HABER

CHP’li ve HDP’li vekiller, komisyonu terk etti

Meclis'te Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) seçimi adaylarının belirlenmesi için alt komisyon oluşturuldu. Toplantıda, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyelerinin seçimi konusu görüşüldü. TBMM tarafından seçilecek Hakimler Savcılar Kurulu'nun (HSK) 7 üyesini belirlemek için toplanan Adalet ve Anayasa Karma Komisyonu'nda, CHP'li ve HDP'li milletvekilleri oylamaya katılmayacaklarını belirterek, salonu terk etti.

TBMM’ye başvuran 83 adaydan 21’i seçilerek, HSK’nın 7 üyesinin belirleneceği Adalet ve Anayasa Karma Komisyonu toplandı. CHP’li ve HDP’li komisyon üyeleri, 16 Nisan günü yapılan anayasa değişikliği referandumunun sonuçlarının meşru olmadığını savunarak, HSK adaylarının belirlenmesi için oy kullanmayacaklarını bildirdi.

Karma komisyonda bulunan CHP’li ve HDP’li vekiller, oylamaya katılmayarak, salonu terk etti.

16 Nisan referandumundan sonra hakim ve savcı atama ve disiplin konularından sorumlu olan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun hem adı, hem de yapısının değişti. Yeni adıyla HSK üyelerinin 7’si TBMM’deki oylamada seçilecek. Üçü Yargıtay, biri Danıştay üyeleri ve üçü yüksek öğretim kurumlarının hukuk dallarında görev yapan öğretim üyeleri ile avukatlar arasından olmak üzere HSK’ye 7 üye seçecek olan Meclise, 83 aday adayı başvurmuştu.

DHA

Geri Dön