı gelişimi için gerekli hiçbir besinin bulunmadığını savundu.

ÇOCUKLARIMIZIN MAALESEF BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞU HASTA

20190911_2_38139163_47459095_Web

Çocukların tükettiği şeker, çikolata, gofret ve mısır gevreği gibi birçok gıdanın ultra işlenmiş gıdalar olduğunu vurgulayan Karatay, şunları kaydetti:

"Bu tür ürünleri hakikaten vücutları kaldıramıyor. Çocuklarımızın maalesef büyük çoğunluğu hasta. Gençlerimizin büyük çoğunluğu hasta. Bu ülkede 20 yaşındaki çocukların tiroit kanseri olmasını artık düşünmemiz lazım. Bunun bir milli politika olması lazım. Japonya'da çok önemli bir uygulama var. Bu uygulama örneğini bütün dünya uygulamaya başladı. Güney Kore'de uyguluyor. Bunları lütfen inceleyelim. Çocuklarımıza okullarda eğitim verilecek. Eğitimle beraber örnek yiyecekler verilecek. Japonya'da çocukların beslenme çantası yok. Okullarda yiyeceklerini kendileri hazırlıyor. Bulaşıklarını da yine kendileri yıkıyor."

JAPONYA'DA AKŞAM MUTLAKA DENİZ ÜRÜNÜ YİYORLAR

20190911_2_38139163_47459093_Web

Çocukların bu şekilde daha mutlu, yediklerinin de oldukça sağlıklı ürünler olduğunu belirten Karatay, şöyle devam etti:

"Japonya'da iki öğün yiyorlar ve akşam mutlaka deniz ürünü yiyorlar. Bol protein ve bol yağ, o güzel çocukların vücuduna girmesi lazım. Bizim en faydalı ürünümüz yumurtadır, köy yumurtasıdır. Köy yumurtasını mutlaka çocuklarımızın tüketmesi lazım. Japonya'da yedi yaşından sonra çocuklara günde mutlaka iki yumurta yediriliyor. Japonya, bugün nasıl süper zeka çocuklarla dolu."

20190911_2_38139163_47459094_Web

Karatay, Güney Kore'nin de Japon modelini uygulamaya başladığına işaret ederek, "Bizim de bu modeli uygulamamız lazım. Bu, okullarda başlar. Çocuklar mutlaka yağ ve proteinle beslensin. Protein yağla yenildiği zaman, vücuda çok daha iyi etki ediyor. Yağdan korkmayacağız. Yıllarca bizi yağdan korkuttular. Yağ olmasa beyin çalışmaz. Beynimiz çalışmasın diye bizi yağsız bıraktılar. Şekeri, unu yüklediler. Tahıl beyni çalıştırmaz. Çocuklar hazır ve paketlenmiş gıdaları yedikleri zaman, hiperaktif oluyorlar. Çocuklara yanlış besin verildiği zaman hücreleri, beyni çalışmıyor, hiperaktif oluyorlar. 12 yaşındaki çocuklara bugün antidepresan veriliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yanlış beslenmenin çocuklarda çeşitli rahatsızlıklara neden olduğunu vurgulayan Karatay, çocukların beyninin, sinir sisteminin, gözünün, kalbinin ihtiyacı olduğu hakiki besinin, çocuklara verilmediğini savundu.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
BENCE ÇOK HAKLISINIZ.SİZİ TEBRİK EDİYORUM.HEP DOĞRULARI SÖYLÜYORSUNUZ..BİZİ YABANCI HAYRANLIĞI, YABANCI ÖZENTİLİĞİ VE YABANCILARA GÜVENMEMİZ BU HALE GETİRDİ BENCE..KENDİ GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZE GÖRE YAŞASAK, KENDİ BİTKİ TOHUMLARIMIZA SAHİP OLABİLSEK, TOPRAKLARIMIZA KULLANDIĞIMIZ GÜBRELERİ ÖNCEDEN İNCELEYİP NE MENEM ŞEY OLDUĞUNU BİLİP ÖYLE KULLANSAK HERKES DAHA SIHHATLI YAŞARDI DİYE DÜŞÜNÜYORUM
Hepsi doğru bence ama bazı soru işaretleri var kafamda. İnsanlığı tarihi diyetine baktığımız zaman avcı toplayıcı atalardan, toprağı eken buğdaygillere geçen bir diyet. Gıda stoklamanın verdiği yaklaşık 8 aylık bir avantaj insanlığın önünü açıyor. İnsanlık 10 bin yıl önce tekamül etmeye başlıyor diyebiliriz. Gerçi günümüzdeki gibi un-şeker-tuz diyeti değil bu. Unun bir günlük beslenmede insanı tok tutabilmesi ve yanında ne kadar protein alabildiği. Burda bi denge var mutlaka. Avcı toplayıcılar ise nerdeyse %90-95 protein diyetindelerdi. (Kendi tahminim) Biraz izaha muhtaç durumlar.
İyi de hoca denizler de ilaçlı tarladan farksız. Her gün bu pis denizlerden çıkan balıkları tüketse millet gene sapır sapır kanser olacak.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler